Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

huawei p30 vs samsung galaxy s9

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
rushmepls

rushmepls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.12.2008
va salut ! care dintre cele 2 telefoane mentionate ar fii mai bun ? sunt interesat de baterie , sa nu aibe lag si poze. care credeti ca s-ar descurca mai bine ? va multumesc

#2
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
P30 e mai nou cu an ca aparatie. Cred ca singurul lucru in care S9 e peste P30 e ecranul dar și aici nu cred ca sunt diferențe foarte mari. In rest clar P30, chiar dacă e varianta simpla.

#3
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020
P30

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Google Play vs. Huawei App Gallery.

Edited by PSC, 23 July 2020 - 09:59.


#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
p30 are google play.

baterie= huawei are 3650 vs 3000 s9. plus ca huawei e mai agresiv cu inchiderea aplicatiile din background, deci baterie mai buna.
camera= huawei cica ar fi mai bun

nici macar telefoanele mid-range nu ar trebui sa mai aibe lag. pacat ca samsung pun exyons pe piate europeana. as zice ca e cam la fel cu huawei-ul. poti cauta scorurile in benchmarkuri.

Edited by bobitad, 23 July 2020 - 10:10.


#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
P30 e mai nou, are ecran un pic mai mare dar cu rezolutie mai mica, pe el e posibil sa primesti Android 11 cu EMUI 11 pe Samsung nu.
In functii de configuratii pe P30 o sa ai capacitate de stocare mai mare sau RAM, CPU/GPU mai performant, dar totodata rezistenta la apa mai slaba.
S9 are o singura camera - care e ok, camera selfie are autofocus ceea ce e excelent, dar P30 are si o camera telefoto si o camera ultrawide in plus.
P30 are senzor de amprenta in ecran care functioneaza ok, Samsung are pe spate si scanner de iris.
Autonomia lui P30 e mai buna decat a lui S9, la fel cum si incarcarea e mai rapida.

As merge pe P30.

#7
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Ca posesor de P30 Pro pot spune ca este un smarthphone bun, insa personal simt lipsa mufei jack si a Galaxy Store-ului, Huawei avand un store mult mai saracacios. Cat despre camere sunt intr-adevar destul de bune, iar cea de 5x zoom optic reprezinta un avantaj.

Insa mare atentie la un aspect, este un telefon deosebit de alunecos (la propriu), prin urmare o husa gen carte este obligatorie daca nu se doreste "tunizarea" dispozitivului la prima tranta (ce garantat i se va intampla).

Edited by Real_NEO, 23 July 2020 - 12:21.


#8
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Ce anume descarcai tu din Galaxy Store si nu gaseai in Android store?

Cred ca Huawei P30 este situat cumva ciudat ca pret, adica mai pui cateva sute de lei si cumperi Huawei 30 pro, p30 simplu nu prea isi are rost la pretul actual.
Asa ca o alegere, clar cumparam Galaxy S9.
In caz de Huawei P30 Pro Vs S9... cumparam Huawei P30 Pro.

Si ca fapt divers a aparut la emag OnePlus nord la 2000 de lei.
https://www.emag.ro/...8/pd/DFP473MBM/

#9
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 DuskGerman, on 23 iulie 2020 - 13:13, said:

Ce anume descarcai tu din Galaxy Store si nu gaseai in Android store?

Imi instalam anumite lucruri pentru a-mi alcatui o tema, insa pe Huawei nu le am, fiind lucruri specifice Galaxy Store.

Edited by Real_NEO, 23 July 2020 - 14:54.


#10
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020

 PSC, on 23 iulie 2020 - 09:59, said:

Google Play vs. Huawei App Gallery.
Hai sa ne bagam in seama

 Real_NEO, on 23 iulie 2020 - 14:53, said:

Imi instalam anumite lucruri pentru a-mi alcatui o tema, insa pe Huawei nu le am, fiind lucruri specifice Galaxy Store.
Dau peste 1000 de lei pt un telefon si ma retine o tema

 Real_NEO, on 23 iulie 2020 - 12:15, said:

Ca posesor de P30 Pro pot spune ca este un smarthphone bun, insa personal simt lipsa mufei jack si a Galaxy Store-ului, Huawei avand un store mult mai saracacios. Cat despre camere sunt intr-adevar destul de bune, iar cea de 5x zoom optic reprezinta un avantaj.

Insa mare atentie la un aspect, este un telefon deosebit de alunecos (la propriu), prin urmare o husa gen carte este obligatorie daca nu se doreste "tunizarea" dispozitivului la prima tranta (ce garantat i se va intampla).
Initiatorul vorbeste de P30 simplu.

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Exista si pentru Huawei aplicatii cu care iti poti crea o tema ...
"Theme Editor for EMUI" este una dintre ele.

#12
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009
Huawei P30.. insa cum s-a zis si mai sus, mai pui ceva banuti si mergi pe P30 Pro

#13
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015

 DuskGerman, on 23 iulie 2020 - 13:13, said:

Ce anume descarcai tu din Galaxy Store si nu gaseai in Android store?

Cred ca Huawei P30 este situat cumva ciudat ca pret, adica mai pui cateva sute de lei si cumperi Huawei 30 pro, p30 simplu nu prea isi are rost la pretul actual.
Asa ca o alegere, clar cumparam Galaxy S9.
In caz de Huawei P30 Pro Vs S9... cumparam Huawei P30 Pro.

Si ca fapt divers a aparut la emag OnePlus nord la 2000 de lei.
https://www.emag.ro/...8/pd/DFP473MBM/
Cu ce e mai bun oneplus nord fata de huawei p30? Sunt multi care prefera si acum p30 pro in defavoarea lui s10+.

Edited by ffm, 11 August 2020 - 09:50.


#14
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Eu sincer nu inteleg ce anume va da pe spate la Huawei P30 Pro, fiindca la finalul zilei e totusi doar un telefon. Iar camera, oricat de "bengoasa" ar fi ea, din nou, la finalul zilei e totusi doar o camera de telefon, camera ce nu se poate apropia de niciun DSLR / Mirrorless adevarat (nici macar de modelele entry-level).

#15
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 ffm, on 11 august 2020 - 09:47, said:

Cu ce e mai bun oneplus nord fata de huawei p30? Sunt multi care prefera si acum p30 pro in defavoarea lui s10+.
https://www.gsmarena...9&idPhone2=9635
Este identic p30 cu p30 pro.
Foarte asemanatoare.

Eu am ales S10 in defavoarea lui P30 pro.
Discutia este legata strict ce anume vrei de la un telefon.

Si ce conteaza daca sunt multi care prefera s10+ in locul altui telefon? Capitalism, telefoane pentru toata lumea.
Mie imi place cum face poze S10 in comparatie cu P30 Pro.
La un cu totul alt nivel este p40 pro cu o camera si un soft mult superior S10+ si P30 pro.
Dar daca stai sa te uiti pe generatie... asa Samsung S20 face poze foarte clare.

Deci putem discuta pana maine. Discutia este ce vrei de la telefon.
Unora o sa le placa OneNord din cauza la tot suportul oneplus.

 Real_NEO, on 14 august 2020 - 21:54, said:

Eu sincer nu inteleg ce anume va da pe spate la Huawei P30 Pro, fiindca la finalul zilei e totusi doar un telefon. Iar camera, oricat de "bengoasa" ar fi ea, din nou, la finalul zilei e totusi doar o camera de telefon, camera ce nu se poate apropia de niciun DSLR / Mirrorless adevarat (nici macar de modelele entry-level).
Eu am avut un mirrorless, obiectiv tele + normal, eram foarte multumit pana sa cumpar Samsung S10.
Dupa S10 am vandut camera foto.

Discutia este ca in vacanta cu ce te cari dupa tine? Cu telefonul? Cu camera foto?
Si asa incepe si se contureaza un telefon pentru cei care cauta si vor calitate.
1 - Baterie.
2 - Rezistenta apa.
3 - Camera.
4 - Incarcare rapida.

Fiecare cu placerea lui.

#16
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Samsung, clar!
Huawei e o chinezarie comunista care face fotografii avand culori exacerbate, false!

#17
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 DuskGerman, on 15 august 2020 - 15:23, said:

Dupa S10 am vandut camera foto.
Cand vei putea realiza cu S10 imagini din astea, sa ma anunti si pe mine, sa-mi vand si eu echipamentele. Deocamdata, ma tem ca voi ramane cu ele.

Posted Image
Posted Image
Posted Image

Edited by Real_NEO, 16 August 2020 - 21:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate