Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambreiaj care nu cupleaza in R. A...

[Cum] Magneti Puternici - Cum se ...

Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...
 Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54

Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere
 Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei

Unde gasesc o lampa buna pe gaz?

Consulta specialiștii... Und...
 Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa

Ce folositi pentru urina mirosito...

Socializare in prezenta copiilor

Imaginea nu este încadrată complet pe ecran

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

ssss

ssss

Active Member

• Grup: Members
Bună ziua.

Am o problemă în privința serviciului de satelit Telekom România despre care nu știu dacă s-a mai discutat, respectiv imaginea este decupată în modul Ecran complet/normal/vizionare (se manifestă pe toate posturile).
Atunci când intru în Meniu/Ghidul de programe, imaginea se vede completă, fără decupaje. Conexiunea este SCART-SCART. Se vede la fel atât pe ieșirea SCART-TV cât și pe SCART-VCR.
Am încercat diferite setări din meniul televizorului, dar tot decupată este imaginea (cred că este de la SCART).

Receiverul este Huawei DS530 și nu are ieșire RF. Are doar cele 2 SCART și RCA-ul.

Am atașat 3 poze pentru a arăta problema descrisă de mine.

Oare o fi de la SCART? Mulțumesc anticipat.

Attached Files

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members
Ar trebui sa vezi setarile tv.

vj_Heaven

vj_Heaven

Senior Member

• Grup: Senior Members
Din ce vad eu acolo display-ul tv-ului pare sa nu fie cu aspect ratio 16:9, astfel ca tot continutul 16:9 va fi afisat asa, cu dungi negre sus si jos. Din setari poti da fulscreen, insa va face zoom pe imagine si iti va taia din latura stanga si cea dreapta.

Pe scurt cred ca Telekom nu mai trasmite continut in format 4:3, astfel ca daca ai TV mai patratos o sa ai acele margini negre.

Edited by vj_Heaven, 16 July 2020 - 20:16.

viogeny

viogeny

Member

Reglajul trebuie făcut din receptor

ssss

ssss

Active Member

1. Nu are de-a face cu setările TV-ului, am încercat de atâtea ori, chiar și cea mai bună încadrare posibilă și tot decupat iese.
2. Imaginea din STB este setată 16:9. Dacă dau 4:3 decupează și mai mult din imagine și în plus se vede decupat și în meniu (la canalele cu semnalizare 16:9).

ssss

ssss

Active Member

Până la urmă cam care ar fi soluția? Să conectez STB-ul la televizor prin ieșirea RCA a STB-ului? (asta e singura alternativă)

Edited by ssss, 19 July 2020 - 21:45.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate