Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Facultatea de stiinte aplicate

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Tempest47

Tempest47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.04.2019
A terminat careva aceasta facultate? Cum ai ajuns? Vreau sa fiu programator dar la A&C nu intru sigur, si nici nu as vrea sa fac atata fizica cat e acolo. Ma gandeam sa mai aplic la Romano-americana pe informatica economica, dar aceasta e facultate privata.


Medii: rom-8,85 info-9,55 mate-8,50

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
La toata ingineria este fizica destula. Deci si la Stiinte Aplicate (e ok specializarea). Iar cand nu vrei de ce fugi tu, mergi la Informatica.

Edited by neagu_laurentiu, 12 July 2020 - 09:52.


#3
Tempest47

Tempest47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.04.2019
Singura facultate cu informatica pura e universitatea din bucuresti, dar acolo vor fi medii uriase de admitere. Totusi sa zicem ca trec prin fizica, ma ajuta diploma primita la angajare (Informatica si matematica aplicata in inginerie). Nu imi e greu sa trec prin fizica, ma pricep doar ca nu imi place. In anul 2 scap de fizica.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Diploma e buna. Dar de fizica nu scapi pentru ca ea se regaseste in multe alte materii ce nu-i poarta numele dar fenomenele sunt tot din fizica. Asta-i inginerul, trebuie sa invete si despre hardware si nu doar software.
Chestiunea  e ca aici ai mai multe ore de mate si fizica (repet, denumirea cursului poate sa nu arate) in defavoarea cursurilor de infomatica (iarasi, cu denumirile respective) in raport cu specializarea Calculatoare ori Infomatica.

Edited by neagu_laurentiu, 12 July 2020 - 10:45.


#5
Tempest47

Tempest47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.04.2019
Multam atunci. Ti-am acceptat raspunsul, totusi daca mai sunt pareri abia astept sa le aud.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Orice facultate alegi, tine cont ca pentru a deveni un programator bun ai nevoie de multa practica, din proprie initiativa.

#7
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 Tempest47, on 12 iulie 2020 - 09:42, said:

A terminat careva aceasta facultate? Cum ai ajuns? Vreau sa fiu programator dar la A&C nu intru sigur, si nici nu as vrea sa fac atata fizica cat e acolo. Ma gandeam sa mai aplic la Romano-americana pe informatica economica, dar aceasta e facultate privata.


Medii: rom-8,85 info-9,55 mate-8,50

E OK specializarea, dar categoric mai solicitanta decat o romana-americana- informatica economica. Am cunoscuti care au terminat acolo, dar nu recent(>5ani). Cred ca e mai multa matematica decat media politehnicii. As zice ca e preferat Matlabul altor limbaje, dar e posibil sa se mai fi schimbat lucrurile. Sunt si burse pe afara.  Cei pe care ii stiu eu ori au plecat din tara , ori aici in programare si unul e fotograf freelancer. Deci, dupa cum se descurca fiecare.
Acum vad ca ai 8.50 la mate. Atentie, cred ca fac mate pe acolo in toate formele posibile.

Edited by ptap, 12 July 2020 - 12:25.


#8
Tempest47

Tempest47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.04.2019
Am luat media aia dintr-o prostie, deci da. La mate ma voi descurca. Multumesc tuturor, si da, sunt constient ca nu voi invata programare mai ales ca tehnologia se schimba zilnic. Totusi am vazut ca au un master in criptografie, suna tentant.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Acum din gura e usor de zis ca te vei descurca. Si poate chiar o vei face DACA iti vei da interesul dar acest "daca" sa-l vezi atunci cand esti student, daca-ti mai arde de el cand ai sa vezi ca materiile in cauza parca-ti bun bete in roate relativ la scopul urmarit de tine, cand te vei uita la altii ce ei invata ce le place si tu nu etc.
Cand tragi linie, parca mai bine sa ai o diploma in domeniu dar obtinuta mai usor si timp mai mult liber pentru studiu individual!

Edited by neagu_laurentiu, 12 July 2020 - 15:43.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

 Tempest47, on 12 iulie 2020 - 14:53, said:

un master in criptografie, suna tentant.

De ce? Din perspectiva ta.

#11
Tempest47

Tempest47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.04.2019
Matematica imi place, poate nu fizica. De aia zic ca ma descurc. Iar stiinte aplicate chiar e usor pe langa alte optiuni in domeniu aka FMI sau A&C. Stiu ca va fi si putin chin, dar alta diploma in domeniu nu am de unde lua. Am luat "raul cel mai mic". Nu as da la romano americana din doua motive:
1)nu imi va fi la fel de usor sa cunosc oameni
2)e o facultate privata si pot risca sa nu imi fie recunoscuta diploma. Nu stiu 100% cum merge, dar asta mi-au repetat profii ani de zile

Iar legat de criptografie: din ce stiu e vorba de securitate cibernetica. Voiam sa ma apuc de niste tutoriale pe net ca sa vad despre ce e vorba dar am realizat ca inca nu stiu matematica necesara. Imi place idea de securitate cibernetica si continua nevoie a de gasirea a unui algoritm mai eficient / gasirea de vulnerabilitati. Stiu ca poate asta e doar un mic strat de gheata sub care se ascunde eventual ceva mult mai complicat, dar sunt dispus sa invat.

Si deoarece si criptografia va fi legate de matematica mai mult sau mai putin, mentionez iar: la mate ma voi descurca deoarece stiu ce pot, la bac facand o prostie mai ales din cauza lipsei de meditatii. Fizica va fi un impediment, dar pana in anul 3 cand nu o voi mai face, ma voi descurca taras. Fizica sa ma scada, reusind sa scot note mari la restul



Si da, ai dreptate cu alte fraza. Mai bune diplomele obtinute mai usor. Fix cu acest scot am evitat inca din clasa a 10a A&C si as fi evitat si poli daca as mai fi dat admiterea la FMI.

Dar in situatia curenta asta imi e ghinionul, si imi asum. Am sa ma chinui cu fizica sa trec, daca 2/3 imi plac destul de mult incat sa nu le invat din sila, informatica fiindu-mi si marea mea pasiune.

Insa, sti tu ceva facultate bazata doar pe informatica? Daca da, astept recomandari. Inscrierile nu s-au oprit.

#12
Tempest47

Tempest47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.04.2019
Ultima nu alte*

Edited by Tempest47, 12 July 2020 - 16:36.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Tempest47, on 12 iulie 2020 - 16:14, said:

e o facultate privata si pot risca sa nu imi fie recunoscuta diploma
Ca fapt divers, o specializare de la o facultate (privata sau de stat) trece prin doua stari principale: autorizata si acreditata. Cat timp e in starea de autorizare, organizeaza cursuri dar examenul de licenta va fi sustinut la o alta acreditata. Acest proces de evaluare se poate finaliza cu neobtinerea acreditarii si intrarea in lichidare cu studentii. Dar o data ce a devenit acreditata, e "identica si la fel" cu oricare alta de acelasi rang.

Edited by neagu_laurentiu, 12 July 2020 - 19:31.


#14
Tempest47

Tempest47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.04.2019
Oh, nu stiam. Multumesc totusi

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

 Tempest47, on 12 iulie 2020 - 16:14, said:

Iar legat de criptografie: din ce stiu e vorba de securitate cibernetica. Voiam sa ma apuc de niste tutoriale pe net ca sa vad despre ce e vorba dar am realizat ca inca nu stiu matematica necesara. Imi place idea de securitate cibernetica si continua nevoie a de gasirea a unui algoritm mai eficient / gasirea de vulnerabilitati. Stiu ca poate asta e doar un mic strat de gheata sub care se ascunde eventual ceva mult mai complicat, dar sunt dispus sa invat.

Si deoarece si criptografia va fi legate de matematica mai mult sau mai putin, mentionez iar: la mate ma voi descurca deoarece stiu ce pot, la bac facand o prostie mai ales din cauza lipsei de meditatii. Fizica va fi un impediment, dar pana in anul 3 cand nu o voi mai face, ma voi descurca taras. Fizica sa ma scada, reusind sa scot note mari la restul

Putina lume, la nivel mondial, se ocupa de cercetare pentru a gasi noi moduri de criptare sau pentru a identifica probleme in abordari exitente.

Majoritatea are grija sa aplice corect sistemele/procedurile/recomandarile.

#16
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006

 Tempest47, on 12 iulie 2020 - 09:42, said:

A terminat careva aceasta facultate? Cum ai ajuns? Vreau sa fiu programator dar la A&C nu intru sigur, si nici nu as vrea sa fac atata fizica cat e acolo. Ma gandeam sa mai aplic la Romano-americana pe informatica economica, dar aceasta e facultate privata.

Daca te referi la Facultatea de Stiinte Aplicate din UPB, in primii doi ani faci numai mate si fizica. Din anul III apar cele doua specializari, Inginerie Matematica si Inginerie Fizica, dintre care alegi una pe baza mediei notelor de pana atunci si a optiunii personale.
Daca nu iti place sau nu stii fizica eu zic ca ori te apuci sa inveti, ori alegi alta facultate.

Edited by a_1, 12 July 2020 - 21:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate