Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Intrebare devirusare (nu sunt sigur daca este un virus)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
Pentru inceput pe scurt :https://forum.softpedia.com/topic/1175699-intrebare-legata-de-internet-sharing/page__st__36#entry26662425 (Am utilizat aplicatia, am sters-o si acuma vreau sa ma asigur ca nu am nimic prin pc)
Detin BitDefender Total Security 2019(fara optiunea Firewall). -> Am scanat cu el full scan nu am nimic in pc ca fisier.
aplicatia din topic-ul celelalt cand am sters-o am facut-o din CP(Control Panel), dar nu stiu in momentul de fata daca acea aplicatie a facut si alte editari. > am testat netstat > multe ip-uri de la fastly si alte adrese, tin sa mentionez ca am google chrome si alte aplicati inchise cand efectuez comanda in cmd(ca sa nu fie de la ele).
Tot ce tin deschis este: Discord, Steam > am facut netstat multe ip-uri, task manager - resource monitor doar cateva ip-uri necunoscute din Ungaria. (Nu am nici o aplicatie cand am folosit task manager - resource monitor!)

Aveti vreo idee daca este vreun virus? Ca hostname acel server avea vps-firmaungaria.ro (am inlocuit firmaungaria ca sa nu fie reclama).

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca să fii sigur că nu rămâne ceva modificat ori dezinstalezi aplicația cu Revo Uninstaller, ori acum că ai dat-o jos dai o restaurare la Windows exact înainte de aplicația aia veselă.

Cel mai safe acum ar fi să pui Windowsul din nou pe curat.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Ai un topic sus la Important. Ce ai facut din el ?

#4
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
Acesta este acel topic?
https://forum.softpe...hide-topic-nou/

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Evident.

In mod normal Bitdefenderul e foarte Ok, dar nu strica sa mai scanezi si uc altele - nu detecteaza chiar orice, in special pluginurile din browsere sau programele care pot fi instalate legit dar pot fi folosite si in alte scopuri.

#6
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
Da, am utilizat dupa tutorial Malwarebytes si cealalta optiune a Malwarebytes (aia free).
Am sters ce aparea acolo(nu era legat nimic de net ci de registry care nu erau de la app probabil,  un driver de la mouse si cam atata).

Bitdefender Total Security > este foarte ok, dar nu are optiunea de Firewall, deoarece nu este bitdefender full. > iar in cazul meu cum am utilizat aplicatie pentru internet, am nevoie de firewall.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Bitdefender Total Security > este foarte ok, dar nu are optiunea de Firewall, deoarece nu este bitdefender full.
Tu realizezi ce zici ?

Mai full decat BTS nu exista - asta le are pe toate. Inclusiv firewall - doar Bitdefender Antivirus ( free sau cu plata ) nu au firewall.

Deci ori nu ai BTS, ori habar n-ai cu ce se mananca.

#8
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
https://prnt.sc/tmg7n1
Greseala mea! Macar am stiut ca nu am firewall :)) Am antivirus plus, am zis total security ca ei au si optinue speciala internet security am avut total security acm 1 an si a expirat licenta si mi am luat antivirus plus.


Antivirus plus nu are firewall(greseala mea, am incurcat produsele).
Am testat ce au spus si alti de pe alte forumuri, ipconfig in cmd, nu apare nimic suspect, data usage windows 10, nu trece de 1MB.

#9
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
Adaug pentru cei care au vazut poate acest thread dupa ce au folosit aplicatia si ei au cazut plasa.


Urmatoarele: Aplicatia isi creaza folder in %appdata% si in %localappdata%.
Pentru verificari CMD(ipconfig).
Recomand Malwarebytes adware

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate