Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Retea Camere + TV wifi + Tel/Tableta

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Am un DVR Hikvision DS-7208HTHI-K2  care are si un port LAN.

vreau sa stiu daca pot face o retea interna (fara acces la internet, sau cu acces doar in cazuri f. rare, prin conectare fizica) astfel incat sa
pot vedea camerele si inregistrarile pe un TV cu wifi din casa sau pe un telefon sau tableta in raza de acoperire a retelei

Edited by spargebule, 14 July 2020 - 09:53.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu e nevoie de rețea internă.
Îi dai acces la net, dar vei putea vedea numai tu pe telefon și tabletă, cu contul tău de Hikvision.
Nu îți face probleme că nu le poate vedea nimeni altcineva.

Ca să vezi camerele pe TV îl conectezi direct cu cablul HDMI.

Aici ai manualul,

https://www.hikvisio...00_20181107.pdf

Setările de rețea sunt de la pagina 169 în sus.

Edited by waterman, 14 July 2020 - 09:56.


#3
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
sunt patit cu o camera pe care o aveam in interior si nu mai vreau acces permanent pe internet.

dvr-ul este departe de Tv-urile pe care vreau sa pot vedea camerele, deci cam complicat cu HDMI...

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Televizorul are nevoie de un player, un soft anume ca să vadă camerele, nu e calculator să bagi ip-ul și să vezi camera.
De aia vei avea nevoie de conexiune directă NVR - televizor.
Ia în considerare mutarea DVR ului lângă tv.

Cred că ai șanse să configurezi să le poți vedea pe local acolo cumva, din păcate nu știu să-ți zic...

Poate te ajută asta
http://blog.skut.ro/...de-la-distanta/

După mine, dacă ai cont de Hikvision și pui o parolă cât mai solidă, nu văd ce probleme ar apărea.


Uite ceva pe local din ce înțeleg eu

https://www.supraveg...rea-din-browser

#5
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
sunt mai multe optiuni , in functie de care e scopul tau final -
1.vrei sa vezi mereu camerele si inregistrarile, tv-ul devenind monitor cctv
2.vrei sa folosesti tv-ul pt programe tv, dar si cu poibilitate de a vedea camerel video si inregistrarile?

1.la o locatie, dvr-ul e intr-un loc cu access restrictionat, dar are un hdmi extender ( hdmi + mouse ) pe cablu de retea cat5e , astfel incat operatorul sa aiba access la dvr ( live + recordings ) de la 25metri distanta, pe un monitor cu hdmi ( dvr-ul nu e conectat la internet , din motive de siguranta )
2.am 1 camera ip si am adaugat-o in lista de canale ( rtsp stream ) pe un receptor satelit, pe care-l folosesc sa ma uit la canalele tv prin antena satelit ( ex. camera ip e pe canalul 21 , tvr1 canalul 22, protv 23,etc )


-----------

daca ai un media player ( chinezarii ieftine ? ) care poate rula streamuri rtsp ( unele tv-uri nu pot reda rtsp ) poti face o lista m3u ( playlist ) cu fiecare camera ip

Edited by marmota_vasi, 14 July 2020 - 10:53.


#6
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
In reteaua proprie sigur poti sa vezi camerele cu aplicatia de la hikvision pe telefon/tableta. Nu am folosit de la hikvision, dar dahua sau altele merg fara probleme.

#7
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

 marmota_vasi, on 14 iulie 2020 - 10:50, said:

sunt mai multe optiuni , in functie de care e scopul tau final -
1.vrei sa vezi mereu camerele si inregistrarile, tv-ul devenind monitor cctv
2.vrei sa folosesti tv-ul pt programe tv, dar si cu poibilitate de a vedea camerel video si inregistrarile?

1.la o locatie, dvr-ul e intr-un loc cu access restrictionat, dar are un hdmi extender ( hdmi + mouse ) pe cablu de retea cat5e , astfel incat operatorul sa aiba access la dvr ( live + recordings ) de la 25metri distanta, pe un monitor cu hdmi ( dvr-ul nu e conectat la internet , din motive de siguranta )
2.am 1 camera ip si am adaugat-o in lista de canale ( rtsp stream ) pe un receptor satelit, pe care-l folosesc sa ma uit la canalele tv prin antena satelit ( ex. camera ip e pe canalul 21 , tvr1 canalul 22, protv 23,etc )


-----------

daca ai un media player ( chinezarii ieftine ? ) care poate rula streamuri rtsp ( unele tv-uri nu pot reda rtsp ) poti face o lista m3u ( playlist ) cu fiecare camera ip

da, vreau sa folosesc tv-urile pt programe tv, dar sa pot vedea si camerele cand am nevoie
da, dvr-ul e intr-un loc mai putin accesibil si nu e conectat la internet, din motive de siguranta
camerele nu sunt IP

#8
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
am reluat proiectul...

cum as putea vizualiza (alternativ cu programele tv) pe mai multe televizoare (care se pot conecta WiFi sau LAN) imaginile camerelor conectate la DVR cu port LAN.

se exclude conectarea prin cablu Hdmi si conectarea DVR la internet, deci doar intr-o retea locala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate