Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Cum aleg implant dentar?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
razvanm3014

razvanm3014

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.09.2018
In cam 2 luni trebuie sa merg la dentist pentru 2 implanturi,dar nu sunt sigur ce implanturi sa aleg(am vazut diferiti producatori si tari de provenienta). Care sunt cele mai recomandate marci?Sunt alti factori care trebuie sa ii iau in considerare in afara de producator si pret?

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Aici la mine (Fi) printre cele mai recomandate sunt Straumann, mi-am pus doua acum 3 ani.

#3
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Nu alege ce este mai ieftin.

#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
Daca ai bani, Straumann. Daca nu, sunt unele produse in Israel, parca, calitate buna.

Pt implant, nu te duci la orice dentist, trust me. Mai intai cauta unul bun si te va sfatui el.

Edited by LukRo, 17 July 2020 - 10:34.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
alege-l pe cel mai scump că oricum în guriță ți-l pune pe celmai ieftin
am surub m6 cu 4,6,7, și 8 lei pe care să ți-l dau?și de fapt am unul singur

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

 razvanm3014, on 17 iulie 2020 - 10:09, said:

In cam 2 luni trebuie sa merg la dentist pentru 2 implanturi,dar nu sunt sigur ce implanturi sa aleg(am vazut diferiti producatori si tari de provenienta). Care sunt cele mai recomandate marci?Sunt alti factori care trebuie sa ii iau in considerare in afara de producator si pret?

ai tot timpul sa alegi,in functie de ce este nevoie dureaza,poate ajunge si la un an

Edited by ceanu1980, 17 July 2020 - 11:26.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
chestia e ca medicul agreaza vreo doua tipuri de implant si poti sa alegi numai din acele tipuri sau sa schimbi medicul. n-o sa cumpere trusa de la o marca pe care ai auzit-o tu pe net numai ca sa-ti puna tie un implant.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
...și fii răbdător și înțelegător: orice implant îți bagi-n gură, după maxim 5 ani o iei de la capăt
oi fi io ghinionist, dar toți cunoscuții cu implanturi dentare au probleme: tehnice ori de acomodare

pe de altă parte am și noroc: dinții mei se cariază și cad fără să mă doară :o
astfel cam pe la 65 de ani voi fi mândrul purtător de placă lipită cu corega!

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
mda, exista un nivel de asteptare destul de ridicat in legatura cu implanturile...

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
numai să nu-ți scoți dinții oricât de răi ar fi ca să-ți pui implanturi că am mai auzit recomandări de genul

#11
razvanm3014

razvanm3014

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.09.2018
@LukRo cum gasesc un dentist bun?ma gandeam sa ma uit dupa recenziile pe google,dar foarte multe cabinete nu sunt pe google
@EMPP ce ar trebui sa fac in cazul acesta?cum pot verifica daca mi-a pus implantul care a spus ca il pune?


Difera mult durata de viata a implanturilor ieftine fata de cele scumpe?

#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
pai specifica zona ta, pentru a primi recomandari locale.

Sincer, daca nu gasesti local, merita sa te deplasezi. Programarea dureaza, un astfel de doctor este suprasolicitat de obicei.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007

 razvanm3014, on 17 iulie 2020 - 12:32, said:

@LukRo cum gasesc un dentist bun?ma gandeam sa ma uit dupa recenziile pe google,dar foarte multe cabinete nu sunt pe google
@EMPP ce ar trebui sa fac in cazul acesta?cum pot verifica daca mi-a pus implantul care a spus ca il pune?


Difera mult durata de viata a implanturilor ieftine fata de cele scumpe?

Am 4 implanturi facute anul trecut. Acum vreo luna mi-am spart o bucata dintr-unul cu un sambure de cireasa. Mi l-au reparat gratis, le aveam in garantie.
Implanturile sunt ceramice dar nu mai stiu pe derost marca si nu am acum la dispozitie contractul ca sa verific. DIn momentul in care am apelat la medic (echipa de medici de fapt, au fiecare cate o specializare) pana sa le termin de pus a durat aproape 1 an. La mine a fost nevoie si de aditie osoasa fiindca materialul meu original de la mama si mama natura este mai prost.
Pana acum nu am avut nicio problema cu implanturile si nici in timpul interventiilor. Vreo 2 sedinte am stat doar sa fac probele pentru coronite ca sa se asigure ca se aliniaza perfect cu dintii naturali si ca muscatura nu se deformeaza.
Garantie am 3 ani cu mentiunea ca trebuie sa merg regulat (de 2 ori pe an) la control.

#14
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 gushpi, on 17 iulie 2020 - 11:37, said:

...și fii răbdător și înțelegător: orice implant îți bagi-n gură, după maxim 5 ani o iei de la capăt...

Eu am 10 implanturi, facute acum 10-11 ani. Nu am  nici o problema. Nu stiu ce marca sunt (Straumann, bauman...)

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011

 AlexEn, on 17 iulie 2020 - 14:09, said:

... La mine a fost nevoie si de aditie osoasa...

Mai ai idee cît a costat adiția, și pentru ce spațiu?

#16
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015

 didi_yo, on 17 iulie 2020 - 14:26, said:

Eu am 10 implanturi, facute acum 10-11 ani. Nu am  nici o problema. Nu stiu ce marca sunt (Straumann, bauman...)
si eu am unul facut acum aproape 11 ani fara probleme, dar sunt peste ocean (nu stiu daca are importanta)

Ca sa raspund la intrebarea initiala pemine nu m-a intrebat si nici nu stiu de care e, dar intreaba dentistul despre avantajele/dezavantajele fiecaruia, experienta lui cu un anumit tip (nu ai vrea sa fii tu primul cu un anume tip de implant), pret, ce-ti recomanda, etc

Edited by vladut01, 17 July 2020 - 16:55.


#17
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 vladut01, on 17 iulie 2020 - 16:52, said:

si eu am unul facut acum aproape 11 ani fara probleme, dar sunt peste ocean (nu stiu daca are importanta)

Ca sa raspund la intrebarea initiala pemine nu m-a intrebat si nici nu stiu de care e, dar intreaba dentistul despre avantajele/dezavantajele fiecaruia, experienta lui cu un anumit tip (nu ai vrea sa fii tu primul cu un anume tip de implant), pret, ce-ti recomanda, etc
Da, acum mi-aduc aminte ca doctorul m-a intrebat daca prefer din titan sau zirconiu. Era diferenta de pret, asa ca am luat din titan. Cica din zirconiu sunt mai dure.

#18
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
cat costa un implant?
si eu vreau sa imi pun o masea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate