Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Suntem facuti din praf de stele - la propriu!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

 bobitad, on 15 iulie 2020 - 14:54, said:

ca suntem materie, asta se stie. Dar ia explica ADN-ul si cele 3 miliarde de caractere ordonate perfect? star dust?
In primul rand nimic nu e perfect... Cat despre ADN si caracterele lui, tot omul de stiinta le-a descoperit. Zeitatile nu lucreaza la nivel molecular ci direct cu ape, oceane, animale plante, pamant, cer, univers, samd... Pe om l-au fatat dintr-o bucata de lut. Totul se reduce la nivelul de educatie/stiinta existent la vremea respectiva :)
Mitologia este frumoasa, sunt povesti ale diferitelor comunitati care mai de care mai interesante... dar atat!
Partea simpatica e sa incerci sa explici in secolul 21 miturile inventate acum cateva mii de ani de niste babuini (vraci, shamani, ucenici vrajitori, druizi, samd)... pentru propovaduitori e provocare totala. Noroc ca exista suficiente specimene umane ramase la nivelul evului mediu.

https://ro.wikipedia...Mitul_creației

#38
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 bobitad, on 15 iulie 2020 - 21:57, said:

Cu cancer sau fara cancer tot o sa mori, dar eu cred ca exista viata si dupa moarte. Si cred asta pe baza dovezilor istorice ca Iisus Hristos a inviat din morti. Tu nu ai nici o speranta, eu am.

  Suna cinic/crud ce ai scris dar ca sa parafrazez: la fel si cu/fara inchipuiri de ..barbosi. Iisus a existat intradevar (dovezi istorice) insa doar ca om (e drept, cel mai important om din istoria umanitatii, cu un mesaj infailibil: dragostea fata de aproapele tau). Dar tu stii astea si de aia probabil ii iubesti si pe GIca_contra, Fane, pe mine, etc...ca un crestin adevarat Posted Image) Despre speranta: e adevarat ca ajuta dpdv psihic dar la un moment dat realitatea te loveste peste ochi iar in acel moment daca asteptarile tale sunt prea mari..well..nasol moment!  Asa macar eu imi doresc ca macar sa ajung in alta galaxie la un moment dat, cica cu Andromeda sunt sanse bune sa ne combinam in "viitorul apropiat" Posted Image

 bobitad, on 15 iulie 2020 - 21:57, said:

@catalijns
Stalin, daca nu avea o ideologie tampita si credea ca oamenii au valoare infinita, poate nu mai omora 70 de milioane de oameni.
Conventia aia intre oameni nu functioneaza daca crezi in evolutie, ca in evolutie trebuie sa supravietuiesti si doar atat. Nu ai o valoare mai mare decat mucegaiul sau porcul. Esti doar o specie printre alte specii. Si conventia cui? ca parca ziceai ca majoritatea decide? daca majoritatea decide de maine ca e ok sa omori copii, crezi ca o sa fie moral sa omori copii?
hammurabi si alte chestii tocmai asta arata, ca ne-am nascut cu o lege morala in noi. deci nu vad cum contrazice ce am zis.

Sa stii ca multi au avut idei tampite si au comis atrocitati - aici "credinciosii" au faptele lor de arme (de la inchizitie pana la ..cruciade, arderi pe rug, etc.). Adica fiecare curent cu dezaxatii lui..
Iar evolutia inseamna mult mai mult de atat, supravietuirea e doar o parte de inceput, baza piramidei adica.. Sigur ca ai valoare mai mare decat porcul ca doar ai "constiinta" dar si aia trebuie inteleasa mai pe indelete, deocamdata nu am descifrat toate reactiile chimice.

Conventie intre oameni gandita la modul ideal de cei mai isteti dintre noi (gen hammurabi care a fost apoi plagiat (sau ma rog ..urmat modelul) in cam toate religiile inclusiv cea crestina..)
Majoritatile nu sunt doar exprimate ca numar, gandeste-te metaforic (ca doar asa e scrisa si biblia..) - istoria a fost dintotdeauna scrisa de cei mai puternici, de aia inca invatam la scoala tot felul de prostii (istorie falsificata).

tu zici ca fara credinta/religie nu se poate..eu cred ca asta ne-a adus pana aici dar acum ne tine in loc (de cateva sute de ani probabil) iar daca vrem sa intelegem mai mult trebuie sa cercetam nu doar sa credem (cum e recomandarea profetului) Adica sa cercetam flexibil 100%, sa luam in calcul toate posibilitatile nu doar pe acela care se potrivesc "logicii" crestine - probabil asta e una dintre diferentele fundamentale dintre noi.

Edited by catalijns, 16 July 2020 - 11:26.


#39
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Poti crede o multime de teorii iar unele este posibil sa fie reale:

1.) In fizica cuantica cauza se inverseaza cu efectul, asa ca moartea poate insemna nasterea noastra aparent din nou in anul 1970 de pilda ca si cand lucrurile s-ar repeta la infinit, adică efectul realimenteaza cauza.

2.) Niste sonde ET cu IA bine camuflate stocheaza toate constiintele umane intr-un matrix, un fel de rai virtual si astfel mor doar corpurile nu si constiinta-mintea persoanelor.

3.) Lumea noastră lasa reflexii si dare in spatiu si timp si dincolo in alte dimensiuni unde timpul se scurge mult mai lent si astfel avem o dublură a acestei lumi care continua mult timp după disparitia unor elemente din replica originala si astfel ca anii 90 pot exista undeva in alta dimensiune unde curgerea timpului ar parea normala dinauntru dar pentru noi ar fi precum un film foarte lent care trebuia sa se fi terminat in urma cu mult timp.

4.) Trecerea timpului poate fi o iluzie transcedentala in sensul ca tot filmul exista, dar noi nu avem acces sa vedem toate partile decat partea in care ne aflam acum, adică trecutul nu a disparut nicaieri, iar viitorul exista deja, dar nu le putem accesa noi, de aceea avem impresia ca exista doar prezentul.

#40
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Nimic nu se pierde, totul se transforma...

#41
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

 Infinitty, on 17 iulie 2020 - 21:32, said:

Poti crede o multime de teorii iar unele este posibil sa fie reale:

1.) In fizica cuantica cauza se inverseaza cu efectul, asa ca moartea poate insemna nasterea noastra aparent din nou in anul 1970 de pilda ca si cand lucrurile s-ar repeta la infinit, adică efectul realimenteaza cauza.

2.) Niste sonde ET cu IA bine camuflate stocheaza toate constiintele umane intr-un matrix, un fel de rai virtual si astfel mor doar corpurile nu si constiinta-mintea persoanelor.

3.) Lumea noastră lasa reflexii si dare in spatiu si timp si dincolo in alte dimensiuni unde timpul se scurge mult mai lent si astfel avem o dublură a acestei lumi care continua mult timp după disparitia unor elemente din replica originala si astfel ca anii 90 pot exista undeva in alta dimensiune unde curgerea timpului ar parea normala dinauntru dar pentru noi ar fi precum un film foarte lent care trebuia sa se fi terminat in urma cu mult timp.

4.) Trecerea timpului poate fi o iluzie transcedentala in sensul ca tot filmul exista, dar noi nu avem acces sa vedem toate partile decat partea in care ne aflam acum, adică trecutul nu a disparut nicaieri, iar viitorul exista deja, dar nu le putem accesa noi, de aceea avem impresia ca exista doar prezentul.

Or fi unii facuti din praf de stele, dar altii, cum se vede, sunt praf de praf.

#42
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
A uitat existenta unor lumi paralele...

Edited by GlCA_Contras, 27 July 2020 - 07:33.


#43
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Rosebud09, on 27 iulie 2020 - 01:59, said:

Or fi unii facuti din praf de stele, dar altii, cum se vede, sunt praf de praf.

... iar altii sunt praf si pulbere!😁

#44
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
dupa cum se observa... Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate