Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Datorii anaf fiscale persoană fizică

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
știe cineva, în cazul în care am datorii mai vechi la fisc acumulate ca PFA, dacă nu le pot plăti îmi poate confisca fiscul de exemplu mașina? Sau alte bunuri?

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca prim pas, blocheaza (prin poprire) conturile bancare. Pasul doi ar fi trimiterea la clientii debitori (care inca nu si-au platit facturile catre tine) notificare de plata in conturile ANAF, nu in conturile tale (si, de obicei, se asculta de astfel de notificari).

Executarea silita pe bunuri (masina, teren, casa) va dura ceva timp si, daca nu ma insel, se merge pe proces, nu prin poprire.

#21
Al3xand6u

Al3xand6u

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2022
Eu am un PFA din 2011, pe care nu am avut niciodată activitate și venituri și ANAF mi-a calculat datorii până în prezent. Eu am crezut că PFA-ul este radiat din oficiu pentur inactivitate, am aflat că încă e deschis acum 2 săpătmâni când m-am trezit cu poprire pe contul bancar. Am depus declarațiile pe 0 pentru anii 2015-2022 și aștept să văd cum va sta treaba. Mi-au tot spus că trebuie să plătesc ce rămâne până în 2015, deși datoriile alea trebuiau să fie prescrise pentru că nu mi-au mai trimis nimic de prin 2016. Poprirea de acum costă în sume din 2017 și 2019.
Se tot dau peste cap și țin de informații în speranța că voi plăti sumele din urmă, deși le-am explicat clar situația mea. Ba sunt sigur că o cunosc și ei, având conturile blocate și în trecut și probabil fiind anchetate și au văzut că nu mi-a intrat niciodată nimic în cont. M-am angajat cu carte de muncă pe 8 ore deși puteam să lucrez și pe 2 ore, iar ANAF-ul îmi inventează datorii și îmi pune poprire pe cont.. practic încurajează evaziunea fiscală!
În cazul meu nu este vorba de un rău platnic, ci de o escrocherie pe care ANAF o practică în mod organizat. Nu ai cum să inventezi datorii unei persoane fără venituri, oricare ar fi legea pe care te bazezi.

#22
HateganMirela

HateganMirela

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2022
Dacă avem PFA cu norma unica de venit, se pot face cumpărături sau transferuri de pe contul de PFA fără sa fie nevoie sa le justifici contabil?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate