Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Moartea- existenta superioara?

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
254 replies to this topic

#37
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Probabil conștiința e înregistrată pe un cd cuantic ceva. În cazul acesta am putea spune că sufletul e nemuritor. Doar că la fel ca cd-ul, nu reprezintă nimic în lipsa procesorului care să ruleze informațiile de pe CD.

#38
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai...procesorl ala ar fi alt corp cu un creier pe care sa ruleze constiinta inregistrata anterior... un "blank"...insa .. unde e cd-ul ala inregistrat ?

#39
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Exact. Am zis probabil, nici io nu știu exact cum stă treaba, doar speculez.
Ai văzut "alterated carbon"?

#40
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Da.. interesant. Adica tot "sufletul" e o adunatura de informatii adunata intr-un anumit fel si structurata in functie de experientele celui care a adunat acele informatii ?

#41
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
În alte dimensiuni nu există timp!

#42
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai nici in "dimensiunea" asta.... timpul este o derivativa a fenomenului de gravitatie. Nu exista timp in felul in care il percepem noi ... liniar inspre viitor..

#43
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Fluk3, on 21 iulie 2020 - 15:41, said:

Pai nici in "dimensiunea" asta.... timpul este o derivativa a fenomenului de gravitatie. Nu exista timp in felul in care il percepem noi ... liniar inspre viitor..

Eu mă refeream la timp, ca la o dimensiune temporală! În alte dimensiuni, nu există dimensiunea temporală!

#44
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Exact la acelasi lucru ma refeream si eu, nici in universul nostru timpul nu exista, cel putin nu asa cum il percepem noi.
https://www.space.co...relativity.html

#45
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Fluk3, on 21 iulie 2020 - 15:24, said:

Da.. interesant. Adica tot "sufletul" e o adunatura de informatii adunata intr-un anumit fel si structurata in functie de experientele celui care a adunat acele informatii ?
Ăsta e un fapt. Problema e că cel puțin din ceea ce cunoaștem noi, acea informație se pierde după moartea fizică deoarece suportul informației( creierul) începe să se descompună. E ca și cum arzi un dvd cu toată muzica bună din 70 până azi.
Mă gândesc că universul ăsta să ofere posibilitatea unui backup la nivel cuantic și putem să refacem acea memorie pierdută.

#46
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 cirus6, on 21 iulie 2020 - 17:21, said:

Ăsta e un fapt. Problema e că cel puțin din ceea ce cunoaștem noi, acea informație se pierde după moartea fizică deoarece suportul informației( creierul) Ă®ncepe să se descompună. E ca și cum arzi un dvd cu toată muzica bună din 70 până azi.
Mă gândesc că universul ăsta să ofere posibilitatea unui backup la nivel cuantic și putem să refacem acea memorie pierdută.

Asta este învierea! :)

#47
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 cirus6, on 21 iulie 2020 - 17:21, said:

Ăsta e un fapt. Problema e că cel puțin din ceea ce cunoaștem noi, acea informație se pierde după moartea fizică deoarece suportul informației( creierul) începe să se descompună. E ca și cum arzi un dvd cu toată muzica bună din 70 până azi.
Mă gândesc că universul ăsta să ofere posibilitatea unui backup la nivel cuantic și putem să refacem acea memorie pierdută.
Intrebarea e, daca dintr-un "fir" de ADN se poate re-crea o intreaga fiinta cu amintiri experientele pe care le-a avut cu tot...

#48
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Fluk3, on 21 iulie 2020 - 19:33, said:

Intrebarea e, daca dintr-un "fir" de ADN se poate re-crea o intreaga fiinta cu amintiri experientele pe care le-a avut cu tot...

Amintirile se transmit prin gene... și se stochează pe un suport cuantic, pe care specialiștii îl numesc subconștientul colectiv!

#49
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Suport quantic ? :) Sa te cred ? :P
Dar poate ne explici ce inseamna si subconstientul colectiv ?

#50
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Fluk3, on 21 iulie 2020 - 19:42, said:

Dar poate ne explici ce inseamna si subconstientul colectiv ?

Un depozit cuantic al amintirilor tuturor ființelor... care accesat de o conștiință (un sine), cumva, îți redă amintirile sub forma unor trăiri... eee, e complex... :D

#51
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Adica o baza de date, un server... ? Ti-am zis cat de mult imi place si mie sf-ul ? acu, fara gluma, de ce trebuie sa tot folosesti quantic ? Inseamna ceva ?

#52
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 heart_of_ice, on 21 iulie 2020 - 19:17, said:

Asta este învierea! :)
Da, nu despre asta vorbește Isus?

 Fluk3, on 21 iulie 2020 - 19:33, said:

Intrebarea e, daca dintr-un "fir" de ADN se poate re-crea o intreaga fiinta cu amintiri experientele pe care le-a avut cu tot...
Ființa o recreezi, problema cum recreezi conștiința? Asta-i greu.
Acum ce să zic? hai să așteptăm, după ce vom recrea primii oameni, vom vedea ce se întâmplă.
E interesant filmul ăla "the island", clonele create pentru organe aveau amintiri ale originalului.

 Fluk3, on 21 iulie 2020 - 22:46, said:

... acu, fara gluma, de ce trebuie sa tot folosesti quantic ? Inseamna ceva ?
Da, e ceva ca și dumnezeu, nu știm sigur că există, dar credem că există. Astfel putem descrie niște fenomene care altfel nu putem. :)

#53
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Deci asta e credinta... completarea unor goluri care de altfel sunt inexplicabile ? :)  

Crezi ca e etic sa creezi o clona umana ? Daca cei doi sunt la fel si ca personalitate, identitate etc? Mai exista atunci suflet ?

#54
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 heart_of_ice, on 21 iulie 2020 - 19:38, said:

Amintirile se transmit prin gene...

ești foarte aproape (de părerea mea, nu neapărat de adevăr Posted Image )
mi-au tot vârât articolele astea de SF în cap că avem un creier care nu se folosește pe de-a-ntregu'!
știți și voi procentele care se tot vehiculează: 5...15% (asta pt memorare și altele de peste zi...)
mai adăugăm 50% (zic și io așa...) pt „întreținerea și mânuirea” organismului

apoi m-am întrebat, ce draku facem cu restul de 35...45%?

io aș zice că acolo e hardul ăla de care tot vorbiți, acolo sunt amintirile părinților, experiența lor de viață
dar nu numai a lor, ci și a altor generații trecute... atât cât permite „hardul”

așa explicăm de ce suntem artiști din tată-n fiu, gospodine din mamă-n fiică, delicvenți de delicvenți
așa explicăm flash-urile de deja-vu
așa explică de ce draku nu suntem în stare să mergem și să mâncăm singurei fo' 12...15 luni după naștere
(aici io zic că durează până se structurează informația dobândită la naștere pe nivele și niveluri)

așa că adevărata înviere o reprezintă puiul pe care-l procreem și nu țelul nostru absurd și egoist de a exista la infinit (dacă o exista și ăsta, că zice unu' că timpu-i gravitație, deci nu-i infinit Posted Image )

Edited by gushpi, 22 July 2020 - 07:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate