Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Vreau sa ma mut din Danemarca in Bucuresti.

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Ionut9823

Ionut9823

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2020
Salutare Forum.
Sunt nou aici asa ca va rog sa ma scuzati daca emit eventuale reguli de redactare a unui topic :)
Ca sa nu mai pierdem vremea, sa va prezint situatia mea. La 18 ani, la o luna dupa terminarea liceului, am plecat din tara (mai exact in Danemarca), la studii.
Au trecut de atunci 3 ani, si sa spunem ca lucrurile au mers relativ bine aici. Singura mea nemultumire este ca nu am reusit sa imi gasesc inca un job un domeniul in care studiez ( studiez IT/Software Engineering) - foarte surprinzator, nu? Competitia este foarte mare in zona in care traiesc, iar in 99% din cazuri au prioritate cei cu experienta majora si cei ce vorbesc limba daneza (pe care, din diverse motive, nu am invatat-o). Lasand asta la o parte, am reusit sa imi gasesc de munca in alt domeniu, unde lucrez oarecum part-time (amestecand scoala cu jobul). Daca este relevant cu ceva pentru voi, castig aproximativ 2500-3000 euro pe luna pe aproximativ 80-100 ore de munca (asta incluzand diverse beneficii).
Problema este ca as dorii sa activez in domeniul pe care il studiez, si de aici am luat decizia ca la scurt timp dupa terminarea studiilor sa ma intorc in tara, mai exact am de gand sa vin la Bucuresti (unde ar trebui sa imi fie mult mai usor sa gasesc un job, dupa banuiala mea).
Dupa ce m-am intretinut aici de 3 ani ( chirie, achizitie masina, mancare, si diverse altele), am reusit sa pun de o parte pana acum cam 25.000 euro.
Planul meu este sa mai stau aici o scurta perioada dupa facultate, si sa vin la Bucuresti cu niste bani in buzunar.
Satul de platit chirie atatia ani, am de gand sa achizitionez o mica garsoniera in Bucuresti ( nu am mari pretentii la zona, atata timp cat nu e in unul din cartierele foarte rau famate).
Luand in calcul faptul ca sunt constient ca la Bucuresti salariul o sa fie marginal mai mic decat aici, dar pentru mine momentan dobandirea experientei este mai valoroasa, credeti ca este o decizie inteleapta ceea ce am de gand sa fac? Cam ce buget credeti ca ar necesita aceasta relocare ? (achizitonare garsoniera, mobilare, achizitonarea unei masinii cat de cat decenta, si alte costuri)

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Da, cred că poate fi o idee bună. Cu 25 000 nu știu dacă poți lua o garsonieră. Poate într-o zonă cu colorați, gen Ferentari. Oricum, poate reprezenta un avans destul de mare pentru o garsonieră într-o zonă mai bună. Pe urmă plătești restul destul de ușor din salariu.

Nu te aștepta la 2500 - 3000 de euro ca începător în București. Dar oricum, prețurile fiind mult mai mici, aș zice că te-ai putea descurca binișor.

#3
Ionut9823

Ionut9823

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2020

View Postneur0, on 13 iulie 2020 - 21:39, said:

Da, cred că poate fi o idee bună. Cu 25 000 nu știu dacă poți lua o garsonieră. Poate într-o zonă cu colorați, gen Ferentari. Oricum, poate reprezenta un avans destul de mare pentru o garsonieră într-o zonă mai bună. Pe urmă plătești restul destul de ușor din salariu.

Nu te aștepta la 2500 - 3000 de euro ca începător în București. Dar oricum, prețurile fiind mult mai mici, aș zice că te-ai putea descurca binișor.
Nu planuiesc sa iau garsoniera cu 25.000, asta e doar suma pe care am strans-o pana acum, dar planuiesc sa mai stau macar un an-doi dupa ce termin facultatea ( ar trebui sa termin ianuarie 2021) :)

#4
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
Tu ai fumat ceva?Ce dracului sa faci aici in mizeria asta?

#5
Dany_91

Dany_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2010
Da ce treabă ai tu cu dorința omului?


#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
1. serviciu part-time de 80-100 de ore nu e chiar part-time e full time:)
2.Bucurestiul e diversificat si mare. ti-as sugera sa stai in chirie, 3 luni macar, pana vezi orasul. vezi diferite cartiere s.a.m.d
3.suma aia o poti castiga si in Bucuresti ca programator, bine, nu ca incepator. dar avad in vedere ca esti singur si ca ai deja niste bani, ar trebui sa te descurci, fara probleme.
4.cred ca ar trebui sa mai astepti un pic sa scada preturile. ceva bun incepe de la un 40.000 in sus.
5.la masina ti-as recomanda sa mai astepti, poate chiar nu ai nevoie, sau daca ai nevoie de ea e in afara localitatii si acolo te poti cupla cu alti prieteni sau autobuz, tren, etc.

oricum, ai ceva bani si cu un credit de nevoie personale, ar trebui sa te descurci la inceput. ca sa nu faci ipotecar si sa dai mult mai multi bani. daca nu, mai stai pe acolo si mai fa niste bani.
daca e decizia inteleapta? pai na...trebuie sa ai un plan(scop/vis) in viata. nu conteaza unde esti pe glob, atata timp cat planul ala e indeplinit. acum na, depinde si ce plan ai. ca nu i-as ura lui Hitler: sa ti se indeplineasca dorintele.

Edited by bobitad, 13 July 2020 - 21:57.


#7
Ionut9823

Ionut9823

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2020

View Postbobitad, on 13 iulie 2020 - 21:50, said:



oricum, ai ceva bani si cu un credit de nevoie personale, ar trebui sa te descurci la inceput. ca sa nu faci ipotecar si sa dai mult mai multi bani. daca nu, mai stai pe acolo si mai fa niste bani.

Asta era si ideea partii de final a postului meu. Vreau oarecum sa exclud ideea de a cumpara in rate ceva, din acest motiv am spus ca vreau sa mai stau aici o scurta perioadata dupa absolvire (poate ar fii trebuit sa specific ca motivul sederii va fii sa mai castig niste bani).

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu recomand rocada ,dar cum zice mai sus Bobi.  Nu taia definitive relatiile de unde esti acum,vii cateva luni in B si vezi cum e treaba.  In maxim 4 luni ori e laie ori balaie.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Danemarca e o țară. București e un oraș. Cum pot fi comparate?
Apoi, nu vi/ti se pare normal sa înveți limba băștinașilor? Din N+P motive? Daca tot ai timp liber și dacă tot faci niste cursuri, de ce nu faci și de limba? Parcă au ceva programe.

Și e posibil cu 25.000 sa faci mai puține in București decât într-un sătuc limitrof de prin Danemarca. Dar aici reapare întrebarea: de unde pleci?

#10
Ionut9823

Ionut9823

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2020

View Postdexterash, on 13 iulie 2020 - 21:59, said:

Danemarca e o țară. București e un oraș. Cum pot fi comparate?
Apoi, nu vi/ti se pare normal sa înveți limba băștinașilor? Din N+P motive? Daca tot ai timp liber și dacă tot faci niste cursuri, de ce nu faci și de limba? Parcă au ceva programe.

Și e posibil cu 25.000 sa faci mai puține in București decât într-un sătuc limitrof de prin Danemarca. Dar aici reapare întrebarea: de unde pleci?
Ba da, sunt numeroase cursuri de limba daneza. Am fost la ele timp de 6 luni, dar crede-ma, odata cu inceperea calumea a muncii, ingreunarea scolii, timpul nu mi-a mai permis de nici o culoare? - aproapo, de unde ideea ca am o tona de timp liber? :P
Cat despre zona de unde plec, este un oras de 55.000 de locuitori din Jylland numit Horsens.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Danemarca, Suedia, Norvegia... trebuie sa aibe si joburi doar pe engleza.

#12
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Cu 25.000 de euro nu vei putea să-ți iei coteț în București. Dar dacă te mai ajută și părinții cu vreo 10.000, sau dacă mai poți strânge tu 10.000, sigur vei putea să-ți iei o garsonieră într-un cartier decent (nu un cartier deosebit, dar în nici un caz în Ferentari). Apoi, job în IT vei găsi sigur. Nu de 2000 de euro, dar ca începător vei lua 6-700 de euro, ceea ce oricum e un salariu bun, care va crește pe măsură ce capeți experiență. După un an ajungi sigur la 900-1000. Din momentul ăla, cu coteț + salariu bun îți garantez că se va lipi și o gagică destul de prezentabilă de tine. Ești urât? Nu-ți face griji, în ochii ei vei fi foarte frumos. Deci vei avea coteț propriu + job + ce să f...ți. Mă rog, ar fi bine ca la ultimul punct să încerci să fii cât de cât selectiv, adică să aibă și viitoarea nevastă, cât de cât, o meserie.

Acum compară cu ce îți rezervă  Danemarca.

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Au, dar.... Aici tre sa intelegem ,,dar-ul,, asta.  Cumva simti ca esti tratat altfel. Discret ,daaar simti.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMikeSpike, on 13 iulie 2020 - 22:09, said:

Cumva simti ca esti tratat altfel.

Strainul ce alege sa te plateasca pentru outsourcing aici te trateaza mai bine?

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostIonut9823, on 13 iulie 2020 - 22:01, said:

aproapo, de unde ideea ca am o tona de timp liber? Posted Image
Nu am zis ca ai o tona de timp liber, dar ai: [ceva] timp liber + loc de vorbit daneza - la scoala si la serviciu. Nu ar trebui sa fie de ajuns? Bine, daca asta chiar vrei. Daca nu...

View PostIonut9823, on 13 iulie 2020 - 22:01, said:

Cat despre zona de unde plec, este un oras de 55.000 de locuitori din Jylland numit Horsens.
Cat costa casele/apartamentele mai amarate pe acolo? Cat de mare e ofera de locuri de munca pe domeniul ales? Ce te retine sa te muti intr-o zona cu o oferta mai mare, inclusiv pentru vorbitori (doar) de engleza?

Dar sa stii ca limba va fi un impediment, indiferent unde te muti. Mai putin Romania, desigur. Dar 25.000 de euro reprezinta salariile pe un an de zile pentru un senior in Bucuresti (+/-). Si sa tot fie vreo cativa. Deci nu ai prea mare putere de cumparare cu ei.

#16
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Castigi 2500-3000 euro pe luna, ai pus deoparte 25,000 euro in 3 ani, fara sa te ajute cineva, si vrei sa vii in Bucuresti, sperand ca va fi mai bine?
Mult noroc!

#17
Ionut9823

Ionut9823

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2020

View Postdexterash, on 13 iulie 2020 - 23:11, said:

Nu am zis ca ai o tona de timp liber, dar ai: [ceva] timp liber + loc de vorbit daneza - la scoala si la serviciu. Nu ar trebui sa fie de ajuns? Bine, daca asta chiar vrei. Daca nu...
Nu a existat motivatia pana acum sa o invat. Cam toata lumea aici vorbeste engleza, deci m am descurcat perfect in viata de zi cu zi cu limba engleza, dar mereu la un interviu o sa te lovesti de pronlema “clientii nostri vorbesc daneza, avem nevoie de daneza”.

Pretul e cam 2000-3000 euro pe metru patrat in zona in care locuiesc.

View PostThuraya_123, on 13 iulie 2020 - 23:12, said:

Castigi 2500-3000 euro pe luna, ai pus deoparte 25,000 euro in 3 ani, fara sa te ajute cineva, si vrei sa vii in Bucuresti, sperand ca va fi mai bine?
Mult noroc!
La Bucuresti vreau sa vin exclusiv pentru dobandirea experientei in domeniu, care, ulterior ma va putea ajuta sa revin aici poate, pe un salariu mai bun.

Edited by althea, 14 July 2020 - 05:27.


#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
nu ai reusit sa gasesti un internship pe nicaieri? In ce limba studiezi? E pacaleala daca crezi ca vii in Ro sa inveti si apoi s ate intorci pentru ca pe de o parte pierzi legatura cu tara respectiva si mai mult, astora pe afara li se cam rupe ce scrii tu pe CV, cand vii din Ro suna nasol pentru majoritatea. Insista sa gasesti ceva cat decat sa te duca pe traseul IT ului acolo.
Bucurestiul nu e Silicon Valley e doar rezervorul de furnicute ieftine al vestului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate