Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

Pisici care se sasaie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

alex_element

alex_element

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare tuturor

Sunt partenerul de apartament a doua pisici, ambele femele de 2 ani si cateva luni, castrate, una alba si cuminte-bibelou, cealalta neagra si zvapaiata. Nu avem probleme, se inteleg bine intre ele, noi (sotia si cu mine) cu ele, iar ele cu noi.
Toate bine si frumoase pana aseara, cand am mers cu cea alba la veterinar, pentru deparazitare interna si vaccin. In general, scenariul este mai mereu acelasi: noi o fugarim, ea se ascunde, noi o prindem si o punem in cutiuta, ea miauna, plange si, banuim noi, ne roaga sa nu o dam afara ca e cuminte. Mergem la veterinar (7-10 min de mers pe jos), rezolvam (max 10 min de asteptat) si ne intoarcem (alte 7-70 min). Ajungem acasa, ii dam drumul, se miroase cu cea neagra si incep joaca.
Aseara lucrurile au luat o intorsatura neasteptata. Ajungem la veterinar si gasim coada. Asteptam vreo 30 min, intram, luam pastila, facem vaccinul si cand sa iesim, incepe o ploaie torentiala, motiv pentru care ramanem in cabinet. Dupa cateva minute de asteptare, incepe sa vomite in reprize. Facem un antivomitiv, preventiv si, la rugamintea medicului, mai stam cateva minute. Dupa alte cateva minute, nu se mai abtine si face caca in cutiuta. Medicul pune totul pe seama stresului si a fricii de a veni la cabinet si crede ca se va linisti acasa. Ploaia se ma domoleste, plecam repejor spre casa, ajungem si ii dau drumul.
Ei, bine, aici incepe partea interesanta: cea neagra o miroase si incepe sa o sasaie. Ne-a surprins atitudinea ei, mai ales ca mereu mergem cu ele la cabinet in reprize, rareori impreuna, si niciodata nu s-au sasait. Peste noapte totul a fost ok, liniste si pace, iar dimineata am observat ca cea neagra continua sa o sasaie, cand se intalnesc.
In acest moment am o singura ipoteza: cea neagra incepe o respinge pentru ca miroase a spirt/cabinet. Cea neagra are un istoric lung de merg la veterinar, de unde rareori a scapat fara injectie, iar singura persoana sasaita constant este medicul. Astfel ca, dupa ce cea alba se va spala si va scapa de miros, se vor linisti.
Recunosc ca sunt putin ingrijorat, motiv pentru care deschid acest topic. Voi ce credeti? V-ati mai confruntat cu o astfel de situatie?

Multumesc anticipat,
Alex

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Yep, all the time. E o reactie fireasca la mirosul de veterinar si la faptul ca o vede/crede pe cealalta bolnava. O sa treaca in cateva zile.

PS ale mele se sasaie cand-cum, se fugaresc, apoi dorm impreuna.

wagmich

wagmich

Active Member

• Grup: Members
Ia urmareste serialele de pe Discovery, alea cu pisici, vei avea multe de invatat in privinta cresterii lor.

cattavencu

cattavencu

Senior Member

• Grup: Senior Members
Mirosul ala de veterinar il confirm si eu. Dupa ce merg cu unul din caini la veterinar, cand ajung acasa, celalalt caine (care a ramas acasa) il miroase pe indelete pe cel venit de la doctor.

Probabil ca e un mix impresionant de informatii acolo.

Hunor_66

Hunor_66

Guru Member

E posibil sa aiba si un miros amestecat de caine-pisica, luat de la cabinet.

corina_geo

corina_geo

Senior Member

Rabdare..si eventual ceva iarba matei. Noi am adoptat o pisicuta mai mica, am adus-o alaturi de cea "rezidenta" care a ramas fara sora ei cu ceva timp inainte. Desi am urmat sfaturile expertilor si le-am tinut separat, cea mica, nou intr-un dormitor separat si cu ceva plasa/carton amplasat in usa cu doar 1-2cm jos lasati liberi si apoi in decurs de 10-15 zile incet-incet lasat sa se vada una pe alta, asta mare era ofticata la maxim, era vizibil suparata pe noi, nu vrea sa ne mai vada, se ascundea prin cutii/colturi si face urat si la noi. Acum au trecut 9-10 luni, stau impreuna dar inca nu sunt atat de apropriate una cu alta, se joaca, fac greco-romane una cu alta, dar sunt "flatmates" , nu se comporta tandru una cu alta...poate intr-o zi. De fapt acum cea mare e foarte grijulie cu cea mica, insa aia mica inca o respinge uneori, nu prea suporta sa fie linsa de ea, doar la joaca o cauta Posted Image

In primele zile pisica-rezident, simtindu-i mirosul, prezenta, pe langa ca statea ascunsa, tot incerca sa intre peste cea mica, si sasaia mai ceva ca o cobra, a tot sasait pana ce a ragusit de nu mai putea scoate niciun sunet.

Fluk3

Fluk3

Senior Member

Poate ma ajuta si pe mine cineva mai priceput ? :(
Am doua pisici pe care le-am pus impreuna mai bine de trei luni.
Motanul care are 6 ani si e castrat e pisica rezidenta. I-am adus o pisica mai in varsta (12 ani) care e cumintica si are camera ei.
Am incercat in toata perioada asta de le bun inceput sa-i obisnuiesc cu mirosurile unui-altuia.. sa ii fac sa manance unul langa altul. Toate bune si frumoase cand vine vorba de mancare si treaturi.
Problema este in felul urmator, cand cineva e prezent in camera unde sunt cei doi pisici acestia se comporta cat de cat ok, mai maraie ei un pic dar stau cu noi se supravegheaza unul pe altul, fiecare are locul lui etc. Doar ca, daca ii lasam singuri, motanul sare pe matza sa o atace sau sa se joace ca nu-mi dau seama. Pana acu s-a intamplat de doua ori pt ca i-am scapat pur si simplu din vedere si s-au dat peste cap putin... niciunul nu a patit nimic, se sperie amandoi si pe urma e totul ok.
Ce ma sfatuiti sa fac cu ei, din pacate trebuie sa-i tin in acelasi apartament, nu am ce sa fac momentan.

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Rabdare. Si liniste (pace). Nu te criza, nu te panica. Totul, in ceea ce le priveste sa decurga linistit. Nu tipa, vorbeste-le linstit dar autoritar. Sunt convins ca-si cunosc pana acum numele. La mine, cand le mai apuca (stau de 5 ani impreuna si inca le mai apuca) le zic pe nume:

- Gigi, Țiți. Mama voastra de pisici. Ce-i cu voi?

Si in general se potolesc.

Fluk3

Fluk3

Senior Member

Asta e motanu (otto)  care o ataca pe bunicutza...
Cred ca e gelos sau ceva pt ca dca punem mana pe pisica si ne jucam cu ea pe urma incepe motanu sa se frece de tine de zici ca vrea sa te zugraveasca Posted Image
Pare pasnic cand doarme..

Attached Files

• Attached File  otto.JPG   67.45K   12 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate