Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Identificare păianjen

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
De câteva zile sunt în vizită la bunica mea, într-o localitate din Banatul de câmpie (aproape de granița cu Ungaria) și am observat acest monstruleț cuibărit sub o mică copertină la intrarea în garaj. Am mai văzut păianjeni asemănători in această zonă dar nici unul atât de mare.
Ziua stă ascuns într-un colț dar seara iese și se poziționează mândru (sau mândră) în mijlocul pânzei.
Suferind de arahnofobie severă de la o vârstă fragedă, am ajuns totuși să consider păianjenii cele mai interesante insecte, așa că vă rog pe voi să mă ajutați cu identificarea acestui exemplar căruia am reușit să-i fac mai multe poze cu telefonul, pe înserat, doar aceasta fiind cea mai reușită (e un crop). Estimez lungimea păianjenului la 5 cm.
Voi mai incerca in seara aceasta să-l surprind mai aproape dar fobia mă trage orbește înapoi.

Attached Files



#2
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Pai daca vad bine, opistosoma prezinta o cruce:
https://ro.wikipedia...neus_diadematus

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Nu te pot ajuta cu identificarea dar (chiar aseara) am vazut un film interesant despre chestiilea astea mici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6v2FQgkPMEg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pare a fi Heliophanus kochii.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007

View Postcris2d2, on 16 iulie 2020 - 10:36, said:

Ziua stă ascuns într-un colț dar seara iese și se poziționează mândru (sau mândră) în mijlocul pânzei.

Urmareste atent momentul in care prinde o insecta. Daca e bucuros inseamna ca e mascul, daca e bucuroasa, e femela.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Lasa-l in pace, nu stiu ce specie e dar aveam si eu din astia prin curte cand stateam la casa.

#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
E banalul paianjen cu cruce. Devin grași în perioada asta pentru că au hrană din abundență. E inofensiv chiar dacă pare fioros.

#8
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Si eu am vazut unul asemanator in anul 2008. Mai mult se gasesc la case. E chiar urata specia asta.

#9
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Paianjen comun obisnuit, cu cruce.

Nu te teme - nu-i Vaduva neagra... Posted Image

#10
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postsylvius, on 16 iulie 2020 - 11:52, said:

Paianjen comun obisnuit, cu cruce.

Nu te teme - nu-i Vaduva neagra... Posted Image
Departe de mine gândul la văduve negre.

Mulțumesc celor care ați răspuns.



#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postdanut100, on 16 iulie 2020 - 11:38, said:

Si eu am vazut unul asemanator in anul 2008. Mai mult se gasesc la case. E chiar urata specia asta.

Care din specii sunt frumoase?!

Mie nu mi-e teama de ce-mi pot face cat mi-e scarba, la fel ca de gandaci.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Lasa-l in pace fiindca te scapa de muste si tantari. Ar trebui sa ai fobie la alte insecte, nu la paianjeni. De exemplu, tantarii pot da meningita West-Nile iar mustele sunt atat de infecte ca poti lua tot felul de boli.

#13
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Nu e controlabila fobia si la mine creste proportional cu marimea paianjenului . Desi si eu la fel ca initiatorul sunt destul de fascinat de ei . Chiar m-am gandit sa cred o tarantula.

#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,568
  • Înscris: 31.01.2010
O lae tarantula, paianjem cu cruce, gasesti pe toate gardurile pe la noi, muste sa aiba si creste marisor.
Nu face nimic, nu`i agresiv, daca`l prinzi incearca sa te muste, daca reuseste nu`i grav, se inroseste un pic si gata.
Daca insa esti alergic poate fi mai rau.
Singurul deranj sint pinzele, in rest te scapa de muste, tintari, fluturi, molii...

#15
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Hai sa fim seriosi, poate or avea efect in camp sau prin padure la muste si tantari, dar in casa si-n curte omor eu muste si tantari in 10 minute cat omoara el in cateva zile si scap si de el in acelasi timp, o fi adevarata faza cu mustele in sistem macro, dar in rest, da-i dracu, nu stau cu paianjenu pe tavan ca prinde muste, sa nu cadem in ridicol.

#16
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
La mine, arahnofobia are legătură cu un eveniment de la vârsta de aprox. 9 ani. De atunci s-a tot agravat. Nu am probleme cu gândacii, șerpii, liliecii și alte vietăți pe care mulți le consideră lighioane brrr în sensul unei fobii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate