Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Netflix prea întunecat in Dolby Vision

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mă uit sa zic așa în paralel la Snowpiercer pe Netflix cu Dolby Vision și fără, diferența e foarte mare, in primul caz e al naibii de întunecată imaginea. Așa o fi vrut regizorul?

#2
carRot

carRot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.07.2017
In primul rand, ar trebui sa ne spui pe ce televizor te uiti si daca folosesti vreun media player sau direct din aplicatia televizorului. Stiu ca problema asta este destul de comuna ( mai ales pe televizoarele OLED).

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sony XF9005, cu DV bifat mă uit direct de pe TV și cu el off (că altfel nu se poate dezactiva) cu Mi box trecut printr-un receiver care taie DV sau HDR.

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Samsung-ul meu "destept" (Q9FN) nu are Dolby Vision HDR, ci HDR10, iar Snowpiercer arata grozav in mod HDR+. Ar trebui ca in Dolby Vision HDR sa arate cel putin la fel de bine. Nicio problema cu luminozitatea. Am inteles ca daca ai probleme cu modul HDR ajuta sa tii backlight-ul la maxim. La mine este la 40 din 50, dar, dupa cum spuneam, arata perfect.
Daca folosesti modul HDR pe material caruia-i lipseste componenta respectiva vei avea probleme cu luminozitatea.

Edited by mannick, 14 July 2020 - 21:00.


#5
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
Sony nu are o implementare foarte reusita de DV, fiind o emulare din soft. Cica abia din gama 2020 vor avea si hardware potrivit care sa redea DV.

@mannick: Q9FN are luminozitate mai buna vs XF9005, plus 320 zone de dimming vs 40, normal ca se descurca bine in HDR.

Edited by iZet, 14 July 2020 - 21:03.


#6
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Pe un oled LG B8 se vede brici in DV Snowpiercer.(expresul zapezii)...

Edited by Valmont43, 14 July 2020 - 21:26.


#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Confirm. Brici pe Oled LG de 65".

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pe Youtube unde apare HDR nu Dolby Vision se vede ok, ca un OLED deși voi stârni proteste :).

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Le-am trimis un mail despre problema celor de la Sony sa vedem daca raspund, solutia ar fi sa scad abonamentul Netflix la HD sau sa ma uit prin MI BOX.

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am primit raspuns:

Referitor la solicitarea Dumneavoastră, aplicația Netflix ce transmite în rezoluție 4K este codat în formatul HDR și de aceea imaginea este mai întunecată față de alte imagini disponibile, ce nu sunt în formatul HDR.
Televizorul Dumneavoastră are diferite moduri de imagine, printre care : Strălucitor, Cinema, Joc, Sport, etc.
Vă recomandăm să utilizați unul dintre modurile menționate mai sus, pentru a putea îmbunătăți calitatea imaginii.
În cazul în care doriți să aflați mai multe informații despre tehnologia HDR, vă recomandăm să căutați niște articole folosind motorul de căutare Google.


#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am venit acasă să testez dar daca ai semnal DV nu mai ai acces la setările de Sport, Joc cinema...
Eu nu le-am găsit.

Good job Sony !

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pus gama la maxim, da așa mai merge, alta poveste !

#13
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
la mine pe oled lg c9 de 65,anumite continuturi,NU toate,tot asa sunt parca un pic cu tonul mai intunecat,dar eu am categorizat,la intentia regizorului si la proprietatii algoritmului dv.la our planet cu dv. nu exista problema asta,numai la  anumite filme...si acolo cu tonalitatea de baza,fiindca scenele luminoase sunt destui de luminosi si stralucitori...deci cred in continuare,ca nu e problema tv-ului,ci intentia regizorului in anumite scene si cam asa are tendinta si dolby sa arate imaginea,cu un pic de cinema feeling...cel putin la mine pe oled lg. nu stiu cat de intunecat e la tine...

Edited by hariseldon01, 16 July 2020 - 00:36.


#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Si eu care mă plâng că imaginea e prea luminoasă în dv...cel puțin subtitrarea e.

#15
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 15.11.2005
Sa va uitati la Ozark si dupa aia sa vad care mai are luminozitate
Doar noaptea am reusit sa vad ceva...

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
M-am uitat la serviciu sa vad cum se vede pe un monitor de 5 ani naspa, tot mai intunecat se vede cred ca asta e viziunea regizorului. Actiunea totusi este inauntru nu exista spatii afara si e primul meu film pe Dolby Vision. Deci posibil sa gresesc eu.

#17
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Incearca Our Planet man. Daca si acolo e intuneric ai o problema. :D
Si la mine Snowpiercer e mai intunecos oleaca dar totusi se filmeaza in tren.
After Life de exemplu a fost o incintare in DV. M-am uitat la serialul ala mai mult pentru imagine decit naratiune.

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E bun si serialul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate