Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Candidoza bucala sau altceva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna ziua. Anul trecut prin august 2019, am avut o pneumonie in urma caruia medicul mi-a dat 10 zile injectabil cu antibiotic.

Problema e ca , dupa tratament, am ramas cu limba alba care nu mai trece nici acum la un an de la incetarea tratamentului!

Am luat Omicral 2 luni si jumatate la recomandarea medicului, am luat probiotice vreo 6 luni de zile, am facut gargara cu bicarbonat.

Nu consum zahar, gluten, am inteles ca astea hranesc ciupercile. Am consumat o perioada varza murata pentru refacerea florei intestinale, acum nu mai consum de vreo 3 luni iar limba tot e alba!

Am luat si Candida Cleanse de la secom 2 luni si tot nu ajuta! Am mai luat vitamine : zinc, silimarina.

Consum multe fructe, legume, niciun rezultat. Am eliminat otetul, alimentele fermentate si am consumat doar fructe, legume si carne.

Am folosit glicerina cu nistatina vreo 3 saptamani, niciun rezultat.

De ce nu trece aceasta candidoza bucala? Sau sa fie altceva ?

*La medici tot am fost, ei ma pun incontinuu pe antifungice, care se pare ca nu functioneaza, mai si afecteaza ficatul degeaba.

Un sfat/o parere , multumesc.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Dar esti sigur ca e candida? Ai facut test cu antifungigrama? Ca limba alba mai da si stomacul... gen din cauza unui reflux.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 LensFlare, on 17 iulie 2020 - 12:29, said:

Dar esti sigur ca e candida? Ai facut test cu antifungigrama? Ca limba alba mai da si stomacul... gen din cauza unui reflux.

Nu am facut acel test, medicul nu a zis nimic de asa ceva. E prima data cand aud de acest test..

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Schimba medicul, nu dai antifungice daca nu stii la care dintre ele e rezistenta candida...

Trebuie sa faci raclaj lingual si exudat faringian, ambele cu antifungigrama. De asemenea, nu strica sa faci si celalalt exudat cu antibiograma.

Edited by LensFlare, 17 July 2020 - 12:33.


#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Clatire/gargara cu apa cu sare ai incercat?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Handicarpati, on 17 iulie 2020 - 12:33, said:

Clatire/gargara cu apa cu sare ai incercat?
Am incercat si asta...

#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@Handicarpati, a zis ca a folosit bicarbonat, tot dracul ala e.

Ideea e urmatoarea: daca ai candida aia nu trece peste noapte, pana nu se reface sistemul imunitar si flora nu scapi de ea chiar si cu antifungice. Doar ca fiind vorba de 1 an eu as cauta rezolvarea problemei la Gastroenterologie ca posibil problema ta sa fie din sfera aia si sa nu ai candida.

Fa testele alea, exudat fariangian si raclaj lingual cu antifungigrama. Daca la astea nu iese nimic poti incerca si un exufat fariangian cu antibiograma, daca si asta e in regula cauti un medic bun pe gastro.

Te doare limba? Ai vreo senzatie de arsura (dar d-aia de o simti constant, nu doar cand te gandesti la limba).

Edited by LensFlare, 17 July 2020 - 12:39.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 LensFlare, on 17 iulie 2020 - 12:37, said:

@Handicarpati, a zis ca a folosit bicarbonat, tot dracul ala e.

Ideea e urmatoarea: daca ai candida aia nu trece peste noapte, pana nu se reface sistemul imunitar si flora nu scapi de ea chiar si cu antifungice. Doar ca fiind vorba de 1 an eu as cauta rezolvarea problemei la Gastroenterologie ca posibil problema ta sa fie din sfera aia si sa nu ai candida.

Fa testele alea, exudat fariangian si raclaj lingual cu antifungigrama. Daca la astea nu iese nimic poti incerca si un exufat fariangian cu antibiograma, daca si asta e in regula cauti un medic bun pe gastro.

Te doare limba? Ai vreo senzatie de arsura (dar d-aia de o simti constant, nu doar cand te gandesti la limba).


Simt o senzatie de arsura daca consum rosii, varza murata, cam ce e acru in general...

#9
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Cred ca limba alba e si un side effect al  afectiunii " limbii geografice".
Citeste despre asta. Nu se trateaza, nu scapi de ea. Inveti sa traiesti cu ea, o sa iti fie cea mai buna prietena Posted Image



edit:
Acum vad ca zici si de senzatia de arsura. E clara treaba :).
Probabil o simti la tot ce e condimentat, iute, sarat, acidulat, spirtos etc etc

Edited by razvansd, 17 July 2020 - 12:59.


#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

Quote

Simt o senzatie de arsura daca consum rosii, varza murata, cam ce e acru in general...

Asta e posibil sa fie si de la glicerina boraxata si gargara cu bicarbonat, ca iti cam ranesc limba astea daca folosesti excesiv. Nu mai folosi glicerina, bicarbonat etc si apoi mergi la teste la synevo sau ce ai tu la tine in oras.

@razvansd, nu-l mai speriati cu toate chestiile rare si fara leac, daca era asa ceva ne spunea ca are diverse forme pe limba si vedea si orice doctor asta.

La el cel mai probabil este ceva la stomac, chiar si candida daca e poate fi intretinuta de un reflux d-ala silentios.

Edited by LensFlare, 17 July 2020 - 13:02.


#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mergi la un laborator bun de analize(gen sinevo,sante) si ceri sa iti faca recolteze exudat atat din gat cati si din gura si sa iti faca analiza pentru candida inclusiv cu fungigrama si atunci se stie exact daca ai candida sau nu...

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ti-as recomanda un extract din samburi de grapefruit.Una dintre cele mai eficiente produse naturale impotriva infectiilor cu ciuperci,bacterii si virusi.14 ani a fost aprobat in Austria ca medicament natural eficient ca dupa aia,la lobbyul industriei pharma in comisia europeana sa fie scos din nomenclatura si interzis ca si medicament.Poate fi vandut numai ca si agent de curatire si dezinfectie in dilutie cu apa.Eu am avut ceva probleme cu stomacul si mi-a folosit.
Iti pun un link de unde l-am luat eu,o firma mica din Austria care mai produce substanta dupa metoda originala a doctorului Harich.

https://citrosept.at...ents/de/d1.html

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 LensFlare, on 17 iulie 2020 - 12:37, said:

raclaj lingual cu antifungigrama. Daca la astea nu iese nimic
Stii ca e posibil sa iasa oricum Candida pozitiva, deoarece  la vreo 55-60% din populatie e prezenta ca ciuperca saprofita.

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,010
  • Înscris: 06.09.2008
sunt teste in care te duci dimineata (nu mananci si nu bei nimic) si-ti ia proba din gat cu un bat lung cu vata... asta explicat babeste Posted Image
Mi se pare ca-s de 2 feluri le-as face pe ambele, 1 de ciuperci si unu nu mai stiu, intreaba medicul

Cum zice I2O, exudat Posted Image

Edited by sirgoofy, 17 July 2020 - 15:22.


#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 sirgoofy, on 17 iulie 2020 - 15:21, said:

sunt teste in care te duci dimineata (nu mananci si nu bei nimic) si-ti ia proba din gat cu un bat lung cu vata... asta explicat babeste Posted Image
Mi se pare ca-s de 2 feluri le-as face pe ambele, 1 de ciuperci si unu nu mai stiu, intreaba medicul

Cum zice I2O, exudat Posted Image
Bacteriana...
Ar fi bine sa le faca la pache si scapa de o grija,aia bacteriana iasa in 3 zile si aia fungica in 5
Unii doctori sunt cam dilai la cap,am in familie persoana care se confrunta cu candida intestinala,luna trecuta a primit de la medicu de familie flucovim 150mg pentru 5 zile,luna asta in data de 10 a repetat analiza si a iesit iar candida,o suna pe doctorita de familie si zice sa ia probiotice,pai stai doamna doctor ca luna trecuta mi-ai dat flucovim,cum sa iau doar probiotice esti sarita de pe fix,acuma iti dau 7 zile flucovim si sa iei si probiotice
Suna persoana asta din familie si pe o doctorita internista,aia zice sa ia 10 zile ca 7 e prea putin +lagosa
Ca intr-un final sa ajungem sa facem din 2 sfaturi un sfat mai de doamne ajuta.....
Nu se mai implica nimeni nene in tratarea bolnavilor.....

Edited by I2O, 17 July 2020 - 15:33.


#16
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@I2O, candidoza nu prea e luata in serios pentru ca nu e ceva grav, in mod normal infectia cu candida se rezolva de la sine in cateva luni. Daca nu se rezolva se cauta celelalte cauze ce intretin candida sau se verifica de alte boli.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 LensFlare, on 17 iulie 2020 - 18:10, said:

@I2O, candidoza nu prea e luata in serios pentru ca nu e ceva grav, in mod normal infectia cu candida se rezolva de la sine in cateva luni. Daca nu se rezolva se cauta celelalte cauze ce intretin candida sau se verifica de alte boli.

Te referi ca nu-i ceva de la care sa te duci pe copca din prima cum ar fi o infectie bacteriana.....ca daca o ai in anumite zone mai principale si nu o tratezi te duci si de la asta
De exemplu la candida intestinala te face sa te caci si de 8 ori intr-o zi....
Parerea mea e ca un doctor trebuie sa ia in serios orice boala indiferent cat e de mortala sau nu....

Edited by I2O, 17 July 2020 - 18:46.


#18
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@I2O, candidoza e serioasa cand ai alte afectiuni mult mai grave. Da, aia intestinala e mai pacatoasa, dar se rezolva cu antifungice si probiotice in timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate