Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Work permit în UK

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009
În cazul în care am o ofertă de job în UK (eu fiind acum în România) care sunt pașii pentru a obține work permit în UK și care este durata procesului?
Mulțumesc în avans pentru informații.

#2
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Ai nino, adresa, etc in UK ?

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Zark, on 23 iulie 2020 - 09:26, said:

Ai nino, adresa, etc in UK ?
  Adaugă cont in banca.

#4
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 cspot, on 23 iulie 2020 - 09:34, said:

  Adaugă cont in banca.

Exact, doar ca fara dovada de adresa nu poti face cont bancar la o banca serioasa, ca LLoyds, Barclays, etc.

In orice caz, daca e ok cu actele, domiciliul, cont bancar si tot, cand se angajeaza ii poate face angajatorul (cel putin asa s-a intamplat recent cu o persoana din familie). E doar o chestie de completat si dureaza 1-3 zile pana sa vina raspunsul ca e eligibil pentru munca in UK.

Edited by Zark, 23 July 2020 - 09:38.


#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Ce a intrebat el si ce i-ati raspuns voi. Normal ca n-are absolut nimic in UK la cum a pus problema... Ideea era cum face rost de NINO, Adresa, Cont bancar etc.

#6
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
Cont bancar de UK isi poate face din Romania, Revolut oferea IBAN-uri de UK.

#7
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 mannyx92, on 23 iulie 2020 - 10:29, said:

Ce a intrebat el si ce i-ati raspuns voi. Normal ca n-are absolut nimic in UK la cum a pus problema... Ideea era cum face rost de NINO, Adresa, Cont bancar etc.

Pai cum face, cel putin cum am facut eu:
1. Am venit cu ceva bani la mine, asa ca am luat o casa in chirie prin agentie ca e cel mai simplu asa.
2. M-am inscris la Job Centre, mai exact pt Universal Credit (un fel de ajutor social sau cum sa-i zic). Asta e folositor si daca lucrezi, si daca nu, pentru ca daca nu depasesti 1400 lire / luna castiguri, poti primi vreo 300 si de la ei, sau daca nu lucrezi deloc, iti platesc ei cheltuieli / ajutor si pt chirie + vreo 300-400 lire pe luna sa ai ce manca. Ei m-au ajutat si cu gasirea unui loc de munca (avand in vedere calificarile mele, m-au ajutat sa devin Self Employed si sa primesc niste fonduri pentru dezvoltarea unei afaceri, asta fiind in cazul meu). Pe langa asta, m-au ajutat si cu obtinerea NINO-ului.
3. Ca sa am dovada de adresa, am dat un telefon la BT (firma de internet) si mi-am facut abonament la ei. In 2 saptamani am primit prima factura, am listat-o cu imprimanta, m-am dus cu ea si buletinul la LLoyds Bank, si mi-am facut cont bancar.
4. Acum am inteles ca se cere ceva hartie ca esti eligibil pentru munca in UK, din cauza brexit-ului. Acum 1 saptamana aproximativ si-a facut cineva de la mine in familie lucrul asta, i l-a facut angajatorul si a durat vreo 3 zile sa primeasca raspunsul ca e eligibil. Daca iti faci cele de mai sus, te poti angaja oriunde.

Mai exact, iti treb: Dovada de adresa (o factura pe numele tau), buletin / pasaport, cont bancar, si daca ai toate astea te duci frumos la angajator, iti face el chestia asta "permisul de munca".

Daca ai nelamuriri, iti pot explica, sunt de cativa ani in Anglia (peste 5). Pot intreba si pe cel din familie cum s-a facut chestia cu eligibilitatea de munca in UK daca ai nevoie, dar stiu ca s-a facut in vreo 30 minute de catre angajator si a primit raspunsul ca e eligibil in vreo 3 zile.

Edited by Zark, 23 July 2020 - 10:51.


#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

 Zark, on 23 iulie 2020 - 10:39, said:

Pai cum face, cel putin cum am facut eu:
1. Am venit cu ceva bani la mine, asa ca am luat o casa in chirie prin agentie ca e cel mai simplu asa.
2. M-am inscris la Job Centre, mai exact pt Universal Credit (un fel de ajutor social sau cum sa-i zic). Asta e folositor si daca lucrezi, si daca nu, pentru ca daca nu depasesti 1400 lire / luna castiguri, poti primi vreo 300 si de la ei, sau daca nu lucrezi deloc, iti platesc ei cheltuieli / ajutor si pt chirie + vreo 300-400 lire pe luna sa ai ce manca. Ei m-au ajutat si cu gasirea unui loc de munca (avand in vedere calificarile mele, m-au ajutat sa devin Self Employed si sa primesc niste fonduri pentru dezvoltarea unei afaceri, asta fiind in cazul meu). Pe langa asta, m-au ajutat si cu obtinerea NINO-ului.
3. Ca sa am dovada de adresa, am dat un telefon la BT (firma de internet) si mi-am facut abonament la ei. In 2 saptamani am primit prima factura, am listat-o cu imprimanta, m-am dus cu ea si buletinul la LLoyds Bank, si mi-am facut cont bancar.
4. Acum am inteles ca se cere ceva hartie ca esti eligibil pentru munca in UK, din cauza brexit-ului. Acum 1 saptamana aproximativ si-a facut cineva de la mine in familie lucrul asta, i l-a facut angajatorul si a durat vreo 3 zile sa primeasca raspunsul ca e eligibil. Daca iti faci cele de mai sus, te poti angaja oriunde.

Mai exact, iti treb: Dovada de adresa (o factura pe numele tau), buletin / pasaport, cont bancar, si daca ai toate astea te duci frumos la angajator, iti face el chestia asta "permisul de munca".

Daca ai nelamuriri, iti pot explica, sunt de cativa ani buni in Anglia (peste 5).

"Ceva bani", in cazul unei chirii inseamna mii de lire.

Chiria este mai simplu fara agentie, direct la proprietar. Nu stiu cum, unde si cand ai reusit tu sa inchiriezi prin agentie fara sa ai istoric in UK, dar acum te freaca saptamani si iti cer tone de acte pt clearance.

Trebuie mentionat ca factura pe numele tau trebuie sa fie de utilitati, nu se accepta factura de mobil, de exemplu.

#9
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 LukRo, on 23 iulie 2020 - 10:49, said:

"Ceva bani", in cazul unei chirii inseamna mii de lire.

Chiria este mai simplu fara agentie, direct la proprietar. Nu stiu cum, unde si cand ai reusit tu sa inchiriezi prin agentie fara sa ai istoric in UK, dar acum te freaca saptamani si iti cer tone de acte pt clearance.

Trebuie mentionat ca factura pe numele tau trebuie sa fie de utilitati, nu se accepta factura de mobil, de exemplu.

Am avut o matusa si partenerul ei (englez) care sa-mi dea recomandari, nu mai tin minte exact cum s-a rezolvat atunci, dar a fost destul de simplu. Chiria unde stau eu (Suffolk, la mare) e 500 lire in cazul meu, la casa cu 2 camere jos + 3 dormitoare sus + 2 bai + 2 bucatarii, una jos alta la etaj. Nu inseamna mii de lire, cu 1000-1500 te descurci de inceput. Daca alegi Londra, unde dai 2000 pe chirie, situatia se schimba, in schimb daca alegi o zona ca Gt Yarmouth, Norwich, Cambridge, Milton Keynes, Doncaster, etc, e mult mai ieftin si locuri de munca se gasesc. E adevarat, factura de mobil nu e acceptata, si nu iti face cam nimeni contract fara dovada de adresa, pentru ca am incercat la mai multe firme. BT insa accepta din prima si e valabila factura de la ei. Abonamentele de telefon sunt proaste, eu folosesc Lebara si cu top-up de 15 lire am Unlimited apeluri si sms-uri pe Anglia si inca vreo 40 tari (inclusiv Romania).

Edited by Zark, 23 July 2020 - 11:02.


#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
Pai mentioneaza aceste "mici detalii" cand dai sfaturi la noi-veniti.

@initiator: in contextul actual, trebuie ai adresa de UK si sa stai 2 saptamani in carantina. Fara ajutor local, nu ai cum.

#11
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009
Mulțumesc pentru sfaturi.

Mă gândeam că pot sta la un hotel alea două săptămâni de carantină, dar nu știu mai departe ce trebuie să fac.
Înțeleg c-o să am nevoie de o adresă de domiciliu, apoi de acel NINO și de cont bancar.

Cred că pot spune angajatorului să se ocupe de astea, măcar de adresă pentru început.

#12
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Ati auzit cumva de Job Center UK, cei care lucrati in UK? Cauta lucratori comerciali in Londra/UK, pe 2.500GBP. Vrea o cunostinta sa mearga prin ei, transportul e gratis, doar 90GBP ca se ocupa ei de acte.

Job Center UK
Human Resources Department
Phone/Fax: +44.(0)736.731.33.57
Head Office: Kemp House 152 – 160 City Road London
Post Code: EC1V 2NX

Poate va zice ceva.

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

 Swagger, on 23 iulie 2020 - 12:55, said:

Ati auzit cumva de Job Center UK, cei care lucrati in UK? Cauta lucratori comerciali in Londra/UK, pe 2.500GBP. Vrea o cunostinta sa mearga prin ei, transportul e gratis, doar 90GBP ca se ocupa ei de acte.

Job Center UK
Human Resources Department
Phone/Fax: +44.(0)736.731.33.57
Head Office: Kemp House 152 – 160 City Road London
Post Code: EC1V 2NX

Poate va zice ceva.

La o simpla cautare pe net, se vede ca vor sa fie confundati cu "Job Centre" care este o agentie guvernamentala.

Pe pagina lor de facebook au adresa de gmail.... really?


"Kemp House" pentru care nu stiu, este folosit ca birou virtual pentru companiile care vor sa para ca au sediu in Londra

#14
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Da, stiu, de asta am si intrebat, mie nu imi inspira incredere si sincer nu cred ca sunt o companie de recrutare serioasa. Am sfatuit la randul meu sa se mai uite si in alte parti... Si mi-se pare putin ciudat ca nu au un website, nimic. Adresa de mail e de gmail, inca 10 puncte la "seriozitate"...

#15
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

 abacus70, on 23 iulie 2020 - 12:40, said:

Mulțumesc pentru sfaturi.

Mă gândeam că pot sta la un hotel alea două săptămâni de carantină, dar nu știu mai departe ce trebuie să fac.
Înțeleg c-o să am nevoie de o adresă de domiciliu, apoi de acel NINO și de cont bancar.

Cred că pot spune angajatorului să se ocupe de astea, măcar de adresă pentru început.

Daca ai angajator care te sustine... iti trebuie adresa, restul se rezolva.

Vezi ca in hotelurile alea de carantina stai pe banii tai, nu ai statului.

Edited by LukRo, 23 July 2020 - 13:32.


#16
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
In plus, nu se specifica exact angajatorul, gen, lucrator comercial la Sansbury sau la LIDL, pana mea, ceva "palpabil", doar se cauta lucratori comerciali pe 2.5k GBP/luna si atat.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 abacus70, on 23 iulie 2020 - 09:09, said:

În cazul în care am o ofertă de job în UK (eu fiind acum în România) care sunt pașii pentru a obține work permit în UK și care este durata procesului?


1. memorează tot ce a zis Zark
2.încă avem drept de muncă în UK... fo 5 luni :(
3.angajatorul depune cererea pt NINO (număr de asigurări sociale) sau tu pe baza contractului de muncă

#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
Lucrator comercial nu are 2500, mai degraba 1300. Brut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate