Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Usa intrare casa curte

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, caut si eu o recomandare (2-3) de usi ori producatori de usi pentru a schimba usa de la intrare in casa. Usa trebuie sa fie potrivita pentru casa la curte, nu de apartament. Practic iarna afara or sa fie -x grade, iar in interior 23.
Nu ma pricep absolut deloc in acest domeniu, ma gandeam la un moment dat si la o usa din termopan. Se potriveste ceva de genul?
Multumesc anticipat.

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
lemn masiv. tratat corect, si pe interior capitonat daca e nevoie. (depinde cat de masiv e :) )

#3
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
daca nu ai peste 2000 euro de dat pe o usa speciala de exterior atunci mai bine pui una de termopan.
Ai grija la cea de termopan sa iti puna cu cercevea de usa si cu balamale mai serioase.

Poti sa mai incerci din aluminiu, dar ai grija sa aibe rupere termica si in toc nu doar pe usa. nu lua usa metalica fara rupere termica ca o sa faci bruma pe interior la -5 grade.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,502
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am luat usa de exterior de la Maco. E din tabla groasă, interior cu spuma și la exterior placata cu lemn (ei zic ca exotic). A fost vreo 5000 lei dacă îmi aduc bine aminte. O am de un an, nici o problemă până acum.

Nu are rupere termica in toc. Pentru asta cred ca trebuie te duci către o altă categorie de preț.

Cand it iei usa, nu te arunca la o încuietoare complicat, ia una fiabilă. La casă hoțul iti intră pe geam, nu-și bate capul cu descuiat ușa. Și, oricum, se presupune că montezi și un sistem de alarmă.

#5
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Multumesc de pareri. Usa pe care urmeaza sa o iau trebuie sa inlocuiasca una existenta, nu este casa nou facuta anul asta.
Nu am de aruncat 2000+euro pe o usa pentru ca fix cum zice george_alexandru daca vrea cineva sa intre o sa intre pe geam si dau eu degeaba peste 10.000 lei cand geamul il sparge foarte usor si probabil ii este mai la indemana decat sa se chinuie cu usa.  

Cred ca 5000 lei este deja spre limita maxima a bugetului si il cam depaseste comparativ cu cat m-am pregatit eu, psihic vorbind.
Actuala usa fix asta face, condens pe interior pentru ca este o usa din categoria ieftine.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007
si eu sunt in cautare. tot ca tine, banuiam ca gasesc ceva okish pe la 5000.. sanki, dupa ce am studiat putin oferta 10.000 e putin, abia pe la 13k in sus gasesti ce trebuie.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,502
  • Înscris: 30.08.2017
Înainte erau și Maco ieftine, pentru ca le acopereau cu o folie în loc de lemn. Dar de câțiva ani au scos acele uși din ofertă și au rămas cu un singur model pentru exterior.

Eu ăsta iarnă nu am avut probleme cu condensul la tocul ușii. Inițial cautasem ușă cu un toc cu rupere termică, dar m-am dat bătut. Waldeck avea un astfel de toc, dar nu îl aduceau im România, din câte îmi amintesc. In varianta cu toc normal prețul era asemenator cu al lui Maco.

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
E o nenorocita de usa, se inchide, se deschide, mai mult de 1500 de lei chiar nu are rost. De securitate e fix degeaba la casa. Singurele ei roluri reale, sa reziste la multe inchideri, sa izoleze termic, fonic si hidro.

Edited by SpeedDemon, 14 July 2020 - 15:21.


#9
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Ceva de genul, doar ca zic sa nu iau chiar cel mai ieftin model asa ca pot sa dau si mai mult de 1500 lei sa fie ceva cat de cat decent. Actuala este din metal si ceva spuma in interior, nu a ruginit absolut deloc, are 15 ani doar si se simt in cat de bine izoleaza plus ca incepe sa cedeze si sistemul de inchidere. Cred ca orice usa noua o sa izoleze mai bine decat ceea ce am acum.

Cat despre securitate cum ziceam mai sus, daca cineva chiar vrea sa faca rau intra pe geam, noroc ca nu pastrez lucruri de valori in casa si cu atat mai putin bani.

Edited by Tz3posu, 14 July 2020 - 15:31.


#10
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Eu am montat la casa o usa de la Kobezol, am vrut neaparat sa aiba geam ca sa intre lumina. M-a costat vreo 2300 de lei acum 5 ani si se comporta foarte bine, e model Zsuszanna cu geam exterior reflexiolant bombat, in asa fel incat din curte nu se vede in casa.
https://www.kobezol....emid=61&lang=ro

#11
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Nu găsești vreun atelier de tamplărie să-ți facă o ușă corespunzătoare, pe comandă, la preț rezonabil? Acum aproape 35 de ani am făcut o ușă la intrare din stejar masiv (e drept că a avut socrul materialul și am plătit doar manopera - 2200 lei -). E foarte OK și acum, doar o lăcuiesc din cand în cand. Dacă nu o să o desființeze cineva cred că... 100 de ani de acum încolo nu o să aibă probleme... Posted Image

#12
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Daca grosimea zidului iti permite,pui doua usi. Una de lemn,in interior si una de metal in exterior.Un toc de usa ceva mai lat. Balamalele pe aceeasi parte,usile se deschid in opozitie. Si ai izolaia termica si fonica necesara. Eu asa as face.
Spor.

#13
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
La 10-15 000 ar trebui sa iti iei o usa din stejar poate chiar si cu tripan. Daca nu, din meranti sigur.
Si vor tine de 3-4 ori mai mult ca orice alta usa ... doar ca dupa 100 de ani probabil va fi depasita ca eficienta termica.

#14
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostSpeedDemon, on 14 iulie 2020 - 15:19, said:

Singurele ei roluri reale, sa reziste la multe inchideri, sa izoleze termic, fonic si hidro.

Cam multe roluri ireale as spune pentru o “nenorocita”  de usa de 1500 lei, nu ca ar fi imposibil de obtinut.

Bine ca nu ai amintit de un alt rol pe care trebuie sa-l indeplineasca, sa arate ca o usa de intrare in casa, in 1500 de lei asa ceva plus celelalte cerinte ale tale sunt imposibil de obtinut.

La 1500 de lei se poate obtine o usa bunuta dar in anumite conditii dimensionale si de aspect, adica va arata ca o usa de buda de spital. Si asta pe cel mai ieftin material pentru tamplarie destinata sectorului rezidential adica profil de pvc, alb.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate