Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vreau sa ma mut din Danemarca in Bucuresti.

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Ionut9823

Ionut9823

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2020
Okey, aparent sunt cateva persoane care au crezut ca fac trolling prin postul asta, desi nu prea vad ce nu ati gasit credibil in povestea mea (poate vi s-a parut de necrezut ca o persoana la 21 ani poate castiga 3000 euro pe luna?)
Oricum, ca sa incerc sa va demonstrez salariul, va prezint o foaie de salariu din luna Iunie.
https://imgur.com/a/n4eRvID
Salariul acesta este pe perioada de munca 25 mai 2020 pana pe 07 iunie 2020.
In perioada asta am muncit 47,5 ore, iar, dupa aceste ore de munca, salariul BRUT este de 10264 coroane daneze (1380 euro).
Dupa ce statul si-a tras el ce a avut de tras, am ramas cu un salariu NET de 7179 coroane daneze (964 euro).
Angajatorul in Danemarca este obligat sa iti plateasca aproximativ 12.5% din salariu ca si bani de vacanta, astfel, la cei 964 euro net, s-au mai adaugat 1283 coroane daneze (172 euro) intr-un cont de vacanta. Pe langa asta, angajatorul mai contribuie si la o pensie privata, cu inca 997 coroane daneze (133 euro). Mi se deconteaza si transportul (nu este inclus in foaia de salariu, decontarea se face de catre SKAT - agentia de taxe daneza <<cum e ANAF-u pe la noi>>) - 1.98 coroane daneze/km.
Pe langa salariu, pentru faptul ca muncesc ca si student, primesc o bursa guvernamentala in valoare de 6253 de coroane pe luna (840 euro)

[ https://imgur.com/a/n4eRvID - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://imgur.com/a/n4eRvID - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007
E amuzant ce citesc pe aici... Plin de oameni care habar nu au, dar isi dau cu parerea. Sport national.

Stiu pe cineva care a primit oferta de 2000 euro/luna in Bucuresti la primul job. Bine, pentru asta trebuie sa ai noroc sa ajungi la o firma buna, si sa faci impresie buna. Depinde de CV-ul tau, si de cum te prezinti la interviu. Oricum, chiar daca e sub 2000 tot ai potential mare de crestere daca esti bun (nu 5-10% pe an cum a scris cineva pe aici, daca ajungi asa schimba firma sau invata mai mult)

Bucurestiul sau alt oras mare din Romania este bun pentru IT pentru a capata experienta. Sigur sunt mai multe job-uri decat in Horsens. Poate fi o strategie buna sa lucrezi aici 2-3 ani, si apoi sa te intorci in Danemarca. Am avut o colega care a plecat din Bucuresti in Norvegia fara probleme, pe baza experientei de 2-3 ani din Ro. Dar e vorba de o corporatie, mult mai cunoscuta decat o firma de outsourcing. Apropo, si outsourcing poate fi ok, macar pentru a capata experienta. Doar sa nu iti fie teama sa pleci cand gasesti ceva mai bun.

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
Daca stii 1 persoana care a primit o astfel de oferta nu inseamna ca asta e regula. Mai mult, as zice ca este exceptia.

#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostIonut9823, on 14 iulie 2020 - 17:48, said:

Oricum, ca sa incerc sa va demonstrez salariul, va prezint o foaie de salariu din luna Iunie.
Nu trebuie sa demonstrezi nimic nimanui ... nu iti mai afisa fluturasii de salariu pe forum. Eu inteleg ca esti tanar, dar nu fi si naiv acum,

Edited by ro_explorer, 14 July 2020 - 18:16.


#41
Ionut9823

Ionut9823

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2020
Pur si simplu m-am ofensat putin ca unele persoane au crezut ca fac misto, si scuzati greseala de formulare, am vrut sa zic "sa demonstrez contrariul"

Edited by Dany_Darke, 14 July 2020 - 20:38.


#42
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

View PostAlexEn, on 14 iulie 2020 - 18:03, said:

Daca stii 1 persoana care a primit o astfel de oferta nu inseamna ca asta e regula. Mai mult, as zice ca este exceptia.
Nu am spus ca e regula. Dar nici nu cred ca media sau mediana sunt la 6-700 euro, cum spunea cineva pe aici. Ma rog, depinde ce intelegi prin "job in IT". Daca incluzi si joburi de call center, atunci da.

#43
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,450
  • Înscris: 15.11.2003

View Postblitz09, on 14 iulie 2020 - 17:48, said:

E amuzant ce citesc pe aici... Plin de oameni care habar nu au, dar isi dau cu parerea. Sport national.

Stiu pe cineva care a primit oferta de 2000 euro/luna in Bucuresti la primul job. Bine, pentru asta trebuie sa ai noroc sa ajungi la o firma buna, si sa faci impresie buna. Depinde de CV-ul tau, si de cum te prezinti la interviu. Oricum, chiar daca e sub 2000 tot ai potential mare de crestere daca esti bun (nu 5-10% pe an cum a scris cineva pe aici, daca ajungi asa schimba firma sau invata mai mult)

Bucurestiul sau alt oras mare din Romania este bun pentru IT pentru a capata experienta. Sigur sunt mai multe job-uri decat in Horsens. Poate fi o strategie buna sa lucrezi aici 2-3 ani, si apoi sa te intorci in Danemarca. Am avut o colega care a plecat din Bucuresti in Norvegia fara probleme, pe baza experientei de 2-3 ani din Ro. Dar e vorba de o corporatie, mult mai cunoscuta decat o firma de outsourcing. Apropo, si outsourcing poate fi ok, macar pentru a capata experienta. Doar sa nu iti fie teama sa pleci cand gasesti ceva mai bun.
Las-o ca macane...poate la videochat..si nici acolo prima luna nu e asa profitabila in Romania..in niciun caz pe acte 100%

#44
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
@initiator: vezi că danezii au ceva numit „folkoplysning” - școli populare. Sigur vei găsi pe acolo cursuri de limba daneză pentru străini, în așa fel încât să poți învăța binișor limba într-un an de zile.

Cât despre bani, trebuie întodeauna să gândești în termeni de putere de cumpărare. Nu contează cât câșigi, ci ce poți face cu banii câștigați.

Edited by inius, 14 July 2020 - 19:56.


#45
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

View Postradu103, on 14 iulie 2020 - 19:07, said:

Las-o ca macane...poate la videochat..si nici acolo prima luna nu e asa profitabila in Romania..in niciun caz pe acte 100%
Chiar nu ma interesaza sa conving pe nimeni, nu am nimic de castigat.

Sunt firme care isi permit sa nu se uite la productivitatea angajatului incepand cu prima luna, se uita pe termen mai lung. In general, firmele cu produse proprii, nu cele de outsourcing.
Daca angajaza 5 oameni cu salariul asta, si din astia 5 unul este foarte bun, unul acceptabil si restul nu, e ok. Pierd salariile alora 3 pe cateva luni, dar castiga 1-2 oameni buni/foarte buni. Daca ai si o politica buna de beneficii, si nu pleaca oamenii dupa 1-2 ani, iesi pe plus.

De exemplu, https://en.wikipedia...iki/CrowdStrike. Nu lucrez la ei, si nici cunostinta mea nu e acolo, dar e un exemplu bun. Are birou deschis in Bucuresti. Anul trecut aveau ~1700 angajati in toata lumea. Pe https://finance.yaho...atistics?p=CRWD apar incasari de 560 milioane $, nu sunt sigur daca pe an sau pe trimestru. Asta inseamna cam 300K$ incasari per angajat. 10000 RON pe luna inseamna brut anual cam 40-45K $. Stiu ca mai sunt si alte cheltuieli, dar tot nu e mult raportat la incasari. Sigur ca trebuie sa fie atenti sa nu urce prea sus salariile, dar isi pot permite in Romania sa dea peste media pietei ca sa aiba oameni mai buni.

Revenind la subiect. Puterea de cumparare in Romania va putea fi probabil mai mare decat in DK. Dar la varsta asta e mai bine sa nu te uiti doar la bani, sa vezi si ce poti invata, si ce perspective ti se deschid. Daca acumulezi experienta "buna" (nu doar stat pe un scaun 8 ore), o sa vina si banii, in Romania sau in DK, vor incepe sa traga de tine angajatorii.

#46
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
Ai un mod prea simplist de a privi lucrurile.
Nu conteaza cat de buna e media, conteaza ca media e formata din salarii mici + salarii medii + salarii mari + salarii foarte mari. Poti sa ai multe salarii mici daca ai suficiente salarii mari si foarte mari cat sa ridice media.
Daca ai 100 de oameni cu salariul a 10 lei si inca 10 oameni cu salariul a 500 de lei o sa iti iasa o medie de 54 de lei, adica de 5 ori mai mult decat iau cei multi.
La fel, daca ai impresia ca profitul se distribuie egal intre toti angatii, te inseli grav.

#47
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

View PostAlexEn, on 15 iulie 2020 - 15:07, said:

Ai un mod prea simplist de a privi lucrurile.
Nu conteaza cat de buna e media, conteaza ca media e formata din salarii mici + salarii medii + salarii mari + salarii foarte mari. Poti sa ai multe salarii mici daca ai suficiente salarii mari si foarte mari cat sa ridice media.
Daca ai 100 de oameni cu salariul a 10 lei si inca 10 oameni cu salariul a 500 de lei o sa iti iasa o medie de 54 de lei, adica de 5 ori mai mult decat iau cei multi.
La fel, daca ai impresia ca profitul se distribuie egal intre toti angatii, te inseli grav.

Ma rog, poate sunt eu simplist. Sau poate unii citesc in diagonala. Not my problem. A fost doar un exemplu.

Stiu ce e aia medie. Apropo, exemplul tau e foarte distorsionat, probabil intentionat. Eu nu am spus ca se poate obtine salariu de 50 de ori mai mare, ci de vreo 3 ori fata de ce se scria pe aici.

Dar, folosing exact exemplul tau este gresit sa spui ceva gen "mai mult de 10 lei nu poti obtine" cat timp exista totusi si aia 10%. Nu trebuie sa-i ignori nici pe aia 90%, dar nici pe cei 10%. De ce sa presunem ca initiatorul nu este suficient de capabil sa intre in cei 10%?

Evident ca profitul nu se distribuie egal, nu am spus asta nicaieri. Exista CEO, exista si receptioniste. Eu am dat numerele alea ca sa fie clar ca la firmele astea nu se pune problema ca la outsourcing, sunt alte bugete; daca vor, si daca considera ca au nevoie pot da usor salarii mai mari. Nimeni nu face asta doar pentru ca poate, ci pentru ca are si nevoie.

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
Unde am zis ca nu se pot obtine mai mult de 10 lei? Am spus doar ca nu are niciun sens un calcul ca cel facut de tine din care rezulta ca teoretic ai putea avea un venit wow dar in practica nu o sa ajungi acolo fiindca jobul nu iti permite. Nu e vorba ca nu poti sa traiesti decent cu ce faci acum ci de faptul ca sute de mii/milioane de euro nu primesti ca dezvoltator de java cand mai exista nspe dezvoltatori de java cu experienta egala sau chiar mai mare decat a ta. Practic nu esti ceva atat de rar si pretios incat sa aduci valoare suficienta care sa merite suma respectiva.
Tu vorbesti de teorie, eu de practica.

#49
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

View PostAlexEn, on 16 iulie 2020 - 10:44, said:

Unde am zis ca nu se pot obtine mai mult de 10 lei? Am spus doar ca nu are niciun sens un calcul ca cel facut de tine din care rezulta ca teoretic ai putea avea un venit wow dar in practica nu o sa ajungi acolo fiindca jobul nu iti permite. Nu e vorba ca nu poti sa traiesti decent cu ce faci acum ci de faptul ca sute de mii/milioane de euro nu primesti ca dezvoltator de java cand mai exista nspe dezvoltatori de java cu experienta egala sau chiar mai mare decat a ta. Practic nu esti ceva atat de rar si pretios incat sa aduci valoare suficienta care sa merite suma respectiva.
Tu vorbesti de teorie, eu de practica.
Nu tu ai zis ca nu se poate obtine mai mult de 10 lei. Mai devreme cineva spunea ca nu poti obtine mai mult de 6-700 euro ca incepator. La asta ma refer. E gresit sa dai valori medii (sau chiar spre minime) si sa spui ca nu se poate obtine mai mult. Prin definitie, unii vor fi peste medie, unii sub.

Calculul meu era raspuns pentru radu103, care are impresia ca trebuie sa fii "profitabil" din prima luna. Atat.

Nicaieri nu am spus ca primesti sute de mii/milioane de euro. Mai ales ca incepator. Ca senior in Romania, daca ai si ceva experienta mai deosebita si capacitate de adaptare te poti apropia de 100K. Si nu e vorba de teorie, stiu exemple concrete. Dar vorbim de seniori adevarati, nu oameni care au impresia ca esti senior daca stii foarte bine 1-2 framework-uri pe care le tot folosesti.

#50
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
100k anual nu ating multi in toata cariera lor in vestul UE.

Eu as rezuma topicul cam asa:
  • Vrei sa te muti in Bucuresti? Gasesti oportunitati
  • Vrei sa pleci din Bucuresti in tarile nordice? Gasesti oportunitati
  • Vrei sa vi din tarile nordice in Bucuresti doar sa te intorci in tarile nordice? Aici stramba multi din nas. Dar probabil motivele initiatorului pentru a dori asta sunt mai mult sentimentale (doru de familie?) decat logice/economice.


#51
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007

View Postblitz09, on 16 iulie 2020 - 11:22, said:

Ca senior in Romania, daca ai si ceva experienta mai deosebita si capacitate de adaptare te poti apropia de 100K. Si nu e vorba de teorie, stiu exemple concrete. Dar vorbim de seniori adevarati, nu oameni care au impresia ca esti senior daca stii foarte bine 1-2 framework-uri pe care le tot folosesti.

100k pe an inseamna 8k pe luna. Din milioanele de IT-isti (nu doar programatori) din Romania cati ating nivelul asta? Seniorii se invart pe la 4-5k euro in general daca au un contract bun. Chiar 3k de euro e un salariu bun pentru un senior. Asa ca nu exagera cu 8k de euro, astea sunt exceptii si in mod clar putine.

#52
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postbobitad, on 13 iulie 2020 - 21:50, said:

1. serviciu part-time de 80-100 de ore nu e chiar part-time e full time:)
full-time e 45 de ore pe săptămână, 180 de ore pe lună. 80-100 de ore este fix part-time. Sunt persoane ce lucrează și 12 ore pe zi. Calculul este pentru 9 ore pe zi, ceea ce poate nu se aplică pentru unele persoane ce o freacă la buget.

#53
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
De ce sa vii in cel mai aglomerat si inghesuit oras din Europa?
Cred ca ai variante mai bune...
Eu chiar nu vad de ce s-ar muta cineva in bucuresti in momentul de fata.
Hai, ca daca vii de la Cucuietii din deal poate ti se pare cine stie ce, dar mai ales daca ai fost si pe afara, cu ce te mai poate atrage bucurestiul? E undeva in coada clasamentului la infrastructura, trafic si confort al vietii

Edited by epetroiu, 23 July 2020 - 15:15.


#54
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,450
  • Înscris: 15.11.2003

View Postonisifor12, on 23 iulie 2020 - 14:44, said:

full-time e 45 de ore pe săptămână, 180 de ore pe lună. 80-100 de ore este fix part-time. Sunt persoane ce lucrează și 12 ore pe zi. Calculul este pentru 9 ore pe zi, ceea ce poate nu se aplică pentru unele persoane ce o freacă la buget.
Alooo domnu ? 8h * 5 zile = 40 h saptamanal.
In medie sunt 22 zile lucratoare * 8h = 176h
Ce e peste se plateste cu 150% si e considerat munca suplimentara

Edited by radu103, 23 July 2020 - 16:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate