Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Intrebare legata de INTERNET sharing

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbaribalu, on 20 iulie 2020 - 14:38, said:

Citeste cu atentie contractul de furnizare si o sa vezi acolo ca scrie ca nu ai voie sa revinzi...
Majoritatea căpcăunilor au impresia că asta e împotriva drepturilor lor, dar uita că sunt responsabili de ce se întâmplă în acel punct de acces la Internet. Sau pur și simplu, din lipsa de educație, nu cunosc sau nu realizeaza ceea ce se poate întâmpla.

Eh, detalii.

View Postalx42, on 20 iulie 2020 - 14:42, said:

daca inchiriez o masina de la o firma, aia sunt responsabili pentru ce fac eu cu ea?
la fel si aici, omul vrea sa faca un ban, nu doreste sa faciliteze infractiuni
Depinde de contract. Dar tot nu mi-ai demonstrat legalitatea acelui "intermediar" de trafic.

Poți sau o lași așa cum a văzut? Daca el își declina responsabilitatea și îl face responsabil pe junioru' cu bani moca?

Și, da, până și compania de închiriat are niste obligații legale. În niste limite, desigur, dar de aceea ai de prezentat acte de identitate când închiriezi + alte treburi.

Edited by dexterash, 20 July 2020 - 14:46.


#20
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020

View Postalx42, on 20 iulie 2020 - 14:42, said:

daca inchiriez o masina de la o firma, aia sunt responsabili pentru ce fac eu cu ea?
la fel si aici, omul vrea sa faca un ban, nu doreste sa faciliteze infractiuni

View Postalx42, on 20 iulie 2020 - 14:42, said:

daca inchiriez o masina de la o firma, aia sunt responsabili pentru ce fac eu cu ea?
la fel si aici, omul vrea sa faca un ban, nu doreste sa faciliteze infractiuni

Am sters aplicatia, este cunoscuta aplicatia aceia, 300 utilizatori pe putin au,  problema este ca nu foarte multi s-au documentat, eu am citit pe reddit despre ce se ocupa, pe bhw am auzit ca au thread acolo(tot pe reddit am citit si asta) pentru ca se lauda cu platforma lor, nu are limita, la multi li s a blocat contul de socializare(pe platformele sociale ca se incalca T.O.S de multi utilizatori).
Problema main este ca ip-ul meu a fost public. (In cazul in care provider-ul de net rezileaza imi asum, in cazul in care politia vine nu se poate dovedi ca eu sunt acela, eu din necunostinta de cauza si ca am pus botul la videoclipuri de pe youtube care au un numar impresionant de like-uri(ori au cazut mai multi in plasa ori boti)...
Platforma este din 2018 si inca este deschisa, daca era sa fie ilegal trebuia cineva sa ii inchida si pe ei.
Legat de verificarea lor, cred ca este doar de fatada, da se vede o adresa de unde a fost platit, dar daca ala a intrat pe deepweb si sa luat la cearta cu cineva, ip-ul meu este afisat si respectivul va veni dupa mine crezand ca eu sunt respectivul

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostClaudiuUser, on 20 iulie 2020 - 14:45, said:




Am sters aplicatia, este cunoscuta aplicatia aceia, 300 utilizatori pe putin au,  problema este ca nu foarte multi s-au documentat, eu am citit pe reddit despre ce se ocupa, pe bhw am auzit ca au thread acolo(tot pe reddit am citit si asta) pentru ca se lauda cu platforma lor, nu are limita, la multi li s a blocat contul de socializare(pe platformele sociale ca se incalca T.O.S de multi utilizatori).
Problema main este ca ip-ul meu a fost public. (In cazul in care provider-ul de net rezileaza imi asum, in cazul in care politia vine nu se poate dovedi ca eu sunt acela, eu din necunostinta de cauza si ca am pus botul la videoclipuri de pe youtube care au un numar impresionant de like-uri(ori au cazut mai multi in plasa ori boti)...
Platforma este din 2018 si inca este deschisa, daca era sa fie ilegal trebuia cineva sa ii inchida si pe ei.
Legat de verificarea lor, cred ca este doar de fatada, da se vede o adresa de unde a fost platit, dar daca ala a intrat pe deepweb si sa luat la cearta cu cineva, ip-ul meu este afisat si respectivul va veni dupa mine crezand ca eu sunt respectivul
Știi multe afaceri din China, Nigeria, Lagos închise de autoritățile române? Sau americane? Despre ce naiba discutăm aici?! Nici măcar nu ai habar unde sunt localizați aia sau cine sunt. Dar tu Batman, Batman, bani moca pe Internet.

Eu când va zic că habar nu aveți pe ce lume trăiți...

Edited by dexterash, 20 July 2020 - 14:49.


#22
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
singurul responsabil pentru infractiunile comise pe net e autorul lor direct, restul sunt povesti.

si oricum sunt sanse mari ca platforma asta sa fie defapt inca un honeypot american, asa cum sunt aproape toate vpn-urile alea ce ni se tot baga pe gat in reclamele youtube Posted Image
caz in care initiatorul poate dormi linistit, ptr sunt vanati cumparatorii nu vanzatorii

Edited by alx42, 20 July 2020 - 14:58.


#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu mai da sfaturi proaste.... sa ajunga sa dea cu subsemnatul la procuratura... De favorizarea infractorului, ai auzit?

Edited by baribalu, 20 July 2020 - 15:05.


#24
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
Ok, am inteles tot, dar in acele 2 ore pentru doar atata, pot pati ceva daca eu pot dovedi ca nu am fost eu? (dovedesc prin traffic-ul trimis la app), da aplicatia e din US, nu stiu acolo cum este procedura.
Am testat aplicatia ca din primele auzite are review-uri bune, dupa daca verifici mai atent le gasesti pe alea negative. (Pe YT doar 1 comentariu a avut negativ, pe reddit e mai full asa, nu m am gandit sa verific si reddit inainte).
Am facut asta doar ca sa vad cati bani as castiga in 2 ore, daca era profitabil continuam.(Asta inainte sa aflu unde se duce traffic-ul).
Acuma ca am aflat am sters aplicatia si caut informatii despre ea, sa stiu care este paguba... (Se pare ca nu sunt singurul care a cazut in plasa lor)

scuze pentru 2x
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eGkc0JWNNWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KL82WNIa6Yc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oRhQhOxoSsg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5tJ0t6XUAjc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yj5R8WjHSl0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exemple de video-uri care te fac sa utilizezi dar nu iti spune ce se intampla in spate.

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostClaudiuUser, on 20 iulie 2020 - 15:08, said:

da aplicatia e din US
De unde stii?

#26
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020

View Postdexterash, on 20 iulie 2020 - 15:09, said:

De unde stii?
Au pe site locatia lor.

#27
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Sansele sa ai parte de urmari nasoale sunt mici, bine ca ai renuntat si data viitoare, sa te informezi mai amanuntit, inainte sa mai faci ceva ce poate sa iti aduca indirect probleme cu justitia.

#28
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020

View Postbaribalu, on 20 iulie 2020 - 15:10, said:

Sansele sa ai parte de urmari nasoale sunt mici, bine ca ai renuntat si data viitoare, sa te informezi mai amanuntit, inainte sa mai faci ceva ce poate sa iti aduca indirect probleme cu justitia.
Da, o sa caut pe reddit si pe trustpilot parerile altor utilizatori.

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La cum se fac anchetele și cercetarea la noi, prima oară o să vină niște băieți îmbrăcați în negru, cu măști anti Covid pe față tot negre și puști, o să rupă ușa și o să ia tot ce e calculator din casă.
După aia declarații.
Și după 6 -12 luni dacă ai noroc se lămuresc.

Dacă nu...

Edited by waterman, 20 July 2020 - 15:14.


#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostClaudiuUser, on 20 iulie 2020 - 15:10, said:


Au pe site locatia lor.
1. Ai verificat locația?
2. Și tu ii crezi, după ce ai căzut deja într-o plasă întinsă de ei? Eu când zic ce zic...

View Postwaterman, on 20 iulie 2020 - 15:14, said:

La cum se fac anchetele și cercetarea la noi, prima oară o să vină niște băieți Ăźmbrăcați Ăźn negru, cu măști anti Covid pe față tot negre și puști, o să rupă ușa și o să ia tot ce e calculator din casă.
După aia declarații.
Și după 6 -12 luni dacă ai noroc se lămuresc.

Dacă nu...
Daca nu, ce? Nu auzi că nu e vina lui? El doar nu a știut să folosească Internetul. Atâta. De fapt a știut, dar doar până la partea cu bani moca. :)

Edited by dexterash, 20 July 2020 - 15:15.


#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E suficient ca unul din ăia care au avut acces să fi pus ceva prostii cu minori pe net...

Mai ales că zice un coleg că și-n contractul cu RDS scrie că n-ai voie să închiriezi mai departe.

Nu e bai, omu din greșeli învață.

Curiozitatea mea e dacă topicul ăsta are ceva legătură cu ăla cu torentele unde puneai png uri create de tine și softuri la fel creații proprii.

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postwaterman, on 20 iulie 2020 - 15:19, said:

Curiozitatea mea e dacă topicul ăsta are ceva legătură cu ăla cu torentele unde puneai png uri create de tine și softuri la fel creații proprii.
Probabil aia e alta schema de imbogatire rapida, cu bani gratis de pe si via Interneti. :D

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalx42, on 20 iulie 2020 - 14:17, said:

pai zi-ne tu care ar fi temeiu legal prin care poti trage la raspundere pe cineva care isi vinde banda pe o platforma care ofera servicii in acest sens, si care functioneaza legal?
dar poate demonstra ca si-a vandut banda de internet altcuiva in perioada respectiva?

daca e sa se intample ceva nasol, politia intai la el o sa vina.

#34
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostClaudiuUser, on 20 iulie 2020 - 14:23, said:

Intreb serios, se poate intampla sa fi amendat/inchisoare pentru ceva ce tu nu ai facut?(Tu doar ai vandut la aplicatie iar ei au folosit-o in alta modalitate) si intrebarea care a mai ramas este chiar este posibil ca aceia care au intrat pe deepweb, dupa aceia sa te caute pe tine?
da, se poate si se intampla. sunt pline inchisorile de nevinovati si ma refer de nevinovati in adevaraul sens al cuvantului, in care ei au cazut de prosti - vezi cazul carausilor de droguri doar ca in cazul asta tu esti caraus de internet

Edited by rex, 20 July 2020 - 16:35.


#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Zici că ăia de cară droguri peste frontieră sînt inocenți?

#36
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Post_Smiley_, on 20 iulie 2020 - 16:05, said:

dar poate demonstra ca si-a vandut banda de internet altcuiva in perioada respectiva?

daca e sa se intample ceva nasol, politia intai la el o sa vina.
probabil ca il ajuta baietii de la platforma. aia inregistreaza toata activitatea.

oricum, in instanta "dovezile" cu ip/ora de la isp nu au nici o valoare. procurorul trebuie sa demonstreze ca el a fost cel care a accesat ceva ilegal si nu altcineva care s-a folosit de calculatorul lui.
nu prea se poate face asta decat cu flagrant, sau dupa perchezitii daca ii gasesc ceva incriminator pe calculator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate