Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Nikon Z5

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postnicolaie, on 04 decembrie 2020 - 17:55, said:

Daca as primi buget nelimitat si ar trebui sa iau un ML, as lua Canon, e class leader la obiective in primul rand, inovatie, AF

Care sunt inovatiile de la Canon ? Ca nu a facut altceva decat sa copieze functii care erau deja implementate de alti producatori : dubla stabilizare, recunoastere de subiect, focus shift...etc
Personal sunt sceptic si ca e lider la AF. Este posibil sa fie adevarat, dar trebuie dovedit acest lucru.

Nikon este la inceput cu seria Z, o sa o dezvolte, in cativa ani o sa fie un sistem matur. Probabil ca cine are DSLR Nikon si vrea sa ramana pe sistem este mai bine sa astepte 2-3 ani ca sa aiba o imagine de ansamblu.

Edited by katran, 04 December 2020 - 18:21.


#56
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Focusul, a fost prima data dual pixel af acum trec la quad pixel sau octa sau ceva de genul, filmarea 8k in body, obiectivul 70-200 2.8 care este collapsible si este mult mai mic decat orice obiectiv concurent, zoom "standard" 28-70 cu diafragma constanta f2

#57
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Cateva observatii la observatiile lui nicolaie (ca am folosit mai mult de 1, 2 minute Z6-urile si Z7-urile):

- FTZ-urile iau si obiective dinainte de 2005 fara probleme (e.g: am folosit AF-S 300mm f4 - aparut prin 2000 - fara probleme pe Z7 si Z6).
- AF-ul este mai rapid si mai precis decat ceva gen D810 dar inferior unui D500 (asta cu firmware-urile originale, posibil ca intre timp situatia sa se fi imbunatatit)
- Treaba cu cardurile e oarecum discutabila. Un XQD sau CFexpress de 64GB e cu 5-10 dolari mai scump decat un Sony de 64GB Tough de 299MBs si primele doua sunt mult mult mai rapide decat orice SD sau CF de pe piata. Plus ca sunt mult mai rezistente la abuzuri. Din pacate (sau fericire) nu ai optiunea cardului SD de 16GB cu viteze de scriere de 10-15MB/s Posted Image

View Postnicolaie, on 04 decembrie 2020 - 18:21, said:

Focusul, a fost prima data dual pixel af acum trec la quad pixel sau octa sau ceva de genul, filmarea 8k in body, obiectivul 70-200 2.8 care este collapsible si este mult mai mic decat orice obiectiv concurent, zoom "standard" 28-70 cu diafragma constanta f2

Cu focusul sunt de acord. Am avut ocazia sa folosesc Canon RP cu 24-105mm F4 L si la capitolul focus punct la punct, viteza e fenomenala (comparat cu DFD de G9 la 24mm f4-echivalent si Nikon D500 la 100mm f4). Pe de alta parte, RP-ul a dat chix in lumina foarte putina destul de rau comparat cu celelalte doua.

M-am jucat si cu R5/R6 cu 600mm si 800mm f11 (pe lumina buna si putin timp) si iarasi, viteza de punct la punct e fenomenala. Despre precizie nu pot sa spun nimic deoarece nu am avut voie sa iau cadrele cu mine (inca nu erau lansate aparatele).

Legat de filmarea 8k in body... well... stim cu totii cum a mers cu asta si supraincalzirea.

70-200mm f2.8-ul ala e foarte fain ca e mic si usor dar din ce zice lumea e inferior optic Nikkor-ului in montura Z si nu ia teleconvertoare.

Iar 28-70mm f2.0 e ca Nikkor-ul ala de f0.95, o flexare a muschilor optici, in conditiile in care majoritatea vor cumpara 24-70mm f2.8-ul pentru ca e mult mai usor, mai ieftin si ajunge la 24mm ;).

Edited by StefanSC, 04 December 2020 - 18:37.


#58
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Si nici optiunea unui SD de 128 de giga sandisk Extreme cu 150 de mega pe secunda la 220 ron. Trebuie sa platesti de 3-4 ori mai mult

Edited by nicolaie, 04 December 2020 - 18:25.


#59
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
N-as numi 8K inovatie, mai degraba imbunatatire. Dual pixel si obiectivele compacte sunt interesante, dar si ceilalti au facut obiective mici si/sau diverse abordari pe partea de AF.

La sfarsit este cam putin ca sa-l declaram pe Canon numarul unu la inovatii. Mai multe "inovatii" sunt de fapt copiate de la ceilalti.

Dar imi plac si mie camerele Canon. Daca ar fi sa migrez, as prefera Sony totusi. Are oferta mai bogata de camere si obiective ML, sistemul e matur. Canon ar fi a doua optiune.

Edited by katran, 04 December 2020 - 18:32.


#60
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postnicolaie, on 04 decembrie 2020 - 18:25, said:

Si nici optiunea unui SD de 128 de giga sandisk Extreme cu 150 de mega pe secunda la 220 ron. Trebuie sa platesti de 3-4 ori mai mult

Daca te referi la asta: https://www.f64.ro/s...-la-150-mb-s-/p vezi ca aia e viteza de citire, nu de scriere, iar in specificatii zice ca maxim ajunge la 70MBps scriere ... realitate undeva pe la 35-40MBps.

Un card foarte OK pentru ceva gen Z5, D7500, D750 si restul, dar cand dai in el cu cate 10 RAW-uri de 30MB+ pe secunda ...sau cate 6 de 80/90MB pe secunda... o sa fie un pic frustrant. Stiu ca am avut unul din asta in D500 si comparat cu XQD-ul...

P.S:
Scuze, am dat link-ul aiurea in original...

Edited by StefanSC, 04 December 2020 - 18:57.


#61
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Stiu ce zici dar eu fac sedinte foto si nunti, eu umplu bufferul de 15 ori pe an ..

#62
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Montura Nikon Z, in general, nu este predispusa sa "aspire" mai mult praf pe senzor decat alte monturi? Senzorul este cel mai apropiat de montura, diametrul monturii este cel mai mare, sunt indeplinite toate conditiile sa absoarba cel mai mult praf. Posted Image

Edited by edri, 06 December 2020 - 20:41.


#63
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu am auzit pe nimeni sa se planga de praf pe Z-uri. Eu pe DSLR trag intre f1.4 si f8 de regula, ca pozez oameni, si nu observ praf decat daca vreodata nu am de ales si trebuie sa trag pe wide in soare cu blitz, si inchid la f11-f14 ca sa raman la 1/200

In conditiile in care 2 ani de zile pe acelasi aparat am schimbat 4 fixe la foc automat si nu observ praful, iti dai seama cat de putin important ar fi aspectul asta pentru oameni care nu trag peisaje la f11

Era o vreme, acum 2-3 ani, cand se plangea lumea de praf pe Sony mirorless, de atunci nu am mai auzit nimic de praf nici pe sony nici pe alte sisteme

Praful pe senzor mi se pare cea mai first-world-problem care exista in ceea ce priveste aparatura foto

Edited by nicolaie, 07 December 2020 - 00:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate