Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

alegere televiziune prin cablu si Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Salut,

Se da urmatorul scenariu: tatal meu undeva la tara (in Suceava) are prin Telekom Internet, televiziune, televiziune satelit (folosit de fratele meu din Belgia).
Momentan platesc ~130RON (si e separat pe 2 facturi pentru un oarecare motiv, probabil e si acolo un extra pret).

Abonamentul de 2 ani tocmai s-a terminat. Am deschis o cerere de reziliere la ei pentru a negocia un nou contract (130 RON mi se pare super mult).
Cealalta optiune mai este UPC(Vodafone acum), dar nu stiu exact cum stau ca calitate vs Telekom.

Daca sunt recomandari sa aleg 1 abonament (si provider) sau altul as fi recunoscator.

O zi buna

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pe Internet e mult mai bun UPC decat ADSL-ul Telekom. In rest nu ma pronunt.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Am avut și eu de la Telekom net ADSL 20 MBps, voce și TV DTH.
Am renunțat la net și voce și am TV și net de la Vodafone. Net superior. Nu mi-a părut rău nicio secunda. Net 500 MBps.

Vezi că sunt agenți de teren cu o oferta mai bună decât pe site. Chiar acum am găsit în ușă un astfel de pliant. In SV. Cu 13€ față de 17,5€.

#4
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Internetul este prin fibră sau tip ADSL/VDSL? UPC-Vodafone stă foarte rău la viteza de upload dar nu știu cât de mult te afectează, alege-i doar dacă Telekomul nu oferă acolo Internet decât prin fir telefonic de cupru ADSL/VDSL..
În fine, eu am Internet de la Telekom prin fibră și funcționează decent.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Edit. Fata de 14€. Că nu e HBO.

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Digi nu au fibra acolo?

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
în ăia 130 de lei nu-i și un telefon?

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostPiticVerde, on 23 iulie 2020 - 15:03, said:

Digi nu au fibra acolo?

In ruralul din Moldova nu prea.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postriotx, on 23 iulie 2020 - 14:29, said:

Salut,

Se da urmatorul scenariu: tatal meu undeva la tara (in Suceava) are prin Telekom Internet, televiziune, televiziune satelit (folosit de fratele meu din Belgia).
Momentan platesc ~130RON (si e separat pe 2 facturi pentru un oarecare motiv, probabil e si acolo un extra pret).

Abonamentul de 2 ani tocmai s-a terminat. Am deschis o cerere de reziliere la ei pentru a negocia un nou contract (130 RON mi se pare super mult).
Cealalta optiune mai este UPC(Vodafone acum), dar nu stiu exact cum stau ca calitate vs Telekom.

Daca sunt recomandari sa aleg 1 abonament (si provider) sau altul as fi recunoscator.

O zi buna
Pai si daca reziliezi, nu-l lasi in aer pe fratele din belgia?

#10
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Poti sa scoti abonamnetul telekom undeva la 80 de Ron. Eu as renunta la netul ADSL si as lua smart Wifi. Comparat cu ADSL-ul de la Telekom, orice provider de internet e mai bun: ping 48ms, upload 0.69 Mbps si download 9.02 Mbps.; cu greu poti gasi ceva mai prost .

Ai mei nu renunta la Telekom pt ca vrea tata pachetul Dolce pt meciuri. Eu muncesc de acasa si cand am nevoie de viteza mut netul pe hotspot-ul de la mobil

#11
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Mersi pentru raspunsuri. Cateva note la intrebari.

1. Internetul e prin ADSL (nu fibra)
2. Mai degraba as ramane pe Telekom sa nu-l las pe fratele din Belgia in aer (nu stiu exact cum e cu TV-ul prin satelit cu UPC/Vodafone).
3. Nu este RDS
4. Este si telefon fix. Dar ala chiar vreau sa il scot, nu e folosit absolut deloc
5. Cum merge smart wifi pe la tara? Is ingrijorat, orange la semnal de exemplu nu functioneaza prea bine.

Per total tot tind sa raman pe Telekom, numai ca trebuie sa negociez 1 contract mai bun si ma orientez cam unde ajung pentru internet + TV + TV satelit.

TV satelit pare situatia mai specifica. Stiti daca de obicei preturile sunt mai mari pentru TV satelit?

Edited by riotx, 23 July 2020 - 17:36.


#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
smart wifi merge exact la fel cum merge simul Telekom intr-un smartphone

#13
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Eu îți propun astfel:

I. Rămâi pe Telekom pentru televiziune DTH și plătești la ei doar acest serviciu; poți renunța la restul serviciilor.
II. Pentru Internet optezi pentru UPC/Vodafone, chiar dacă raportul download/upload este mic, în zonele în care singurul concurent este ADSL-ul Telekom este parfum, o „gură de aer”. Eventual poți opta suplimentar pentru serviciul lor de televiziune prin cablu.

Notă:
În cazul Telekom pachetele de televiziune costă la fel indiferent de infrastructura folosită, de regulă.

Edited by ssss, 23 July 2020 - 19:24.


#14
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Subscriu. Ramai pe DTH pe televiziune. Incearca sa il scazi cat poti.

Pentru restul, reziliaza, si ia-ti un pachet de la Vodafone, nu se compara nici internetul nici televiziunea.. ai sa vezi. Posted Image

Edited by _-DIGITALUM-_, 24 July 2020 - 11:24.
Scos citat inutil...


#15
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Hmm, interesant. DTH sa inteleg inseamna televiziune prin satelit. Daca ai abonament televiziune prin satelit atunci nu ai implicit si televiziune prin cablu, corect?

#16
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Dacă ai televiziune prin satelit (DTH) nu înseamnă neapărat să ai și televiziune prin cablu/IPTV...

#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostPiticVerde, on 23 iulie 2020 - 15:03, said:

Digi nu au fibra acolo?
Digi nu are internet fix de nici o culoare la mine in oras! Despre care Digi vorbim? E mult in urma la acoperire!

#18
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008
Tu ai de impacat si capra si varza,in sensul ca ai nevoie de tv satelit  Telekom,renuntarea creandu-i discomfort fratelui,in sensul ca va trebui sa schimbe providerul, asta insemnand timp si bani,si  tatalui tau,mare amator de sport.Solutia ar fi sa renunti la cablu,si sa pui si la parinti satelit,asta fiindca poti instala 4 receptoare de satelit in total, pe un  singur abonament.Renunti la telefonul fix,si ramai doar cu internetul,sau daca vrei ia de la Vodafone.Cu pachetul TV+Net de la Telekom,ar trebui sa iesi la vreo 12 euro maxim ,la oferta de retentie. Ai facut cererea de reziliere,asteapta sa te sune, tu spui ce te doare,iar ei iti vor face o oferta de genul acesta.Apoi ia decizia finala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate