Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joy Berceni Biruintei 87

Recomandare suport tableta

Vanzare apartament

Adaptare motor nou la unele elect...
 Sfat achizitie mirrorless Lumix

Romania printre primele poziții d...

Pisica din Iasi care a mers sa na...

PC fara wifi, conectare smart mon...
 Masina cu buget redus

Renovare garsoniera 40 m.p. - ins...

Amorsa

Catel gasit pe strada
 Arhiva tar - descarcare nesigura ...

Racord flexibil gaz in loc de apa

Microsoft Office versiune optima

Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Certificare Java

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

meniari

meniari

New Member

• Grup: Members
Buna,

Am citit forumul acesta de foarte multe ori. Astazi am sustinut si eu examenul SCJP6 (si trecut :) ) si poate ca v-a ajuta pe cineva ceea ce o sa postez. Examenul nu este unul chiar atat de usor si ca sa obtii acea certificare trebuie sa te pregatesti temeinic. Cineva a spus intr-un post mai sus ca nu este suficient sa citesti o carte ca sa iei certificarea. Este un examen care se bazeaza pe experienta ta de programator, nicidecum pe o simpla citire a cartii.
Pentru pregatire am citit tot S&B si cand am avut nelamuriri am cautat pe javaranch.com / java documentation. Examenul a constat in 60 de intrebari si a durat 3 ore. Am primit foarte multe intrebari din thread-uri / generics / collections .
Ca nivel de dificultate mi s-a parut ca se apropie de cel de la ExamLab. Am facut o parte din testele de la ei, din care am regasit vreo 2 si in examenul de azi. Au fost si unele intrebari mai usoare, dar in general intrebari gen ExamLab.
Tot pe-aici cineva a postat ca daca iei mai mult de 50% la examenul lor examenul e ca si luat .. si a avut dreptate.
PS: Faceti cat mai multe teste ca acolo o sa va dati seama cam ce se cere si care sunt chichitele examenului. Dar nu teste banale!

Numai bine, bafta multa celor care sustineti examenul si felicitari celor care l-au trecut!

westhunter

westhunter

Junior Member

Am gasit pe net un doc cu asazise intreabri de la examene SCJP,cei care au dat examenu ii rog daca poate sa se uite putin peste el,daca este cat de cat asemanator sau este cu totul alta treaba? http://www.fileshare.ro/12556956795.8

westhunter

westhunter

Junior Member

View Postwesthunter, on 26th November 2010, 02:14, said:

Am gasit pe net un doc cu asazise intreabri de la examene SCJP,cei care au dat examenu ii rog daca poate sa se uite putin peste el,daca este cat de cat asemanator sau este cu totul alta treaba? http://www.fileshare.ro/12556956795.8

Il downloadati da nici unu nu zice nmk.....??

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

• Grup: Senior Members
Eu nu am dat testul, insa din cate am vazut in alte carti de la autori, intrebarile par la fel.

atryx

atryx

New Member

Salut,
Vreau sa stiu daca a sustinut cineva examenul pentru Certificarea Java la centrul GMB din Constanta. Ma interesa cum sunt conditiile, din cate am mai citit pe net conteaza sa aiba un calculator cat de cat ok.
Multumesc

k1gabi

k1gabi

Junior Member

Salut!
In Timisoara, Craiova sau Bucuresti unde se poate da acest test Sun Certified Java Associate (SCJA) (am inteles ca noul nume al testului este Oracle Certified Associate, Java SE 5/SE 6).
Cat costa acest test? V-as fi recunoscator pentru aceste informatii.
Va multumesc pentru intelegere !

Edited by k1gabi, 03 February 2012 - 16:10.

CBogdan

CBogdan

Moderator

Eu cand am dat pentru SCJP 1.4 acum ceva ani am facut un curs la Poli si am citit o carte parca. Nu am avut alta experienta cu limbajul pana atunci. Certificarea asta nu cred ca are prea mult cu experienta, e mai mult de teorie, ca stii limbajul. Experienta cred ca e cu adevarat necesara la fostul SCJD (nu stiu cum ii spune acum) si alea mai sus.
In Timisoara poti sa dai la Eta2u sau la About Training and Consulting (aboutis.ro). Da' de ce vrei sa dai Associate si nu Professional direct?

c_note

c_note

New Member

View PostCBogdan, on 17th March 2012, 23:10, said:

Eu cand am dat pentru SCJP 1.4 acum ceva ani am facut un curs la Poli si am citit o carte parca. Nu am avut alta experienta cu limbajul pana atunci. Certificarea asta nu cred ca are prea mult cu experienta, e mai mult de teorie, ca stii limbajul. Experienta cred ca e cu adevarat necesara la fostul SCJD (nu stiu cum ii spune acum) si alea mai sus.
In Timisoara poti sa dai la Eta2u sau la About Training and Consulting (aboutis.ro). Da' de ce vrei sa dai Associate si nu Professional direct?

Salut,

Vreau sa cer parerea profesionistilor de aici, cu privire la certificari Java.
Vreau sa ma orientez pe Java (dintr-un domeniu care nu are nici o legatura cu IT-ul)....am gasit 2 cursuri: unula Academia Credis si unul la Cisco Telecom Academy. Cel organizat de Cisco este mai ieftin. Are cineva vreo idee care dintre cele 2 cursuri sunt mai bune pt un "noob"? Ideea e ca nu am la baza nici o notiune de fundamentala de programare. Am incercat sa invat Java singur (asa cum am invatat SQL), dar e foarte greu daca nu e cineva sa te invete micile "chichite" care fac diferenta.

Any help is more than welcomed.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Nu stiu daca acele cursuri iti trebuiesc tie, tu vrei in primul rand unul de programare generala (fie si in Java) ca apoi dupa ce ti-ai luat zborul poti singur citi carti/tutoriale si asimila orice limbaj/tehnologie.
Pe de alta parte daca zici ca ai invatat SQL si ceva Java pune intrebari punctuale pe aici acolo unde nu intelegi.

Edited by neagu_laurentiu, 12 August 2012 - 20:18.

c_note

c_note

New Member

View Postneagu_laurentiu, on 12th August 2012, 21:17, said:

Nu stiu daca acele cursuri iti trebuiesc tie, tu vrei in primul rand unul de programare generala (fie si in Java) ca apoi dupa ce ti-ai luat zborul poti singur citi carti/tutoriale si asimila orice limbaj/tehnologie.
Pe de alta parte daca zici ca ai invatat SQL si ceva Java pune intrebari punctuale pe aici acolo unde nu intelegi.

Am invatat doar SQL, dar cum nu am profesat....
Vreau sa incep o cariera pe Java sau ORACLE, dar cum cursurile de ORACLE sunt extraordinar de scumpe......m-am gandit la JAVA.....

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Ai cautat carti, tutoriale, exemple pe net pe unde poti si nu merge asa ?

c_note

c_note

New Member

View Postneagu_laurentiu, on 12th August 2012, 21:48, said:

Ai cautat carti, tutoriale, exemple pe net pe unde poti si nu merge asa ?

am incercat cu thinking in java....dar cum ti-am spus, daca nu e cineva care sa "imi aprinda lumina"....e greu.....plus ca daca ai o hartie la mana, mai ai o sansa sa iti gasesti un job....sunt sigur ca dupa o introducere din partea unuia care stie ce face (plus ca il mai stresez cu niste intrebari unde nu inteleg)....va merge treaba....singur e foarte greu....spre ex la sql, am inceput singur....si era totul in ceata....i-a trebuit unui DBA 5 min (aproximativ 1ora-1 ora si jumatate, ca sa fiu mai precis) sa ma aduca pe drumul cel bun si de acolo m-am descurcat singur (desigur, nu stiu ce stie cineva care lucreaz zi de zi cu sql...)

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View Postc_note, on 12th August 2012, 21:56, said:

daca nu e cineva care sa "imi aprinda lumina"....e greu
Si asta e adevarat. Insa o facultate nu-ti surade ?

View Postc_note, on 12th August 2012, 21:56, said:

plus ca daca ai o hartie la mana, mai ai o sansa sa iti gasesti un job
Acea hartie de 3 luni predare cursuri nu valoreaza prea mult.

c_note

c_note

New Member

View Postneagu_laurentiu, on 12th August 2012, 22:18, said:

Si asta e adevarat. Insa o facultate nu-ti surade ?

Acea hartie de 3 luni predare cursuri nu valoreaza prea mult.
Ce bine era daca purtam discutia asta acum 10 ani....(am 29 ani).....ma intereseaza hartia pt a o corobora cu cunostintele (pe care se presupune ca le dobandesc dupa curs)...si sa conving un angajator ca merit sa ma angajeze...(patetic, nu?)

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View Postc_note, on 12th August 2012, 22:32, said:

ma intereseaza hartia pt a o corobora cu cunostintele (pe care se presupune ca le dobandesc dupa curs)...si sa conving un angajator ca merit sa ma angajeze
Doar dupa acel curs ? Nici vorba. Acel curs te pune un pic pe picioare dar nu-ti asigura zborul. Dupa 1 an daca esti angajabil...

c_note

c_note

New Member

View Postneagu_laurentiu, on 12th August 2012, 22:39, said:

Doar dupa acel curs ? Nici vorba. Acel curs te pune un pic pe picioare dar nu-ti asigura zborul. Dupa 1 an daca esti angajabil...
de acord cu tine....dar e un pas in fata....deci, catre care dintre cele 2 ma pui sa ma indrept? :P

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Cisco Telecom Academy.

c_note

c_note

New Member

View Postneagu_laurentiu, on 12th August 2012, 22:57, said:

Cisco Telecom Academy.
MS mult si multa sanatate. Ai fost de mare ajutor!
Cheers

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate