Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Data expirare buletin gresita pe boarding pass

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011
Buna seara, am si eu o situatie in legatura cu boarding card/pass-ul. De pe aplicatia de Wizz air mi-am configurat contul, insa la campul cu valabilitatea CI doar data emiterii mi a fost ceruta, data la care expira nu am avut unde sa o pun. Acum dupa ce am facut check in ul, pe bilet imi pe langa Nume/Prenume, serie de buletin , apare si data expirarii ( doar asta, nu si data emiterii ) care e pusa 31/Dec/2050, si e total gresita

Acum ma gandesc daca totusi seria buletinului si numele sunt corecte daca o sa am vreo problema cu faptul asta
Are ceva daca editez campul asta al biletului ? Ma gandesc ca nu prea ar avea ce sa aiba atata timp cat acolo doar il scaneaza
Astept pareri

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu poti edita nimic. daca te prinde, nu urci in avion. Daca e sa modifici ceva, ii suni la un numar cu suprataxa, nu au relatii cu clientii free si orice vor face, te va costa. Enjoy your flight with W!zz!

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,062
  • Înscris: 01.12.2001
Nu contează aia

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 5lei, on 22 iulie 2020 - 20:47, said:

Are ceva daca editez campul asta al biletului ? Ma gandesc ca nu prea ar avea ce sa aiba atata timp cat acolo doar il scaneaza
Si tu ai impresia ca Wizz nu au datele reale de pe bilet, legate de numarul/seria lui, nu? Si ca orice DorelFanelPatrunjel poate modifica datele de pe bilete dupa cum are chef. Corect?

#5
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011

 dexterash, on 22 iulie 2020 - 21:19, said:

Si tu ai impresia ca Wizz nu au datele reale de pe bilet, legate de numarul/seria lui, nu? Si ca orice DorelFanelPatrunjel poate modifica datele de pe bilete dupa cum are chef. Corect?
Am inteles ce vreti sa spuneti, totusi atata timp cat restul datelor coincid cu buletinul, ar avea de ce sa ma refuze ptr data expirarii buletinului? nu mi se pare ca e o informatie de identificare concreta daca intelegi ce spun

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 YOUR_GOD, on 22 iulie 2020 - 21:06, said:

Nu poti edita nimic. daca te prinde, nu urci in avion. Daca e sa modifici ceva, ii suni la un numar cu suprataxa, nu au relatii cu clientii free si orice vor face, te va costa. Enjoy your flight with W!zz!

Ati innebunit. Cine dracu verifica datele astea? Mai ales daca au coada kilometrica.

#7
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011

 YOUR_GOD, on 22 iulie 2020 - 21:06, said:

Nu poti edita nimic. daca te prinde, nu urci in avion. Daca e sa modifici ceva, ii suni la un numar cu suprataxa, nu au relatii cu clientii free si orice vor face, te va costa. Enjoy your flight with W!zz!
Totusi boarding passul asta e in principiu codul de scanat + datele tale, daca e sa folosesc de pe aplicatie si sa deschid din aplicatie data asta gresita nu apare acolo, ci doar numele meu si alte cateva informatii. insa daca e sa il descarc de pe browser imi da un boarding pass mai mare, acum ma gandesc sa l printez pe cel de pe telefon

#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,166
  • Înscris: 05.01.2006
Verifică cei de la check-in, mai ales dacă ai bagaj...
Și eu am făcut rezervări la ei de pe mobil (atât browser cât și app) și de fiecare dată îmi aduc aminte că înainte de ultimul "confirm" am avut o pagină cu toate detaliile înșiruite să le reverific - ți-a scăpat => din păcate că ești bun de plată... Totuși, poate scapi...

#9
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011

 mannyx92, on 22 iulie 2020 - 21:22, said:

Ati innebunit. Cine dracu verifica datele astea? Mai ales daca au coada kilometrica.
Asta zic si eu, din faptul ca datele astea apar doar pe versiunea desktop al boarding pass ului, si nu si pe mobile
Atata timp cat seria de buletin e buna si asa eu sper sa nu am probleme

#10
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,166
  • Înscris: 05.01.2006

 5lei, on 22 iulie 2020 - 21:24, said:

acum ma gandesc sa l printez pe cel de pe telefon
Eu n-am mai printat în ultimul an nimic... Direct de pe telefon le-am arătat și ei au scanat ce-au avut de scanat

#11
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Pentru un singur lucru cer companiile sa bagi data de expirare a documentului. Ca sa nu zici ca nu ai stiut ca iti expira actul si ca vrei banii inapoi ca nu te-a lasat politia de frontera sa te urci in avion.

Doar d-aia, niciun alt motiv. Poti sa treci la data expirarii ce balarie vrei tu, dar esti direct responsabil pentru ca se presupune ca ai tras actul din portofel si te-ai uitat la el cand ai completat data expirarii.

#12
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011

 murdar, on 22 iulie 2020 - 21:30, said:

Pentru un singur lucru cer companiile sa bagi data de expirare a documentului. Ca sa nu zici ca nu ai stiut ca iti expira actul si ca vrei banii inapoi ca nu te-a lasat politia de frontera sa te urci in avion.

Doar d-aia, niciun alt motiv. Poti sa treci la data expirarii ce balarie vrei tu, dar esti direct responsabil pentru ca se presupune ca ai tras actul din portofel si te-ai uitat la el cand ai completat data expirarii.
am inteles

 Ravy, on 22 iulie 2020 - 21:29, said:

Eu n-am mai printat în ultimul an nimic... Direct de pe telefon le-am arătat și ei au scanat ce-au avut de scanat
Ai plecat sau stii daca merge si la Cluj ? din cate am citit e in functie de aeroport faza cu scanat sau sa l ai fizic imprimat

#13
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,166
  • Înscris: 05.01.2006
București, Cluj și Târgu Mureș... Mi s-a zis că recomandă print acasă unii (nu mai știu care) dar atât... Le poți printa pe cele de pe mobil, dacă zici că nu apare acolo dar să le dai doar dacă insistă (altfel dai din umeri)

#14
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011

 Ravy, on 22 iulie 2020 - 21:36, said:

București, Cluj și Târgu Mureș... Mi s-a zis că recomandă print acasă unii (nu mai știu care) dar atât... Le poți printa pe cele de pe mobil, dacă zici că nu apare acolo dar să le dai doar dacă insistă (altfel dai din umeri)
Am sa le printez pe ambele si am sa incerc intai cu telefonul, dupa cu printul de pe telefon si tot asa , oricum vorba celui de mai sus nu cred ca sta si se uita pe tot biletul, doar scan si id la verificat,
Mersi de sfat.

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Eu nu cred că vei avea probleme, la Ryan nu mi-au verificat niciodată așa ceva, doar au scanat codul QR de pe telefon. Nu cred că la Wizz îs mai catolici decât Papa.

#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,166
  • Înscris: 05.01.2006
Să fiți pregătiți sufletește totuși pentru eventuale discuții - la scanare de pe tel am auzit zgomotul specific de scanare (ca la magazine când scanează produsele) și teoretic le apar și lor toate detaliile... Dacă au soft dedicat să anunțe ce nu pare în regulă (cum este o dată de expirare anormală - default probabil 2050) este posibil să le sară oricum în ochi acea dată. Cu calm și "înțelegere" (dacă apare acea situație) poate totuși scapi fără supra taxe...
Baftă!

#17
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006

 5lei, on 22 iulie 2020 - 21:32, said:

Ai plecat sau stii daca merge si la Cluj ?

Merge de cel putin 3 ani.
ai sa fi surprins sa vezi ca deja mai mult de 50% (aproximez eu) din calatori folosesc doar telefonul la imbarcare.
si stai linistit ca nimeni nu verifica data de pe buletin, se verifica doar numele.
Oricum cei de la Wizz nu ti-ar da optiunea cu telefonul daca n-ar fi valabila, ar fi culmea sa lase calatori neimbarcati prin aeropoarte!

#18
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011

 danaciu, on 22 iulie 2020 - 22:16, said:

Merge de cel putin 3 ani.
ai sa fi surprins sa vezi ca deja mai mult de 50% (aproximez eu) din calatori folosesc doar telefonul la imbarcare.
si stai linistit ca nimeni nu verifica data de pe buletin, se verifica doar numele.
Oricum cei de la Wizz nu ti-ar da optiunea cu telefonul daca n-ar fi valabila, ar fi culmea sa lase calatori neimbarcati prin aeropoarte!
Mersi, e primul zbor si nu vreau sa am suprize, totusi mai am o intrebare in legatura cu bagajul de mana (doar cu ala merg) , pe site la wizz zice niste dimenisiuni 40x30x20 si 10 kg, ghiozdanul meu nu o sa aibe 10 kg dar pare ca are peste 40 cm :)), acum nu stiu ce sa spun , il masoara acolo ? sau pur si simplu doar il cantaresc?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate