Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nikon Z5

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
4,5 cadre la rafală pentru 2020, numai de bine nu este.
Aveam atâta pe vremea când foloseam un modest Canon (Rebel).

#38
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Este un aparat cu specificatii spartane, dedicat in primul rand fotografiei generale (nu bif, nu sport, nu filmat maneaua dedicata lu nashu, etc.), fara tot felul de gimmickuri inutile cum ar fi nu stiu cati k la filmare. Are o constructie solida, WR, IBIS, unul dintre cele mai bune vizoare (in limitele vizoarelor electronice) si pe langa caracteristicile tipice Nikon pentru fotografie (AF, expunere, etc) are in plus cateva specificatii utile, incarcare USB, HDR in camera (totusi numai jpeg), focus stacking si teoretic cel mai mic pret pentru un ML FF. Prefer o astfel de abordare decat tzshpe fepeseuri (de care as avea nevoie foarte rar) si un pret umflat. Mai ramane problema pretului in Romania. Kitul cu 24-50mm (cam scurt dar macar incepe de la 24mm) se gaseste la 10000lei find la pachet si cu adaptorul ftz de care nu toata lumea are nevoie. In Europa combinatia asta este pe la 9000lei echivalent și kitul fara acel adaptor undeva in jur de 8000lei echivalent.

Edited by edri, 01 October 2020 - 21:31.


#39
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi nu ți se pare cam scump pentru ceea ce face? Știi că ai variante mai bune și mai performante la aceeași bani?

#40
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Care ar fi acele variante mai bune in pretul asta?

#41
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Tinand seama de faptul ca in Romania se incearca vanzarea acestui Z5 la suprapret, pentru 1000 lei in plus sunt si alte variante. Insa este relativ ce inseamna mai bun. Alternativa sa aiba un vizor cel putin la fel de bun, constructia cel putin la fel de solida, IBIS, WR, AF, expunere, si celelate cel putin la fel, plus inca ce, ca sa fie varianta mai buna in aceeasi bani?

O varianta ar fi Panasonic S5, care are semnificativ mai multe gimmickuri dar lipseste HDR in camera pentru fotografii (este inlocuit cu formatul HLG inutil in prezent si in viitorul apropiat), nu are suport CaptureOne, trece de 1kg imprenuna cu obiectivul de kit 20-60mm, obiectiv insa mai util decat 24-50ul de la Nikon. Montura L este  mai putin populara decat Z, se gasesc mai putine adaptoare pentru diverse obiective.

Edited by edri, 02 October 2020 - 11:33.


#42
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Ceva nu este in regula cu pretul Z5 la noi. 10000lei cu 24-50/4-6.3 si adaptor ftz iar Z6 10500 cu 24-70/4 si adaptor ftz. Pretul asta era inainte de anuntarea iteratiei Z6II. Daca si Z6II va fi la un pret asemanator ar trebui ca pretul Z5 sa scada semnificativ daca vor sa aiba ceva vanzari.

#43
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postedri, on 01 octombrie 2020 - 21:30, said:

Este un aparat cu specificatii spartane, ...

Spartan e un aparat cu obturator controlat exclusiv mecanic sau poate chiar un Leica M-D, deși chiar și ăsta are modul expunere ”prioritate de diafragmă” :)) ... nu o camera cu AF, IBIS, 2xSD sloturi, ”protecție” la intemperii, și alte blablauri ... e drept, cam mult prea puține obiective native și scumpe în raport cu echivalentele lor de pe baioneta F ... ;)

Altfel îmi pare într-adevăr un fel de D750 fără oglindă

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tuOADfGxux0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Cam asa se spune ca ar avea chiar si senzorul de pe D750. Acum dupa ce stiu asta nu mi se mai pare ca pretul este prietenos, pentru un aparat de fotografiat vandut ca nou in 2020-21 si cu senzor fabricat dupa tehnologii din 2014! Asa e mai ieftin Sony A7II, care tot in 2014 a fost lansat.

#45
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Senzorul lui D750 este fantastic din toate punctele de vedere (parere suibiectiva) si chiar nu vad ce probleme ar avea sa fie pus intr-o camera moderna. De exemplu, fara sa studiez in detaliu dar din ce am vazut, Nikon Z7 sta mai rau la ISO decat D750. La ce ma ajuta ca senzorul este mai nou ?. Iar pretul in Romania nu are legatura cu realitatea din pacate.

Anul trecut in Hong Kong am avut ocazia sa cumpar Canon EOS Rp cu 3500 ron nou cu garantie. In Romania pretul este dublu ...

Cand comparam pretul trebuie sa tinem cont de pretul de lansare al camerelor cu care comparam

In 1-2 ani Z5 va ajunge pe la 1000E, pe unde este acum D750, si sunt camere crop care costa mai mult. S-a spus inca de la lansare ca Z5 este o camera facuta special pentru fotografie si cat mai ieftina astfel incat sa atraga utilizatori noi pe mirorless nikon. Cine vrea FPS mai mare, sa cumpere Z6 .. sunt convins ca nici autofocusul nu va fi de nivelul Z6/Z7

Clar, acum este un deal mai bun sa iei Sony A73 care e lansat de 2-3 ani si a scazut la pret cat se poate sa scada, in loc sa platesti pretul de lansare al lui Z5.

Attached File  Capture.JPG   166.9K   18 downloads

Cred ca multi oameni pun prea mult pret pe inovatie si au impresia ca orice noua generatie de camere o face pe cea precedenta inutila.

Edited by nicolaie, 02 December 2020 - 18:36.


#46
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004

View Postnicolaie, on 02 decembrie 2020 - 18:26, said:

Senzorul lui D750 este fantastic din toate punctele de vedere (parere suibiectiva) si chiar nu vad ce probleme ar avea sa fie pus intr-o camera moderna. De exemplu, fara sa studiez in detaliu dar din ce am vazut, Nikon Z7 sta mai rau la ISO decat D750. La ce ma ajuta ca senzorul este mai nou ?. Iar pretul in Romania nu are legatura cu realitatea din pacate.

Anul trecut in Hong Kong am avut ocazia sa cumpar Canon EOS Rp cu 3500 ron nou cu garantie. In Romania pretul este dublu ...

Cand comparam pretul trebuie sa tinem cont de pretul de lansare al camerelor cu care comparam

In 1-2 ani Z5 va ajunge pe la 1000E, pe unde este acum D750, si sunt camere crop care costa mai mult. S-a spus inca de la lansare ca Z5 este o camera facuta special pentru fotografie si cat mai ieftina astfel incat sa atraga utilizatori noi pe mirorless nikon. Cine vrea FPS mai mare, sa cumpere Z6 .. sunt convins ca nici autofocusul nu va fi de nivelul Z6/Z7

Clar, acum este un deal mai bun sa iei Sony A73 care e lansat de 2-3 ani si a scazut la pret cat se poate sa scada, in loc sa platesti pretul de lansare al lui Z5.

Attachment Capture.JPG

Cred ca multi oameni pun prea mult pret pe inovatie si au impresia ca orice noua generatie de camere o face pe cea precedenta inutila.


Am tras si eu cu Nikon d750 si mi s-a parut exceptional, la ISO si ce recuperam din shasows.. cand este diferenta de rezolutie, nu prea iti dai seama bine din cadrele comparative de pe dpreview, pentru ca rezolutia mai mare, mareste f mult si zgomotul...

de exemplu:

Attached Files


Edited by Dizlpower, 02 December 2020 - 19:25.


#47
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Z6II, cu senzor BSI, are zgomot vizibil mai mic decat Z5. Stiu si eu ca cel mai intelept este sa asteptam 2-3 ani pana cand se aseaza piata ML dupa intrarea Canikon cu adevarat serios in aceasta arena. Pe de alta parte si viata e scurta Posted Image Nu as cheltui acum o suma mare de bani, noile sisteme ML FF nefiind inca bine definite. Z5 se incadra bine aici, dar as prefera si un senzor actualizat, chiar daca senzorul de pe 750 a fost probabil cel mai bun in categoria lui, atunci in 2014. Totusi tehnologia senzorilor a evoluat rapid in ultimii ani, pe langa zgomotul la ISO mare s-au mai atenuat si unele probleme de rolling shutter, de exemplu.

View Postnicolaie, on 02 decembrie 2020 - 18:26, said:

Cred ca multi oameni pun prea mult pret pe inovatie si au impresia ca orice noua generatie de camere o face pe cea precedenta inutila.

Ieri faceai apologia marilor corporatii care si-au castigat respectul prin inovatii, nu prin tribalizare ca amaratii aia cu homeopatie sau naturism, azi nu mai conteaza inovatia aia.

Eu nu am spus ca precedenta camera este inutila, functioneaza foarte bine mersi. Din contra, orice as cumpara acum, pe langa plusurile evidente, vor fi si cateva minusuri, comparativ cu "vechiul" meu DSLR. Am spus ca daca tot cumpar ceva in 2021, nu ma simt prea confortabil sa cheltui banii pe ceva pentru care elementul principal se bazeaza pe tehnologie din 2014, aparatul fiind vandut ca ceva modern si actualizat.

Edited by edri, 02 December 2020 - 20:49.


#48
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDizlpower, on 02 decembrie 2020 - 19:20, said:

...
de exemplu:
Comparația devine relevantă dacă o faci pe modul Image Size = COMP, nu FULL.

Edited by calexe, 02 December 2020 - 22:44.


#49
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Va rog sa imi recomandati un forum dedicat numai Nikon, cu utilizatori activi zilnic, intensiv Posted Image de unde se pot afla mai multe informatii  despre acest Z5 in particular si despre sistemul Z in general.

Edited by edri, 04 December 2020 - 11:44.


#50
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Citeste ce scrie Thom Hogan (bythom.com, https://www.zsystemuser.com/) si o sa ai toata informatia necesara despre Z-uri, cum se compara acestea cu concurenta, ce e bine implementat, ce lipseste. Fara fanboisme, fara "ambasadori", fara "influenceri" si clowni de youtube.

#51
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Multumesc, dar as vrea sa citesc si parerile mai multor utilizatori diferiti. M-am obisnuit cu pentaxforums Posted Image si as dori sa stiu daca exista ceva echivalent si pentru nikon. Am mai intrat, la intamplare, pe cate un forum nikon, dar nu era pe acolo un dialog activ si util.

Edited by edri, 04 December 2020 - 13:30.


#52
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Probabil ca nikonistii sunt toti la pozat, si nu au timp de discutii, pe cand la pentax lucrurile sunt pe dos, se stiiie.

Edited by crokodilu, 04 December 2020 - 13:45.


#53
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postedri, on 04 decembrie 2020 - 13:29, said:

Multumesc, dar as vrea sa citesc si parerile mai multor utilizatori diferiti. M-am obisnuit cu pentaxforums Posted Image si as dori sa stiu daca exista ceva echivalent si pentru nikon. Am mai intrat, la intamplare, pe cate un forum nikon, dar nu era pe acolo un dialog activ si util.

Pai, ai sectiunea de Nikon de pe forumurile fredmiranda, ai sectiunea de Nikon de pe dpreview, mai ai forumul lui Steve Perry ( bcgforums.com) care e "neoficial" Nikon (adica marea majoritate de acolo sunt utilizatori de Nikon - dar e orientat pe wildlife si nu prea se vb mult de ML-uri Nikon)....

Dar pur Nikon nu stiu sa mai existe si oricum,   Mai exista si https://www.nikoncafe.com/forums/ dar raportul DSLR Nikon / ML Nikon este extrem in favoarea DSLR Nikon inca Posted Image.

Nasoala e ca majoritatea acestor forumuri sunt populate cam de aceeasi indivizi (plus/minus).

Edited by StefanSC, 04 December 2020 - 14:10.


#54
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu sunt asa multe lucruri de stiut despre sistem Z, eu am citit intensiv si m-am utiat la reviewuri, si doar am pus 1-2 minute mana pe un Z6 deci ti-as face urmatorul rezumat, ca sa nu te obosesti sa citesti:

-Z6 si Z7 sunt camere cu o ergonomie foarte buna dar AF care nu este inca chiar la nivelul Nikon DSLR (parere subiectiva) sau Canon ML
-Z6 si Z7 au un singur slot de card deci sunt de evitat pentru utilziare serioasa. De asemenea, cardurile folosite sunt foarte scumpe, spre de osebire de Z5 care are si 2 sloturi si cardurile ieftine. Doamne ajuta ca Z62 si Z72 remediaza asta
-Z7 are un senzor bun dar inferior la ISO fata de Z6
-obiectivele Z sunt FOARTE bune optic dar sunt mai scumpe decat variantele DSLR
-Nikon Z cu adaptor FTZ ia orice obiectiv Nikon lansat dupa 2005 incoa si focalizeaza bine cu el
-Deja exista multe obiective native Z si se lanseaza tot mai multe, exista obiective de kit compacte si ieftine, prime-uri cu f/1.8, se lanseaza prime-uri cu f/1.2 pentru overachieveri, in curand vin si tele-urile profi, nu doar ca ai de unde alege obiective ci le ai in dublura !
-viitorul acestui sistem este cert, se pare ca Nikon a oprit cercetarea in domeniul DSLR si se concentreaza pe ML, desi vor mai scoate DSLR-uri in viitor ma indoiesc sa mai vad prea multe obiective lansate pentru DSLR
-Z-urile filmeaza bine, ai raw necomprimat pe iesire externa, ai profile neutre, stabilizare pe senzor, etc
-ai functii fotografice utile in camera gen auto HDR unde camera face mai multe poze si recupereaza detalii, un prieten fotograf foloseste asta intensiv la real estate

Price/performance nikoanele sunt un deal extraordinar fara insa sa fie top performance in opinia mea, acolo sta canon rege si fara sa se bucure de sprijinul obiectivelor third party ca Sony, dar poate ca asta este de fapt un lucru bun

Ergonomia este tipica nikon si laudata de toata lumea, meniurile sunt similare cu DSLRurile Nikon din ce stiu, si cam atat as sti sa iti spun.

Desigur ca oirice ai cumpara te vei lovi de bariera subiectiva a sistemului pe care l-ai avut inainte, si daca esti genul de super subiectiv, nu iti va placea Z si nu are rost sa investesti. Dar daca esti open minded si pasionat de fotografie, nu prea va conta aceasta trecere, va fi una placuta.

Daca as primi buget nelimitat si ar trebui sa iau un ML, as lua Canon, e class leader la obiective in primul rand, inovatie, AF

There, cam asta e tot

Edited by nicolaie, 04 December 2020 - 17:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate