Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RPL2021: Instructiuni auto-recenzare

Info Coronavirus/Vaccin vs. Fake News

Ajutor pentru refugiatii ucraineni

A murit VANGELIS
 Laptop de buget cu luminozitate b...

problema garantie asus tuf dash 2...

Intrebare valoare pensie urmas

Problema Checkpoint SSL Network E...
 Redundanta si scalabilitate orizo...

Variola maimuței

Autostopul in Anglia

Proxy instalat si dezinstalat, oa...
 Denumire componenta baterie baie

Babe bile brad

Romanii care vor sa-și cumpe...

DSM 7 pe HP Microserver Gen 8

CASA CU TERASE

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2080 replies to this topic

anothertwo

anothertwo

Active Member

• Grup: Members

View PostKEVO82, on 12 ianuarie 2022 - 19:08, said:

Dacă pică internetul vor funcționa ca niste întrerupătoare normale, fără să le poți controla remotely sau prin Alexa.

Dacă le legi la un Home Assistant (nu Alexa), pot funcționa și când n-ai net, ca se integrează cu Local Push, adică comunicația se întâmpla local între HA și echipament.

Bottecchia

Bottecchia

Junior Member

View PostKEVO82, on 12 ianuarie 2022 - 19:08, said:

Da, ele se montează cu cabluri și îți trebuie nul în fiecare întrerupător.

Funcționează ca orice întrerupător clasic, dar poți să setezi din aplicație ce face fiecare buton, sau programarea în funcție de ore.

Dacă pică internetul vor funcționa ca niste întrerupătoare normale, fără să le poți controla remotely sau prin Alexa.
Da, ciudat, chiar renuntasem la ele, ca ieri am sunat la spy-shop si cineva de la tehnic mi-a spus ca nu functioneaza decat prin zigbee, nu cu comanda clasica pe clapa.
Chiar mi-as dori sa integrez un sistem Orvibo, cu motor pt draperii, senzori de gaz, de inundatie, miscare, yala, intrerupatoare, dar nu vreau sa dau comanda si sa vad ca nu se pot conecta clasic.
Sunt curios daca Orvibo MixpadS poate comanda si motoare Somfy de la rulouri electrice. Ca in oferta de la rulouri cu motor somfy mi-a spus ca trebuie sa iau si Conexoon de la Somfy daca vreau aplicatie pe telefon pt ele.

edi10000

edi10000

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salut! Noutati?

KEVO82

KEVO82

Member

Am montat sinele, am pus draperii si perdele (schimba mult interiorul si nu mai suna a gol).

Am venit intr-un final cada freestanding, o sa pun o poza aici.
Am montat plintele Orac Decor de 8 cm.

Mai ramane doar balustrada de sticla, si casa este gata.

Saptamana viitoare pregatesc sedinta foto pentru a lista casa…vedem ce se intampla.

Attached Files

Edited by KEVO82, 27 February 2022 - 20:56.

figo1988

figo1988

Guru Member

Arata bine, dar pune mai multe poze după ce o listezi. Chiar sunt curios ce a ieșit. Pe la mine prin bătătura casele se listează (și aparent se cumpără) cam cu 2.5-3x prețul din 2019. Bafta! :)

Don_Rafael

Don_Rafael

Junior Member

• Grup: Junior Members
Nu aluneci pe gresia respectiva, mai ales cand e stropita cu apa?

In partea stanga, unde se uneste gresia cu tavanul, a ramas un spatiu neacoperit sau asa se vede in poza?

KEVO82

KEVO82

Member

View Postfigo1988, on 28 februarie 2022 - 01:05, said:

Arata bine, dar pune mai multe poze după ce o listezi. Chiar sunt curios ce a ieșit. Pe la mine prin bătătura casele se listează (și aparent se cumpără) cam cu 2.5-3x prețul din 2019. Bafta! Posted Image

O sa fac sedinta foto in weekend, si dupa ce vor fi prelucrate, le postez aici.

View PostDon_Rafael, on 02 martie 2022 - 21:59, said:

Nu aluneci pe gresia respectiva, mai ales cand e stropita cu apa?

In partea stanga, unde se uneste gresia cu tavanul, a ramas un spatiu neacoperit sau asa se vede in poza?

:lol:

Nu, e crop-ul pozei, plus probabil o mica distorsionare fiind facuta cu tel in modul wide.

Nu cred ca se aluneca deloc, dar nici nu am folosit cada, nefiind nici montata inca.

Dar din teste, nu e extrem de alunecoasa gresia.
Iar in baia 2 unde este dusul, nu se aluneca deloc, fiind o gresie poroasa, ce imita microcimentul.

shadowc

shadowc

Junior Member

Noutati?

KEVO82

KEVO82

Member

View Postshadowc, on 07 martie 2022 - 23:57, said:

Noutati?

Am listat casa la vanzare…nu sunt disperat sa vand, mai ales in conditiile economice mondiale, dar sunt curios.

Inca nu am facut acea sedinta foto, asa ca am folosit pentru moment doar randari si planurile casei.
Dupa ce voi avea pozele, (in 1-2 saptamani) voi incepe sa promovez anuntul si il voi lista si pe imobiliare, nu doar pe olx.

edi10000

edi10000

Senior Member

Salut Kev! Ce ai facut cu casa, ai reusit sa o vinzi?

KEVO82

KEVO82

Member

edi10000 said:

1649143113[/url]' post='28954508']
Salut Kev! Ce ai facut cu casa, ai reusit sa o vinzi?

Am primit 2 oferte, destul de departe de pretul cerut de mine (30k € mai jos).
Daca preturile apartamentelor nu ar fi luat-o razna, probabil ca as fi acceptat sa vand casa, pentru un penthouse sau apartament cu curte, in oras.

Am luat lista cu toate materialele pe care le-am bagat in casa asta, si am facut un calcul…m-ar costa acum 375k€ sa contruiesc aceeasi casa, in aceeasi zona (preturile acum, sunt foarte mari la fier, beton, lemn si chiar manopera)…asta fara sa adaug costurile mele pe perioada constructiei.

Eu am listat-o la un pret mult mai mic, de la care cumparatorii mai vor sa negocieze.

Nu prea gasesc nimic interesant ce as putea sa cumpar…un apartament de 3 camere , 99mp utili, la Cortina 126 pe Iancu Nicolae, costa acum 350k€ fara parcare, si dupa 15 Aprilie urca preturile cu 10% (nici vorba de negociere).
Predarea ar fi in 2024, deci riscul ca preturile materialelor sa urce si mai mult, si sa nu finalizeze proiectul, este destul de mare.

Inca nu am promovat anuntul, nestiind sigur daca fac bine sa vand casa, daca acum ar fi un moment bun, si mai ales la ce pret.
Cu toate astea, au sunat destul de multi interesati, desi e listata doar pe olx.

Nu am facut nici acum pozele la casa, pentru ca am facut curatenie in curte, am bagat 65m3 de pamant, iar saptamana viitoare voi monta aspersoare si voi pune gazon.

Apropo de aspersoare, puteti sa imi recomandati va rog un sistem bun de aspersoare, si panou de comanda cu wifi?
Hunter ar fi cel mai bun, sau recomandati altceva, de ex Irritrol?

Am atasat o lista cu oferta pt aspersoare.

Attached Files

nightmare392

nightmare392

Active Member

Nu am luat pe rand toate componentele, dar din prima asta vad https://gardenium.ro...ihoCMIwQAvD_BwE la 780 lei cu TVA cu tot luat de pe primul magazin din rezultate de la google si la tine vad 897 fara TVA, apoi coturile alea de compresiune de 32 la 90 grade cu filet interior/exterior sunt cam 6 lei peste tot cu TVA cu tot. Apoi asta https://www.accesori...-2400-1-fe.html pare la fel ca cea de la tine, pe care ti-au pus-o la 150 lei fara TVA. Mi se par cam mari preturile.

Edited by nightmare392, 08 April 2022 - 10:59.

figo1988

figo1988

Guru Member

Ai pus pe undeva anuntul? L-am cautat pe storia/olx si imobiliare si nu il vad. Oamenii care ti-au facut oferta au fost sa si vada casa banuiesc?  Oricum fara macar o sedinta foto, multi nici nu se vor obosi sa sune la un anunt care are doar randari si schite.

Edited by figo1988, 08 April 2022 - 11:48.

mircea812

mircea812

Senior Member

Vizualizare mesajKEVO82, pe 08 aprilie 2022 - 10:15, a scris:

Am primit 2 oferte, destul de departe de pretul cerut de mine (30k € mai jos).
Daca preturile apartamentelor nu ar fi luat-o razna, probabil ca as fi acceptat sa vand casa, pentru un penthouse sau apartament cu curte, in oras.

E o regula nescrisa in imobiliare.  Daca nu vinzi ceva la un pret de piata corect inseamna ca e prea ieftina. Mareste pretul!

Edited by mircea812, 08 April 2022 - 13:13.

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

S-au ferit s-o scrie, regula asta. Or fi stiut ei ceva :)

KEVO82

KEVO82

Member

View Postnightmare392, on 08 aprilie 2022 - 10:55, said:

Nu am luat pe rand toate componentele, dar din prima asta vad https://gardenium.ro...ihoCMIwQAvD_BwE la 780 lei cu TVA cu tot luat de pe primul magazin din rezultate de la google si la tine vad 897 fara TVA, apoi coturile alea de compresiune de 32 la 90 grade cu filet interior/exterior sunt cam 6 lei peste tot cu TVA cu tot. Apoi asta https://www.accesori...-2400-1-fe.html pare la fel ca cea de la tine, pe care ti-au pus-o la 150 lei fara TVA. Mi se par cam mari preturile.

Da, am observat ca sunt preturile cam mari, tocmai de aia o sa vreau sa cumpar eu macar panoul de comanda, si sa iau de la ei doar coturile si aspersoarele desi stiu ca au umflat preturile.

Nu stiu care ar fi cel mai ok, si cu aplicatia pt iPhone cea mai ok.

View Postfigo1988, on 08 aprilie 2022 - 11:44, said:

Ai pus pe undeva anuntul? L-am cautat pe storia/olx si imobiliare si nu il vad. Oamenii care ti-au facut oferta au fost sa si vada casa banuiesc?  Oricum fara macar o sedinta foto, multi nici nu se vor obosi sa sune la un anunt care are doar randari si schite.

Doar pe Olx momentan…ofertele primite au venit dupa 2-3 intalniri cu fiecare.

Desi nu imi place sa colaborez cu agentii imobiliare, dupa ce voi face pozele, o sa iau un agent, ca vara o sa fiu mai mult plecat din tara, si nu o sa am timp sa programez vizionari.
Am avut o intalnire cu un agent, si mi-a propus o colaborare, dar nu mi se pare ok comision 3% cu exclusivitate…mi-a sugerat sa urc pretul ca sa am de unde negocia.

De ce, cand eu merg sa cumpar apartamente in faza de proiect (stadiul de groapa), nu se accepta negociere nici daca cumpar 2 apartamente, iar eu daca vand casa, trebuie sa negociez 30k€ din pretul cerut…?

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

De ce, cand eu merg sa cumpar apartamente in faza de proiect (stadiul de groapa), nu se accepta negociere nici daca cumpar 2 apartamente, iar eu daca vand casa, trebuie sa negociez 30k€ din pretul cerut…?
Poate din cauza ca apartamentele nu se afla la Caciulati?

KEVO82

KEVO82

Member

View Postcrocko.dilul, on 08 aprilie 2022 - 14:40, said:

Poate din cauza ca apartamentele nu se afla la Caciulati?

Haha…adevarat…ar fi culmea sa apara blocuri pe aici…cum vad ca incep sa apara prin Corbeanca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate