Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Moartea- existenta superioara?

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
254 replies to this topic

#19
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

 TOPCATBV, on 15 iulie 2020 - 11:18, said:

Raspunsul la intrebarile tale este acelasi: pentru ca suntem o creatie a trupului.


Din nou intreb: de ce simt ca traiesc in acest  trup?

De ce am trupul asta acum si nu trupul lui ......Ronaldo ori Justin Bieber?
Sau de ce nu am trupul lui Trump?
Sau de ce nu am trupul unui elefant ori leu?  
Sau trupul unei testoase?
Sau bufnita?
Ori chiar de  gandac de Colorado?

Edited by zakhischneur, 15 July 2020 - 12:03.


#20
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
De ce Ronaldo are trupul lui Ronaldo si Trump trupul ui Trump si un gandac are trupul unui gandac...

#21
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 zakhischneur, on 15 iulie 2020 - 12:01, said:

Din nou intreb: de ce simt ca traiesc in acest  trup?

Pentru ca esti creatia acelui trup.

Edited by TOPCATBV, 15 July 2020 - 14:00.


#22
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
da, si trupul este creat de informatia originara si de energia consumata pe parcurs. pe urma trupul este modelat de noua structura, care va fi unica.
am putea spune ca trupul dicteaza constiintei, pentru ca creierul face parte din trup, dar am rata esentialul - e un sistem.

informatia e importanta - cu siguranta nu puteai avea trupul lui ronaldo fara sa ii ai si pe parintii lui.

constiinta de sine e mai mult o iluzie decat un fapt, pentru ca in cea mai mare parte a timpului ii urmaresti pe altii si te iei dupa ei, plagiezi( ...in caz ca te intrebi de ce evoluam asa incet). in fapt, nici macar nu prea stii cine esti, sau ce, ca tot vorbim. drept dovada ai topicul asta, care e doar o alta incercare de a cuprinde invizibilul, necunoscutul.
vrem sa masuram ca sa putem intelege.
eu cred ca aici e magia, toate religiile si tot misterul, in faptul ca ne-a scapat pana acum, ca nu am stiut cum sa ne uitam la constiinta, pentru ca era invizibila. aveam nevoie de tehnologii care abia in ultimii ani au aparut si abia am inceput sa vedem; din intuneric, lumina.

constiinta e un proces fizic, deci e bazat pe materie. atomi, pana la urma.
constiinta de sine si perceptia sunt doar consecinte ale exercitiului biologic, ale aranjarii atomice( fapt - comportamentul colectiv al atomilor este determinat de schema in care sunt aranjati). elementul cheie intre diferitele stari ale materiei - solida, lichida, gazoasa- consta in tipar, in aranjament, nu in tipurile de atomi. constiinta fiind astfel doar o alta stare a materiei. tot acolo, in grasimea numita creier, nu un alt strat.
ramane, deci, sa inventam instrumentele necesare pentru a putea observa corect procesul*, apoi vom intelege mai bine si caracteristicile si conditiile in care se intampla.
unele dintre conditii le stim, memoria fiind cea mai importanta. procesul fizic al constiintei are nevoie de capacitate( imensa) de stocare a informatiei si de sisteme de interogare. mai stim si ca procesul necesita cantitati -relativ- imense de energie pentru care se bazeaza pe corp - motiv pentru care constiinta poate exista doar ca parte integrata a corpului. diviziunea e imposibila.

acum, cand ne gandim ca un calculator functioneaza cam la fel... vedem si posibilitatea unei existente superioare. altfel nu stiu cum ar putea toate astea sa functioneze dupa moarte.
un lucru e sigur, ca minuni nu se mai intampla de cand am inceput sa observam atent evenimentele micro si macro.

*culmea, ca modul in care observam e mai ciudat decat lucrurile observate. te uiti la un pahar cu apa in care sunt si cuburi de gheata si percepi doua lucruri diferite, independente(solide & lichide), chiar daca sunt legate intim intre ele, parti integrate ale aceluiasi sistem. din toate rezultatele posibile observarii, de ce asta?
de ce am separat sufletul de trup? de frica sfarsitului?

mai mult, daca schimbi modul in care te uiti la lucruri se schimba si lucrurile. nice!

constiinta intra in existenta ca efect al proceselor biologice si continua ca functie a unor retele integrate. e foarte probabil ca majoritatea creaturilor cu creier poseda o forma de constiinta - cu cat intra mai multa informatie in sistem cu atat e mai avansat( inteligenta!)
corpul e constiinta! - un singur sistem.

sunt curios daca mintea este legata de intreg universul, de toate sistemele energetice. stabileste oare legaturi in afara trupului, chiar daca nu poate exista fara el? oare abstractul e bazat in totalitate pe partea biologica, fizica?


in rest, chiar si un bec poate sa devina subiectiv cand ii joaca energia feste. intr-o schema mai mare ar spune ca e constient si ca vrea sa ajunga in raiul filamentelor.

Edited by morenno, 15 July 2020 - 17:40.


#23
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 morenno, on 15 iulie 2020 - 17:29, said:

constiinta de sine e mai mult o iluzie decat un fapt

Asa e, da.. doar ni se pare noua ca am fi, de fapt noi nu suntem.

#24
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
spune-mi, ca tot ai realizat ca realizezi, care-i marea realizare?

#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 morenno, on 15 iulie 2020 - 18:06, said:

spune-mi, ca tot ai realizat ca realizezi, care-i marea realizare?
Dumneata ești conștient că exiști?

#26
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 morenno, on 15 iulie 2020 - 17:29, said:

informatia e importanta - cu siguranta nu puteai avea trupul lui ronaldo fara sa ii ai si pe parintii lui.
Daca aveai trupul lui Ronaldo, ai fi avut parintii lui Ronaldo si, mai mult, ai fi fost Ronaldo.
Ai putea avea trupul lui Ronaldo cu un transplant de cap. Capul lui Ronaldo insa nu l-ai putea avea. :)

 morenno, on 15 iulie 2020 - 17:29, said:

sunt curios daca mintea este legata de intreg universul, de toate sistemele energetice. stabileste oare legaturi in afara trupului, chiar daca nu poate exista fara el? oare abstractul e bazat in totalitate pe partea biologica, fizica?
Stabileste legaturi in contextul conditionat de modul de propagare a informatiei, ca celelalte obiecte.

Desigur, universul virtual din mintea noastra are altfel de conditionari ;)

 mario_bril, on 15 iulie 2020 - 21:45, said:

Dumneata ești conștient că exiști?

Sunt multe lucruri de care suntem constienti si asupra carora ne inselam.

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
recunosc, sunt ateu!
dar un ateu atipic...
poate am fost creați de „cineva” care se juca și așa apăru „primordialu'”
după fo' câteva j'de'miliarde de ani (de ai noștri, că ai lui au fost doar câțiva...) s-a plictisit și a mai băgat o genă-n viețuitoarele alea marine - așa că unele, mai istețe au emigrat pe uscat
...alte j'de'miliarde de ani și, plictisit de hârjoana pterodactililor, a mai introdus în lanțul ADN fo' trei bucle
și uite așa maimuțicile, primate sau nu, l-au distrat pe creator pân-la fo' câteva milioane ani în urmă
acum atotcreatorul a ales să facă primatele autodeterminate și le-a injectat al 23-lea cromozom - în pereche :P

deci, io zic că fuserăm creați, dar de aici și până la a ne închina și înălța rugăciuni către zări obscure e diferență!

gluma cu bebelușii mi-a plăcut tocmai pt că ne arată cât de ignoranți suntem... :(
și limitați...

e ca atunci când are loc următoarea replică:
-io voi crede-n 'Mnezeu atunci când l-oi vedea!

respectivul nu-și dă seama că, cu toate că n-a văz't varșovia în viața sa - el crede că orașul cela chiar „iezistă”!!!
o fi fo' diferență-ntre varșovia și 'Mnezeu?

#28
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Varsovia poti sa o vezi indirect (e pe harta...google maps, google streets, sunt oameni acolo cu care poti vorbi si sa-ti confirme), spune-mi cum poti sa "il vezi" indirect pe Dzeu ?

#29
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 gushpi, on 16 iulie 2020 - 08:40, said:

recunosc, sunt ateu!
dar un ateu atipic...
poate am fost creați de „cineva”

Nu esti ateu, esti ignorant, adica nu stii decat sa-ti faci de mancare, ceva semne de circulatie, care sunt formele de relief, doua trei operatii matematice simple, si inca cateva lucruri, cat sa nu mori de foame.
Oamenii de stiinta iti zic: materia nu poate fi creata, nu poate fi distrusa.
Deci ceea ce este, nu este creat.
Biblia iti zice ca tu esti Dumnezeu. iar Dumnezeu este cel ce este. cel viu. fiinta. etern.
In biblie nu scrie nicaieri ca tu ai fost creat de "cineva". In biblie scrie ca o chestie numita "adam" a fost formata in chipul Dumnezeilor.
Dupa care nijte popalai ranzosi iti zic ei tie ca te-a facut Dumnezeu pah tine, ca Geppetto pah Pinocchio, dai bani la ei sa-ti puna ei o vorba buna ca ei au pile la Dumnezeu.
Daca ii arati la un popalau din asta plin de coliva la gura, ca in biblie este scris: sunteti Dumnezei, o sa-l vezi cum tresare slana pah el, se alarmeaza si-ti zice sa taci, ca nu esti Dumnezeu.
Aia sunt adevaratii atei, colegule, nu tu, care esti doar o alta victima.

Edited by criztu, 16 July 2020 - 09:08.


#30
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 gushpi, on 16 iulie 2020 - 08:40, said:

recunosc, sunt ateu!
Esti un ateu ce crede in zei, cum ar veni.

#31
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

 TOPCATBV, on 15 iulie 2020 - 13:59, said:

Pentru ca esti creatia acelui trup.
De ce pot sa controlez acest trup?

 TOPCATBV, on 16 iulie 2020 - 07:52, said:

Daca aveai trupul lui Ronaldo, ai fi avut parintii lui Ronaldo si, mai mult, ai fi fost Ronaldo.
Ai putea avea trupul lui Ronaldo cu un transplant de cap. Capul lui Ronaldo insa nu l-ai putea avea. Posted Image

Tot n-are nicio logica ce spui.
Tu intelegi ca ma refer la CONTROL?

Edited by zakhischneur, 16 July 2020 - 10:49.


#32
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Atata timp cat tu nu accepti, chiar daca ai impresia contrara, ca esti o entitate care e parte integranta din trup, ceea ce spun eu nu va avea logica.

Edited by TOPCATBV, 16 July 2020 - 11:09.


#33
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Asa cum timpul a fost decretat a patra dimensiune a universului nostru, peste o vreme, capacitatea de a gandi si gandul in sine, va fi considerat a cincea dimensiune a universului, sau a realitatii noastre. (gandul, constiinta, sau cum o sa-i zica)

Constiinta poate fi o interfata intre universuri cu un numar diferit de dimensiuni si poate fi puntea in aceasta trecere.

Edited by menaloty, 16 July 2020 - 11:29.


#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
strict referindu-mă la omenire (terra+habitanți), zeul ăla (cum zice un coleg) a modificat materia, nicidecum nu acreat-o - în accepțiunea mea!

 criztu, on 16 iulie 2020 - 08:54, said:

Oamenii de stiinta iti zic: materia nu poate fi creata, nu poate fi distrusa.

tot oamenii ceia „de știință” încă nu au dat răspunsul la ce a dus la big-bang, darămite la ce a creat big-bang-ul :(
tot oamenii ceia „de știință” încă nu au dovedit cum mama naibii s-a procopsit primata cu o pereche de cromozomi în plus, pusă IEZACT în locul propice din lanțul ADN, astfel încât să ievolueze în sapiens...
apoi, alte întrebări cu răspunsuri extrem de neclare:
1.de ce s-a dat jos maimuța din pom?
1.1.unii zic că de harnică, io aș zice că de lene ( maimu' văzu că toate bananele dulci sunt pe jos și s-a săturat să tot zboare din ram în ram :)
2.de ce s-a ridicat în 2 picioare?
2.1.unii zic că de harnică, că astfel își utiliza mai eficient mâinile, io aș zice că de frică (când era alergată de panteră, a luat exemplul dropiei și a zbughit-o-n 2 labe)
3.de ce s-a apucat de lucru pământului, când abundența de fructe era la ordinea zilei?
3.1.unii zic că de harnică, io aci aș zice că e vorba de-nșelătorie: primata cea mai isteață a pus stăpânire pe holdele de fructe, iar fraierele n-am mai avut haleală...

așa că las-o moale cu știința, că ne arată ce știm/percepem deja, în schimb ne aburește când vine vorba despre un lucru serios precum aflarea intersecției axelor carteziene de acum miliarde de big-bang-uri :P

#35
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 gushpi, on 17 iulie 2020 - 09:30, said:

așa că las-o moale cu știința

Ateii au litania cu "stiinta spune, oamenii de stiinta spun". Deci le vorbesc pe limba lor: in stiinta, materia e eterna.

#36
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Si ce legatura are materia cu sufletul nemuritor ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate