Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mașinile din Anglia nu vor mai putea fi înmatriculate la noi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostFlat, on 15 iulie 2020 - 09:34, said:

să își schimbe dracului odată circulația și sistemul de măsură și tot să fie ca restul lumii

Sau să ne schimbăm noi,  ținând cont că suntem în minoritate,  cu volanul pe stânga,  dacă-i la nivel global.

#74
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
la ce te referi, la india? nu ne pasă de ăia

mă refeream la lumea civilizată

Edited by Flat, 15 July 2020 - 11:25.


#75
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View PostFlat, on 15 iulie 2020 - 11:24, said:

la ce te referi, la india? nu ne pasă de ăia

mă refeream la lumea civilizată

Ha ha haaaa... tu consideri Romania ca parte a lumii civilizate.... ha aha ahahaaaaa

#76
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcspot, on 15 iulie 2020 - 09:31, said:

Dap. Cam asta e tehnica. Piesele se produc în general în Europa de est. Mașinile sunt asamblate în alte locuri.
În Europa de Vest oamenii vând mașini în stare relativ bună pentru că e ușor să faci un upgrade.
De ce să platesti rate la banca pentru o mașină veche când poți să-ți iei una noua ? Schimbarea se face la dealer. Lasi mașina veche, pleci cu aia noua. Dealerul îți găsește și banca unde faci noul credit.

Colegi de-ai mei, pe pozitii de Team Lead sau mai sus (manageri de echipa etc) - cum promovau, cum schimbau masina. Nu toti, e drept.

De pilda seful de la supply chain (seful peste buyer-planneri) avansase o treapta mai sus (de la 70.000 pe an la 90 sau 100.000 pe an brut, undeva pe acolo). Daca pe pozitia dinainte venea cu un Audi 2008 (numarul incepea cu 08-), la vreo saptamana sau doua dupa promovare a aparut cu un Lexus 171- (17 - anul 2017. 1 - adica inmatriculata in prima jumatate a anului 2017, ianuarie-iunie. Un numar care incepea cu 172 ar fi insemnat anul 2017, in perioada a doua - iulie-decembrie)

Masinile erau si graitoare de la sine despre "statut"; in Irlanda, primele 2 cifre de la numar sunt anul inmatricularii (al punerii pe piata). Apoi e un grup de litere care indica judetul (county). Apoi un numar, care incepe de la 1 pana la infinit si indica a cata masina a fost inscrisa in anul ala, in judetul ala. Pur si simplu la rand. Astfel, un numar de inmatriculare este unic si moare odata cu masina.

Nu s-a lasat loc cocalarelii cu litere (care sa nu insemne nimic) ca la noi. Pur si simplu, s-a dorit ca numarul de inmatriculare sa spuna ceva despre masina aia (cel mai important fiind anul), nu ca la noi.

Numarul cu -1 era mereu rezervat consiliului local respectiv.

Daca mi-as fi adus masina din Bucuresti in Irlanda (ca am vrut asta la un moment dat, chiar daca plateam VRT 1200 de euro; dar am renuntat pentru ca nu voiau sa asigure masini cu volan pe stanga, nu gaseam asiguratori care-mi dea cotatii), numarul meu ar fi inceput cu 07 (anul primei inmatriculari. Bucuresti, evident)

Exemplu: prima masina din 2020 inmatriculata in judetul Dublin a avut numarul de forma: 201-D-1

20 pentru 2020
1 pentru perioada ianuarie-iunie a lui 2020
D - pentru Dublin
1 pentru numarul de ordine la inmatriculare

Sau: 182-CN-2689

18 - anul 2018
2 - a doua jumatate a anului (iulie-decembrie)
CN - judetul Cavan
2689 - a cata masina a fost inregistrata in jumatatea respectiva de an in acel judet. La rand.

Edited by cattavencu, 15 July 2020 - 13:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate