Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Webcrawler pentru o pagina web

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Salutare si sper ca am postat in categoria corecta.

Cum se pune problema? In compania unde lucrez am vrut sa adaptez putin informatiile de pe pagina GDPR a site-ului nostru si din cautare in cautare pe internet am gasit un alt website al unei companii mici care se pare ca s-a folosit de GDPR-ul nostru, modificandu-l putin. Pagina noastra GDPR a fost creata de departamentul juridic intern.

Am zis nu e ok ce fac oamenii astia, i-am contactat, i-am amenintat ca pun avocatul pe ei, la urma urmei au recunoscut si s-au oferit sa ne plateasca o despagubire plus ca indeparteaza pagina respectiva. Acum am zis ca poate mai dau peste astfel de pagini care s-au folosit de GDPR-ul nostru (este o companie mare cu acces larg la public).

Cum reusesc sa dau peste astfel de pagini? Ma gandesc sa folosesc un webcrawler, dar nu imi dau seama cum folosesc asa ceva. Are cineva o idee?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Voi vindeti produsul asta, ca daca nu, cu ce va incurca ca il dati gratuit si la altii ?

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Nu il vindem, dar nici nu il dam gratuit. Este ca si cum as crea un produs care este copiat si folosit de altcineva, macar daca te intreaba, putem sa il folosim si noi? La urma urmei noi platim angajatii pentru a se ocupa de GDPR si a crea pagina asta.

Edited by business11, 15 July 2020 - 16:02.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pai de ce nu il puneti gratuit pe site (eventual cu o sigla, ceva), sa se inregistreze oamenii care il vor. Asa ii si cunoasteti si faceti si un bine.

Edited by pasilla, 15 July 2020 - 16:16.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Nu va produce fix niciun prejudiciu ca folosesc altii acel text.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bXvlZjpBwls?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 business11, on 15 iulie 2020 - 15:39, said:

Cum reusesc sa dau peste astfel de pagini? Ma gandesc sa folosesc un webcrawler, dar nu imi dau seama cum folosesc asa ceva. Are cineva o idee?
Faceti si voi ce a facut Google si apoi cautati prin paginile indexate de voi. Mai simplu de atat nu se poate.

 Mizu, on 15 iulie 2020 - 16:09, said:

Nu va produce fix niciun prejudiciu ca folosesc altii acel text.
Copyrightul trebuie respectat, indiferent de existenta prejudiciilor sau nu. Din ce retin.

#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 pasilla, on 15 iulie 2020 - 16:03, said:

Asa ii si cunoasteti si faceti si un bine.

Nu faci nici un bine nimanui atunci cand accepti ca un produs, mai ales unul juridic si facut "tailor-made", sa fie folosit/afisat de catre altcineva "doar ca sa fie"...

 Mizu, on 15 iulie 2020 - 16:09, said:

Nu va produce fix niciun prejudiciu ca folosesc altii acel text.

Cu tot respectul pt. nea' Iordan - si am respect! - un produs protejat de "drepturi intelectuale" are acelasi statut cu un film sau o carte "puse pe net"/
Credeam ca Softpedia nu incurajeaza pirateria...

Ontopic: cautare pe Google cu un fragment de text considerat suficient de unicat. Stiu eu, ceva legat de jurisdictie, nu cred ca sunt multe site-uri in engleza care sa vrea sa apeleze la tribunalul comercial din Viena ;)

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
E chestie de legislatie, iar aia se aplica pe toate websiteurile, ce ar fi putut scrie business11 acolo incat sa fie original si sa poata pretinde drepturi intelectuale? Chiar sunt curios, a scris o scurta nuvela fantastica?

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Mai ales daca cel care copiaza textul modifica unele cuvinte sau formulari, habar nu am cum poti dovedi ca intr-adevar a luat de la voi textul.
In locul alora care au recunoscut, eu nu recunosteam nimic. Baga proces in civil si asteapta cativa ani, poate poti demostra ca am copiat de la tine de pe site Posted Image.

Edited by bai3tzash, 16 July 2020 - 10:14.


#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 bai3tzash, on 16 iulie 2020 - 10:13, said:

Mai ales daca cel care copiaza textul modifica unele cuvinte sau formulari, habar nu am cum poti dovedi ca intr-adevar a luat de la voi textul.
In locul alora care au recunoscut, eu nu recunosteam nimic. Baga proces in civil si asteapta cativa ani, poate poti demostra ca am copiat de la tine de pe site Posted Image.

Faza este ca ei au copiat 1:1 pagina noastra. Au copiat chiar si aplicatiile pe care noi le folosim in background dar ei nu. Singurele lucruri care le-au adaptat au fost adresele de e-mail si adresa companiei.

Eu stiu unele companii care au niste generatoare pentru GDPR, imprint si asa mai departe. Completezi niste informatii dupa care iti genereaza automat un text (incl. copyright-ul lor) si care il poti folosi gratuit. Daca stergi copyright-ul, primesti cateva zile mai tarziu o scrisoare de la avocat. Si sunt sigur ca nu stau toata ziua sa caute texte pe Google, folosesc un webcrawler sau ceva asemanator.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Incep sa cred ca nu prea intelegi ce este un "webcrawler" si cum functioneaza. Si tot insisti in directia aceasta. Gresita, zic eu.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Cu ce gresesc? Webcrawler/Searchbot, care este programat in asa fel incat sa caute diferite texte zilnic. Poate gresesc, dar nici nu am fost corectat in directia asta. Lamureste-ma.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pai problema e una de logica, nu una tehnica. Prima intrebare: "UNDE sa caute" diferite texte zilnic? Concret?

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 dexterash, on 16 iulie 2020 - 10:55, said:

Pai problema e una de logica, nu una tehnica. Prima intrebare: "UNDE sa caute" diferite texte zilnic? Concret?

Sa caute tot internetul (banuiesc cu ajutorul Google/Yahoo/Bing, etc.)

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Google, Yahoo sau Bing nu reprezinta "tot Internetul". Sub nici o forma.
2. Google, Yahoo sau Bing nu permit cautari automatizate (altfel s-ar folosi oricine de rezultatele lor sa-si faca propriul motor de cautare).

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cat sunteti dispusi sa investiti pentru a gasi copiatori?

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Tocmai asta este motivul pentru care dorim sa automatizam acest proces. Nu sa stea cineva sa caute, asa putem angaja niste indieni si cu 500eur pe luna cauta aia in draci. Idea este ca procesul sa fie automat. Ma rog vad ca nu exista solutii pentru problema mea aici pe forum.

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ia vezi:
https://www.copyscape.com/

Si mai sunt altele asemenea. Doar ca nu functioneaza cum vrei/crezi tu. Si nimic nu e 100% sigur/perfect/alea alea.

Edited by dexterash, 16 July 2020 - 12:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate