Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Imprietenire pisica British cu 2 maidaneze

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

reventon

reventon

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salutare,

Tocmai ce mi-a oferit cineva cadou un motan British Shorthair de ~1an si nu stiu cum sa procedez ca sa il fac sa se imprieteneasca cu cele 2 pisici "obisnuite" pe care le am deja: un motan si o pisica de ~2 ani.

Eu locuiesc la casa, pisicile isi au deja zona stabilita in curte si in magazie, iar motanul incepe sa se simta confortabil in casa (abia acum a inceput sa manance), el fiind obisnuit cu statul la bloc.

Problema este ca la cel mai mic contact, el incepe sa maraie si pisicile fug mancand pamantul.

As dori, mai ales daca cunoaste cineva rasa British, sa-mi ofere cate sfaturi referitor la cum as putea sa-l integrez si pe el.

Multumesc!

Edited by reventon, 20 July 2020 - 12:48.

gushpi

gushpi

cârcotaș

...deja ai pierdut terenul/inițiativa!
dă-l afară-n curte, asigură-te că el și pisicile au același regim și atunci să vedem care mai mârâie :)
...
în altă ordine de idei: intră ele, mițele (nu mâțele), în călduri și mârâitul se transformă-n cântec de sirenă...

reventon

reventon

Senior Member

E cam timorat ca sa-l dau afara :)), pare ca o sa fuga. Totusi cred ca ar fi o idee sa-l mai scot din zona de confort si sa-l plimb cate putin pe afara.

Toate 3 sunt castrate.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

La pisici dureaza mai mult acomodarea, cateva luni. Daca motanul nou nu e agresiv sa sara la bataie din orice, ar putea dura mai putin. Oricum, greu de crezut ca vor deveni prieteni pe viitor. Se vor tolera si atat. Eu am doua pisici batrane, una are peste 16 ani, cealalta 14 ani si stau impreuna de 14 ani dar tot nu sunt afectuoase una cu cealalta. Cu noi sunt foarte lipicioase, mai ales a doua, nici nu te asezi bine ca se urca in brate si incepe sa toarca si sa framante cozonaci.
O idee ar fi ca stropesti prin casa sau pe locurile unde stau pisicile cu felliway pentru a le induce o stare de confort psihic.

Augustus1978

Augustus1978

Member

• Grup: Members
Motanii British Shorthair ca si britancii, sunt foarte gay. Fa un studiu despre gays in UK si o sa imi dai dreptare.
Daca nu e gay, verifica sa nu fi fost soborât cum se zice pe aici in Transilvania sau jugănit cum zic Bucurestenii sau hereluit cum zic Oltenii, sau neutered cum zic vorbitorii de engleza. Desfa picioarele din spate ale motanului si daca are doua umflaturi acoperite cu blana este OK.
Anunta-ne daca habet duos testiculos et bene pendentes

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Motanul sa-l tii in casa minim 2 sapt.-o luna fiindca exista riscul sa se intoarca la vechea locuinta sau sa incerce sa ajunga iar pe drum poate fi va fi atacat de caini sau calcat de masini. Poarta-te frumos cu el ca sa se ataseze de tine si de casa si sa nu-i vina ideea sa plece. Eu am avut un motan balinez foarte bland care cred ca a fost luat de vreun trecator deoarece ii placea sa stea pe gard . S-a intors dupa vreo 3-4 saptamani, gras, frumos, blana lucioasa deci clar nu a vagabondat in cautare de femele.

gumball3000

gumball3000

...

View PostAugustus1978, on 20 iulie 2020 - 13:51, said:

Motanii British Shorthair ca si britancii, sunt foarte gay. Fa un studiu despre gays in UK si o sa imi dai dreptare.
Daca nu e gay, verifica sa nu fi fost soborât cum se zice pe aici in Transilvania sau jugănit cum zic Bucurestenii sau hereluit cum zic Oltenii, sau neutered cum zic vorbitorii de engleza. Desfa picioarele din spate ale motanului si daca are doua umflaturi acoperite cu blana este OK.
Anunta-ne daca habet duos testiculos et bene pendentes

numa' vă drogaț

wagmich

wagmich

Active Member

Mai, daca tot aveti pisici, tot e pandemie, chiar nu aveti timp sa urmariti pe net emisiunile dedicate de pe Discovery?  Aveti multe de  aflat/invatat despre comportamentul si ingrijirea pisicilor si cateilor.

Edited by wagmich, 20 July 2020 - 17:04.

Engineer_xxl

Engineer_xxl

Fara glie

Eu am un british shorthair... din pacate rasa asta nu este una foarte afectuoasa, sunt foarte frumosi ca aspect dar daca nu creste de mic cu alte pisici nu prea mai ai sanse sa il inveti, mai ales acum la un an... Am incercat sa mai aducem o pisica in casa tot cam dupa un an... nici nu iti imaginezi ce sunete ne-au auzit urchile cand a vazut alta pisica in casa. Poti sa mai insisisti dar eu nu-i dau sanse.
Oricum nu e tipul de pisica care sa iti stea in brate.

Aldulescu

Aldulescu

Senior Member

Iei motanul in brate si il prezinti pisicilor, ai grija sa stati cu totii in aceiasi camera cateva ore, pana se obisnuieste toata lumea cu ceilalti din jur si vor intelege ca fac toti parte din aceiasi familie, ai aici un exemplu de cum se face asta, e cu caini dar ideea este aceiasi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ct4BPelkB6w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Aldulescu, 21 July 2020 - 07:18.

thalia

thalia

Active Member

British sunt mai ok, cat de cat mai afective, dar daca aveai Scotish iesea cu sange pe pereti.Am avut Scotish inainte de cea pe care o am acum(care e jumatate British) si nu accepta nicio modificare in zona ei de comfort si mai ales sa nu se apropie nimeni de mine. Era jale!
A venit o data maica-mea pe la noi si am plecat cu ea vreo cateva zile, ce  a asociat in mintea ei ca n-a mai suportat-o pe mama ca ma ia de langa ea. Am niste filmulete in care face extrem de urat de cate ori o vede.

Astalalta nu e asa, se duce la maica mea ori de cate ori ne viziteaza si la oricine ne intra in casa. Diferenta enorma intre ele..

Eu cred ca in timp se vor tolera, mai ales ca e motan si nu pisica, daca era tot pisica era mai dificil.
Trebuie sa ai multa rabdare cu el, intrucat se simte oricum abandonat de fostii stapani. In perioada de acomodare cred ca tu vei fi singurul aliat, asa ca foloseste momentul sa se apropie de tine.
Apoi trateaza-i la fel.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
Urmărește "my cat from hell" (cu Jackson galaxy) și vei învăța metode diverse prin care poți face pisicile sa se tolereze și sa împartă același teritoriu și afecțiunea stăpânilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate