Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Certificare Java

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#199
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postc_note, on 12th August 2012, 21:56, said:

am incercat cu thinking in java....
cartea aia e pentru cei care au ceva experienta, macar in alt limbaj de acest gen (c++ de ex.)... cartea e exceptionala oricum, autorul e genial, dar nu te invata programare de la 0 chiar (desi poate parea la o prima vedere) si nu include principii generale de programare, ci mai degraba tot felul de tehnicalitati (inteligent prezentate)...

o carte exceptional de buna pt. a invata programare in java (si nu numai - invata multe principii solide de programare oarecum universale in limbaje oop) e Introduction to Java Programming 8th ed - Comprehensive Edition de Y. Daniel Liang  - recomandabil sa faci toate exercitiile si proiectele de programare - daca reusesti sa parcurgi cu succes toata cartea asta (iti va lua multisor timp), vei fi mai bun decat 99.9% din absolventii de IT, cel putin in privinta Java...


View Postc_note, on 12th August 2012, 21:56, said:

plus ca daca ai o hartie la mana, mai ai o sansa sa iti gasesti un job....sunt sigur ca dupa o introducere din partea unuia care stie ce face (plus ca il mai stresez cu niste intrebari unde nu inteleg)....
hartia la urma... programarea nu prea se invata "de la altii" ci din carti... poti incepe cu ce am recomandat mai sus... mai sunt multe alte carti foarte bune, dar asta cred ca e cea mai buna, mai ales pt. cei care incep sa programeze (sa nu crezi ca se limiteaza la chestii de incepatori, nicidecum, insa anumite subiecte mai avansate, in special ce tin de JavaEE sunt oarecum sumar prezentate, insa trebuie sa incepi cu inceputul, dupa aia gasesti o groaza de materiale mai specializate)

din ce am inteles, pt. noile examene java prin intermediul oracle, trebuie facute neaparat niste cursuri la ei (care costa).. insa astea daca e sa le faci, le faci dupa ce stapanesti java pe bune, altfel risti sa arunci banii la gunoi..

Edited by gtk, 12 August 2012 - 22:08.


#200
c_note

c_note

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2012

View Postgtk, on 12th August 2012, 23:04, said:

cartea aia e pentru cei care au ceva experienta, macar in alt limbaj de acest gen (c++ de ex.)... cartea e exceptionala oricum, autorul e genial, dar nu te invata programare de la 0 chiar (desi poate parea la o prima vedere) si nu include principii generale de programare, ci mai degraba tot felul de tehnicalitati (inteligent prezentate)...

o carte exceptional de buna pt. a invata programare in java (si nu numai - invata multe principii solide de programare oarecum universale in limbaje oop) e Introduction to Java Programming 8th ed - Comprehensive Edition de Y. Daniel Liang  - recomandabil sa faci toate exercitiile si proiectele de programare - daca reusesti sa parcurgi cu succes toata cartea asta (iti va lua multisor timp), vei fi mai bun decat 99.9% din absolventii de IT, cel putin in privinta Java...



hartia la urma... programarea nu prea se invata "de la altii" ci din carti... poti incepe cu ce am recomandat mai sus... mai sunt multe alte carti foarte bune, dar asta cred ca e cea mai buna, mai ales pt. cei care incep sa programeze (sa nu crezi ca se limiteaza la chestii de incepatori, nicidecum, insa anumite subiecte mai avansate, in special ce tin de JavaEE sunt oarecum sumar prezentate, insa trebuie sa incepi cu inceputul, dupa aia gasesti o groaza de materiale mai specializate)

din ce am inteles, pt. noile examene java prin intermediul oracle, trebuie facute neaparat niste cursuri la ei (care costa).. insa astea daca e sa le faci, le faci dupa ce stapanesti java pe bune, altfel risti sa arunci banii la gunoi..

Multumesc mult de info...ma apuc de treaba....(daca am neclaritati, voi reveni cu intrebari )

O zi buna tuturor

#201
ar1224

ar1224

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 24.12.2009

View Postgtk, on 12 august 2012 - 22:04, said:


din ce am inteles, pt. noile examene java prin intermediul oracle, trebuie facute neaparat niste cursuri la ei (care costa).. insa astea daca e sa le faci, le faci dupa ce stapanesti java pe bune, altfel risti sa arunci banii la gunoi..

Hmm pentru Oracle Certified Professional Java Programmer nu trebuie sa faci nici un curs la ei, in schimb trebuie sa mai dai si examenul pentru Oracle Certified Associate Java Programmer (care nu era obligatoriu inainte).

pagina oficiala:
http://education.ora...516&p_org_id=28

#202
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005
Salut,

Vreau sa dau si eu certificarea SCJP(Oracle Certified Professional Java Programmer). DIn ce vad mai sus e nevoie sa fac Oracle Certified Associate Java Programmer. Am sunat la Oracle romania si o tanti de acolo mi-a zis ca nu e nevoie sa am "Oracle Certified Associate Java Programmer" si voia sa ma programeze la examen. Nu stia sa imi zica de documentatie - "scrie pe site tot ce trebuie sa stiu".
Am cartea SCJP_Sun_Certified_Programmer_for_Java_6_Exam_310-065.pdf de pe torenti. Asta e documentatia pt SCJP sau mai trebuie si altceva?
A dat cineva recent SCJP? Care sunt pasii ce trebuie facuti?

Multumesc

#203
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
E obligatoriu să iei prima dată OCJA ca să poţi da OCJP; de asemenea momentan se dau exemenele pentru versiunea 7 din Java; cartea din care vrei să înveţi e puţin outdated.

#204
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postdorians, on 31 mai 2013 - 09:16, said:

Salut,

Vreau sa dau si eu certificarea SCJP(Oracle Certified Professional Java Programmer). DIn ce vad mai sus e nevoie sa fac Oracle Certified Associate Java Programmer. Am sunat la Oracle romania si o tanti de acolo mi-a zis ca nu e nevoie sa am "Oracle Certified Associate Java Programmer" si voia sa ma programeze la examen. Nu stia sa imi zica de documentatie - "scrie pe site tot ce trebuie sa stiu".
Am cartea SCJP_Sun_Certified_Programmer_for_Java_6_Exam_310-065.pdf de pe torenti. Asta e documentatia pt SCJP sau mai trebuie si altceva?
A dat cineva recent SCJP? Care sunt pasii ce trebuie facuti?

Multumesc

Ultima versiune de certificare de Java programmer este asta: "Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer"
http://education.ora...rack_id:OCPJSE7

SCJP-ul este denumirea certificarii cum se numea inainte sa treaca la Oracle si se refera la penultima versiune, "Oracle Certified Professional, Java SE 6 Programmer"

Cartea aia te ajuta sa iei acest SCJP (Oracle Certified Professional, Java SE 6 Programmer) si daca vrei SCJP6 nu iti tebuie nicio certificare in prealabil. Nu-ti trebuie certificarea de Oracle Associate.


Acuma, daca tu vrei ultima versiune de certificare Java Programmer, adica "Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer", asta nu se poate lua direct, iti trebuie o certificare in prealabil, o vei obtine in doua etape. Si exista doua cai, path-uri prin care ajungi "Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer"

Varianta A
1. Dai certificarea "Oracle Certified Associate, Java SE 7 Programmer"  - http://education.ora...p_org_id=&lang=
2. Dupa care cu certificarea de la punctul 1 luata poti sa dai pentru "Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer" - http://education.ora...p_org_id=&lang=

Varianta B
1. Dai SCJP-ul de care zici tu, SCJP6 - http://education.ora...p_org_id=&lang=
2. Dupa ce iei SCJP-ul poti sa dai doar un examen upgrade la "Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer", un fel de supliment cu capitole si teme abordate in plus fata de SCJP6 (ceva notiuni de design patternuri, ceva notiuni de bd, File i/o etc) - http://education.ora...p_org_id=&lang=

Ca bani cele doua variante sunt identice.
Acuma intre astea doua variante din doua bucati, eu ti-as recomanda varianta B. De ce? Pentru ca SCJP e un examen mai stufos, mai greu si cuprinde mai multe teme decat "Oracle Certified Associate, Java SE 7 Programmer" (asa cred eu, parere pur subiectiva comparand lista de topic-uri). In plus, cartea lui Bates & Sierra pt OCA/OCP 7 inca n-au scos-o
http://www.amazon.co...70562716&sr=1-3
Au amanat si au ras-amant si au ras-amanat, acum zic c-o scot primavara viitoare.
Eu asa as face. Am deja SCJP6 si intentionam prin toamna-iarna-la anul cand o aparea si cartea asta sa dau suplimentul.

Edited by varucristea, 07 June 2013 - 02:09.


#205
razvan_hades

razvan_hades

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.01.2007

View Postvarucristea, on 07 iunie 2013 - 01:55, said:

Ultima versiune de certificare de Java programmer este asta: "Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer"
http://education.ora...rack_id:OCPJSE7

SCJP-ul este denumirea certificarii cum se numea inainte sa treaca la Oracle si se refera la penultima versiune, "Oracle Certified Professional, Java SE 6 Programmer"

Cartea aia te ajuta sa iei acest SCJP (Oracle Certified Professional, Java SE 6 Programmer) si daca vrei SCJP6 nu iti tebuie nicio certificare in prealabil. Nu-ti trebuie certificarea de Oracle Associate.


Acuma, daca tu vrei ultima versiune de certificare Java Programmer, adica "Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer", asta nu se poate lua direct, iti trebuie o certificare in prealabil, o vei obtine in doua etape. Si exista doua cai, path-uri prin care ajungi "Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer"

Varianta A
1. Dai certificarea "Oracle Certified Associate, Java SE 7 Programmer"  - http://education.ora...p_org_id=&lang=
2. Dupa care cu certificarea de la punctul 1 luata poti sa dai pentru "Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer" - http://education.ora...p_org_id=&lang=

Varianta B
1. Dai SCJP-ul de care zici tu, SCJP6 - http://education.ora...p_org_id=&lang=
2. Dupa ce iei SCJP-ul poti sa dai doar un examen upgrade la "Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer", un fel de supliment cu capitole si teme abordate in plus fata de SCJP6 (ceva notiuni de design patternuri, ceva notiuni de bd, File i/o etc) - http://education.ora...p_org_id=&lang=

Ca bani cele doua variante sunt identice.
Acuma intre astea doua variante din doua bucati, eu ti-as recomanda varianta B. De ce? Pentru ca SCJP e un examen mai stufos, mai greu si cuprinde mai multe teme decat "Oracle Certified Associate, Java SE 7 Programmer" (asa cred eu, parere pur subiectiva comparand lista de topic-uri). In plus, cartea lui Bates & Sierra pt OCA/OCP 7 inca n-au scos-o
http://www.amazon.co...70562716&sr=1-3
Au amanat si au ras-amant si au ras-amanat, acum zic c-o scot primavara viitoare.
Eu asa as face. Am deja SCJP6 si intentionam prin toamna-iarna-la anul cand o aparea si cartea asta sa dau suplimentul.

Oracle Certification Program
Certificarile Oracle pentru produsele Oracle Database 11g, Oracle Database 10g, Oracle 9i Database sau MySQL ofera credibilitate pentru cei care doresc sa lucreze ca database administrator sau application developer. Certificarile pentru diferitele produse Oracle pot fi obtinute la 3 niveluri: OCA (Oracle Certified Associate), OCP (Oracle Certified Professional), OCM (Oracle Certified Master).
http://education.ora...page?page_id=39

►Oracle SUN Microsystems
In prezent, SUN ofera 8 certificari Java , clasificate in functie de nivelul de dificultate si de gradul de specializare:
Sun Certified Java Associate (SCJA) reprezinta nivelul de baza si arata cunoasterea conceptelor fundamentale ale limbajului Java si ale tehnologiilor SUN.
Sun Certified Java Programmer (SCJP) atesta cunostinte solide despre principiile limbajului Java. Pentru a obtine aceasta certificare nu este obligatorie detinerea unui SCJA.
Sun Certified Java Developer (SCJD) este certificarea Java cea mai ceruta de angajatori pentru ca ea nu se obtine in urma unui examen grila cu raspunsuri multiple, ci pe baza unui proiect dezvoltat conform specificatiilor insotit de un document in care sunt explicate designul arhitecturii si deciziile de dezvoltare.
Dupa acest nivel de certificare, se poate opta pentru atestari specializate, in functie de interesele de angajare. Dezvoltatorii web care doresc sa se specializeze in tehnologii Java precum Java Server Pages (JSP) si servleturi pot sustine examenul pentru Sun Certified Web Component Developer (SCWCD).
Sun Certified Business Component Developer (SCBCD) este nucleul certificarilor pentru tehnologiile J2EE. Aceasta certificare este interesanta pentru angajatorii care intentioneaza sa foloseasca EJB in cadrul proiectelor.
Sun Certified Developer for Java Web Services (SCDJWS) atesta cunostintele legate de dezvoltarea serviciilor Web, Sun Certified Mobile Application Developer (SCMAD) atesta cunostintele pentru dezvoltarea aplicatiilor Java pentru telefoanele mobile sau alte device-uri care suporta J2ME.
Sun Certified Entreprise Architect (SCEA) este cea mai mai avansata certificare SUN, dar pentru obtinerea ei nu este necesara detinerea unei certificari anterioare. SCEA certifica acele cunostinte care sunt necesare pentru a defini arhitectura si a crea aplicatii de tipul J2EE de la zero. Pentru obtinerea unei certificari SCEA candidatul sustine o proba constand intr-un examen grila cu raspunsuri multiple, un proiect asemanator celui necesar pentru sustinerea SCJD, dar la un nivel de complexitate mult mai mare si un eseu in care se explica modul in care a fost construita aplicatia si motivele care au stat la baza deciziilor de arhitectura si programare.
http://in.sun.com/tr.../java/index.xml

Asta am gasit astazi pe internet foarte bine redactat. Acolo apar si cele mai cautate certificari. Astept pareri daca credeti ca nu se conformeaza cu realitatea, desi scrie si despre Microsoft, CISCO si COMPTIA. Sa merg pe SCJD ca in cazul CISCO CCNA (drept cea mai cautata certificare din 2014)

Offtopic: Unde gasesc un topic "BETON" despre Cisco - CCENT si CCNA.

#206
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Tu vrei sa te bagi undeva, dar nu stii nici sa cauti pe net bine... certificarile alea nu mai exista, linkurile sunt moarte... nici Sun nu mai exista... atunci cand ai dileme in a alege intre programare si retelistica e foarte probabil ca esti total strain de domeniile astea si nu ai inteles mai nimic... apoi,compari chestii de nivel diferit... CCENT e examenul entry level de la Cisco pe cand SCJD (si echivalentul actual, Oracle Certified Master) e o chestie relativ avansata, pt. programatori cu experienta..

#207
razvan_hades

razvan_hades

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.01.2007
Ah, n-a durat prea mult si a venit! Cineva care sa imi toxifice putin cuvintele. Cine ti-a zis ca am cautat pe net "bine"? Am zis ca am facut research pe web nicidecum "bine sau rau". Iar sa am incredere in informatiile tale mai bine ma duc la Dunare sa dau la peste. Nu vreau sa ma bag nicaieri, fi mai explicit in cuvinte si fara atacuri la persoana in necunostiinta de cauza, e un topic general pentru informatii viitoare si nu pentru mine sa scrii tu aceleasi cuvinte care sunt scrie si in postul meu cu privire la certificari.  Iti mai repet o data, fi mai explicit cu privire la certificari (informatiile sunt luat de pe une mare site de angajari in 2014), mai exact unde sa mutat x, cine elibereaza certificarea y acum etc.

SI da, m-am interesat bine inainte sa ma apuc de CCNA si posibil de JAVA. Ce e asa de complicat sa intelegi ca un om poate avea specializare in mai multe de un domeniu!
Ex: Tu mananci doar cartofi la masa ?Sau mananci si o bucata de carne si o felie de paine impreuna?

O sa induci lumea grav in eroare, certificarile exista!

Edited by razvan_hades, 02 June 2014 - 10:09.


#208
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Tu ai impresia ca eu vorbesc aiurea, sa nu adorm... te inseli..

Aici, echivalentul curent al SCJD : http://education.ora..._track_id:JSED6

De la zero, vreo 4 examene... cred ca dureaza minim 2 ani sa ajungi acolo, desi eu zic ca mai mult, genul asta de examene se adreseaza celora care au deja experienta... distractia e vreo 6500-7000 de ron si asta cu invatat aproape exclusiv pe cont propriu (doar un curs de 5 zile iti cer astia minim sa faci la ei, se poate si mai mult dar sunt al dracu de scumpe)

Extrem de putina lume e specializata si in retelistica si in programare... domeniile sunt prea diferite ca sa atraga aceeasi gasca...

Edited by MrReason, 05 June 2014 - 07:55.


#209
razvan_hades

razvan_hades

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.01.2007

View Postrazvan_hades, on 30 mai 2014 - 20:25, said:

Oracle Certification Program
Certificarile Oracle pentru produsele Oracle Database 11g, Oracle Database 10g, Oracle 9i Database sau MySQL ofera credibilitate pentru cei care doresc sa lucreze ca database administrator sau application developer. Certificarile pentru diferitele produse Oracle pot fi obtinute la 3 niveluri: OCA (Oracle Certified Associate), OCP (Oracle Certified Professional), OCM (Oracle Certified Master).
http://education.ora...page?page_id=39

►Oracle SUN Microsystems
In prezent, SUN ofera 8 certificari Java , clasificate in functie de nivelul de dificultate si de gradul de specializare:
Sun Certified Java Associate (SCJA) reprezinta nivelul de baza si arata cunoasterea conceptelor fundamentale ale limbajului Java si ale tehnologiilor SUN.
Sun Certified Java Programmer (SCJP) atesta cunostinte solide despre principiile limbajului Java. Pentru a obtine aceasta certificare nu este obligatorie detinerea unui SCJA.
Sun Certified Java Developer (SCJD) este certificarea Java cea mai ceruta de angajatori pentru ca ea nu se obtine in urma unui examen grila cu raspunsuri multiple, ci pe baza unui proiect dezvoltat conform specificatiilor insotit de un document in care sunt explicate designul arhitecturii si deciziile de dezvoltare.
Dupa acest nivel de certificare, se poate opta pentru atestari specializate, in functie de interesele de angajare. Dezvoltatorii web care doresc sa se specializeze in tehnologii Java precum Java Server Pages (JSP) si servleturi pot sustine examenul pentru Sun Certified Web Component Developer (SCWCD).
Sun Certified Business Component Developer (SCBCD) este nucleul certificarilor pentru tehnologiile J2EE. Aceasta certificare este interesanta pentru angajatorii care intentioneaza sa foloseasca EJB in cadrul proiectelor.
Sun Certified Developer for Java Web Services (SCDJWS) atesta cunostintele legate de dezvoltarea serviciilor Web, Sun Certified Mobile Application Developer (SCMAD) atesta cunostintele pentru dezvoltarea aplicatiilor Java pentru telefoanele mobile sau alte device-uri care suporta J2ME.
Sun Certified Entreprise Architect (SCEA) este cea mai mai avansata certificare SUN, dar pentru obtinerea ei nu este necesara detinerea unei certificari anterioare. SCEA certifica acele cunostinte care sunt necesare pentru a defini arhitectura si a crea aplicatii de tipul J2EE de la zero. Pentru obtinerea unei certificari SCEA candidatul sustine o proba constand intr-un examen grila cu raspunsuri multiple, un proiect asemanator celui necesar pentru sustinerea SCJD, dar la un nivel de complexitate mult mai mare si un eseu in care se explica modul in care a fost construita aplicatia si motivele care au stat la baza deciziilor de arhitectura si programare.
http://in.sun.com/tr.../java/index.xml

Asta am gasit astazi pe internet foarte bine redactat. Acolo apar si cele mai cautate certificari. Astept pareri daca credeti ca nu se conformeaza cu realitatea, desi scrie si despre Microsoft, CISCO si COMPTIA. Sa merg pe SCJD ca in cazul CISCO CCNA (drept cea mai cautata certificare din 2014)

Offtopic: Unde gasesc un topic "BETON" despre Cisco - CCENT si CCNA.

Deci acestea doua nu mai sunt la ora acestea "vii"!? A ramas doar Oracle, asta sa inteleg?

La partea cu Java sunt lamurit (SCXXX..,  SJXXX.. etc), dar ce-i cu acestea daca te pricepi si poti sa oferi un raspuns luminos.

OCA (Oracle Certified Associate), OCP (Oracle Certified Professional), OCM (Oracle Certified Master)

Edited by razvan_hades, 05 June 2014 - 18:09.


#210
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postrazvan_hades, on 05 iunie 2014 - 18:08, said:

Deci acestea doua nu mai sunt la ora acestea "vii"!? A ramas doar Oracle, asta sa inteleg?

La partea cu Java sunt lamurit (SCXXX..,  SJXXX.. etc), dar ce-i cu acestea daca te pricepi si poti sa oferi un raspuns luminos.

OCA (Oracle Certified Associate), OCP (Oracle Certified Professional), OCM (Oracle Certified Master)
Oracle a cumparat Sun cu tot cu Java si a umblat pe la examene, inclusiv denumirile lor, iar cel mai important le-au facut mai dificile.

SCJA <=> OCA Java SE 7, doar ca mai dificil, si e obligatoriu de dat pt. a trece la urmatorul OCPJP - inainte se putea da direct SCJP)

SCJP <=> OCP Java SE 7, mai dificil, iar varianta curenta OCP Java SE 7 e mult mai dificila decat varianta anterioara 6. Ca idee, si programatori si cu 5 ani experienta picau vechiul SCJD care era mult mai usor decat cel curent (7).

SCJD <=> OCM Java SE 6(7 nu e pe moment) - asta a ramas cam la fel dar e de cu totul alta natura: ti se da un proiect pe care trebuie sa-l faci tu.

conditii obtinere certificare OCM Java SE 6:
- detinere certificare OCP Java SE 7 (sau una mai veche de acelasi nivel)
- urmarea unui curs oficial de 5 zile (vreo 3400 ron in prezent)
- realizarea proiectului care ti se da, respectand cerintele (tehnologii, documentarea codului, etc.) in termen de 6 luni (deci nu e joaca ce o faci peste noapte)
- trimiterea proiectului pt. a fi analizat
- sustinerea unui examen scris in care ti se dau intrebari cu privire la deciziile pe care le-ai luat in proiect (ex. de ce ai utilizat o tehnologie si nu alta, de ce ai utilizat un anumit design pattern, etc.) - rolul principal al examenului scris e sa se asigure(pe cat posibil) ca proiectul a fost realizat chiar de tine si ca nu ai pus pe cineva experimentat sa ti-l faca

Certificarea asta, atentie, vizeaza Java SE. Insa pe piata se cauta cel mai mult Java EE. Exista si acolo certificari oarecum echivalente (de la Java SE trebuie sa stii destul de mult totusi ca e baza pt. EE) dar e si mai mult de invatat, mai multe tehnologii, cursuri mai scumpe, etc.

Edited by MrReason, 05 June 2014 - 21:43.


#211
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015
Tot caut ceva carte cu teste / intrebari pentru OCP Java 7 (Oracle Certificate Professional Java SE 7) !
Cine a dat examenul OCP Java 7 SE poate sa imi scrie PM !?

Edited by georgeRado, 20 September 2015 - 16:43.


#212
bungadudu

bungadudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.06.2008

View PostgeorgeRado, on 20 septembrie 2015 - 16:42, said:

Tot caut ceva carte cu teste / intrebari pentru OCP Java 7 (Oracle Certificate Professional Java SE 7) !
Cine a dat examenul OCP Java 7 SE poate sa imi scrie PM !?
http://www.amazon.co...n/dp/0071772006

#213
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

View Postbungadudu, on 21 septembrie 2015 - 16:07, said:


Cartea asta o am in format electronic ... e teorie dar are si intrebari la capatul fiecarui capitol, dar cam putine Posted Image
Caut ceva in genul cartii de mai jos dar pentru OCP
http://www.amazon.co...a certification

Edited by georgeRado, 22 September 2015 - 01:06.


#214
csasfr

csasfr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.04.2007
A dat careva certificarea sa ne spună Cum a fost, exemplu de câteva întrebări

Mulțumesc

#215
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Putin off-topic: Sunt zero barat la capitolul programare, si as vrea sa invat. Dar, nu stiu de unde sa incep :( Ceva idei? Sa incep cu bazele programarii si apoi sa ma iau de Java, sau?? Va multumesc pentru ajutor.

#216
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Sa citesti ce sfaturi au primit zecile de altii care au pus pe aici aceeasi intrebare Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate