Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Tranzitarea Ungariei (doar) cu titlul de calatorie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adymm2

adymm2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2020
Locuiesc in Germania si vreau sa ma intorc in tara o perioada, dar pasaportul mi-a expirat. Cartea de identitate se afla in Romania, la fel de expirata.
Certificatul de nastere nu mai exista, l-am aruncat la gunoi din greseala acum cativa ani.

Neavand certificat de nastere nu imi pot face la consulat un pasaport nou. Ultima mea speranta este titlul de calatorie care se elibereaza de catre consulat, dupa completarea unei cereri si predarea pasaportului expirat

Conform informatiilor de pe econsulat.ro si de pe site-ul MAE:

1) titlul de calatorie se elibereaza cetatenilor care nu mai au acte de identitate valabile sau care nu mai au deloc (furt, pierdere)
2) cu acesta se poate intra in tara in termen de 30 de zile de la data eliberarii.

Pana la iesirea din Austria sigur nu ma va intreba nimeni de nici un act, dar ma intreb daca mi se va permite tranzitarea si iesirea din Ungaria [Schengen]? Mentionez ca o sa calatoresc cu trenul.

A avut cineva vreo experienta asemanatoare? Vor recunaoste autoritatile vamale ungare titlul de calatorie?

Va multumesc pentru orice informatie

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
De ce sa nu-l recunoasca, ungurii-s din alta galaxie?
O sa te lase sa treci, e practica internationala si sunt
reconscute (mai) peste tot documentele de genul. O
fi si vreo tara bananiera pe planeta asta care poate
ar stramba din nas, dar aici nu e cazu'. Daca drumul
nu-ti trece prin Coreea de Nord sau tara aia bananiera,
n-ai de ce sa-ti faci probleme.

LE: va fi foarte distractiv sa faci rost de certificat de
nastere, iti recomand sa faci si sa pastrezi copii ale
actelor expirate inainte sa predai ceva cuiva (carte
de identitate, pasaport si ce mai ai).

Edited by dygey, 10 July 2020 - 23:18.


#3
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 dygey, on 10 iulie 2020 - 23:15, said:

+LE: va fi foarte distractiv sa faci rost de certificat de
nastere, iti recomand sa faci si sa pastrezi copii ale
actelor expirate inainte sa predai ceva cuiva (carte
de identitate, pasaport si ce mai ai).

Eu l-am obtinut fara probleme, merge chiar usor.

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Am vrut sa zic ca e distractiv daca n-o sa mai aiba nici un
act, chiar si expirat daca e. Una am gandit, alta am scris. :)

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Te duci la ambasada României sau consulat.
     O să primești un titlu de călătorie indiferent de situație. Titlul de călătorie este valabil 30 de zile și se poate folosi pentru a călători înapoi în Romania.
      Poti călători și cu un pașaport expirat sau cu CI expirat dar numai daca te îndrepți către Romania.



#6
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Si poti intra linistit in Romania. Doar ca pentru a mai iesi, va trebui sa-ti rezolvi actele. Oricum, pana la intrarea in Romania, doar daca te opreste poiltia pe autostrada ai nevoie de acte.

#7
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Salut!
Am fost intr-o situatie similara si am rezolvat-o cu titlu de calatorie.
Mergi la cea mai apropiata ambasada de tine. Pentru titlu de calatorie nu ai nevoie de programare.Dureaza 10 minute toata procedura, exceptand faptul daca vei fi nevoit sa stai la rand.
PS: Ai nevoie de un document cu o poza, in cazul tau pasaportul expirat.

#8
adymm2

adymm2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2020
Va multumesc pentru raspunsuri.

 dygey, on 10 iulie 2020 - 23:15, said:

LE: va fi foarte distractiv sa faci rost de certificat de
nastere, iti recomand sa faci si sa pastrezi copii ale
actelor expirate inainte sa predai ceva cuiva (carte
de identitate, pasaport si ce mai ai).
Asa m-am gandit si eu, fac copie de pe pasaport pana sa merg la consulat iar cand ajung acasa fac si de pe cartea de identitate, abia apoi ma duc sa fac certificatul de nastere.

 cspot, on 10 iulie 2020 - 23:45, said:

Poti călători și cu un pașaport expirat sau cu CI expirat dar numai daca te îndrepți către Romania.

 wagmich, on 11 iulie 2020 - 08:09, said:

pana la intrarea in Romania, doar daca te opreste poiltia pe autostrada ai nevoie de acte.
Nu prea m-as risca sa plec cu pasaportul expirat, voi calatori cu trenul iar in Ungaria mereu se face control la acte in Lököshaza(la granita cu Romania).
Daca vamesul nu a dormit bine in noaptea precedenta poate decide ca nu trec. Asta ar insemna intors din drum, timp si bani pierduti.

 DGecko, on 11 iulie 2020 - 09:52, said:

Salut! Ai trecut prin Ungaria cu masina sau trenul? Am citit ca incepand din 2018 toate programarile la consulat se fac exclusiv pe econsulat.ro.
Oricum e bine ca se elibereaza atat de repede titlul de calatorie. Contine si poza ?

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 wagmich, on 11 iulie 2020 - 08:09, said:

Si poti intra linistit in Romania. Doar ca pentru a mai iesi, va trebui sa-ti rezolvi actele. Oricum, pana la intrarea in Romania, doar daca te opreste poiltia pe autostrada ai nevoie de acte.

      La vama cu Ungaria te oprește sigur. Dacă nu ai niciun document nu cred că treci.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 DGecko, on 11 iulie 2020 - 09:52, said:

PS: Ai nevoie de un document cu o poza, in cazul tau pasaportul expirat.

     Dacă avea un document cu poza, putea trece granita linistit.

#11
adymm2

adymm2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2020

 cspot, on 11 iulie 2020 - 14:12, said:

Am document cu poza (pasaportul expirat), dar nu stiu daca e o idee buna sa ma risc sa trec cu el in Ungaria.

#12
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012

 adymm2, on 11 iulie 2020 - 10:32, said:

Salut! Ai trecut prin Ungaria cu masina sau trenul? Am citit ca incepand din 2018 toate programarile la consulat se fac exclusiv pe econsulat.ro.
Oricum e bine ca se elibereaza atat de repede titlul de calatorie. Contine si poza ?

Am trecut cu masina si da titlul va contine poza,dar ti-o face pe loc la ghiseu. Si eu initial m-am programat prin euconsulat.ro, dar nu primeam nici un raspuns sau confirmare, asa ca am trimis mail la consulat pentru ca la telefon nu raspundea nimeni si mi s-a comunicat sa ma prezint la consulat pentru ca nu este nevoie de programare pentru titlu de calatorie.

 cspot, on 11 iulie 2020 - 14:12, said:

Dacă avea un document cu poza, putea trece granita linistit.
El a specificat ca detine pasaportul expirat, asa am inteles si acesta ii este de ajuns pentru acel titlu.
In Ro poate intra si cu el expirat, nu stiu la celelalte granite, dar acum o luna cand am trecut eu, nu a fost nevoie decat in Ro sa arata titlul de calatorie. Ideea e ca nu costa nimic acel titlu si e mai bine sa-l aiba pentru orice eventualitate.

Edited by DGecko, 11 July 2020 - 20:06.


#13
adymm2

adymm2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2020

 DGecko, on 11 iulie 2020 - 20:10, said:

Si eu initial m-am programat prin euconsulat.ro, dar nu primeam nici un raspuns sau confirmare, asa ca am trimis mail
Asa o sa fac si eu.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, o sa revin peste doua saptamani cu detalii despre cum a decurs treaba.
Numai bine!

#14
adymm2

adymm2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2020
Update: dupa ce am apasat butonul "Trimiteti cererea" am dat pe "Programati-va" si cel mai devreme puteam sa aleg 16 septembrie.
Le-am trimis un e-mail si am intrebat daca pot sa vin saptamana asta, nu prea pot astepta pana in septembrie.

Mi-au raspuns ca pentru titlu de calatorie nu e nevoie de programare, si am fost azi, a durat 10 minute pana am fost chemat inauntru + alte 10 minute procesarea datelor (am completat formularul, declaratia ca nu sunt in posesia buletinului, si mi s-a facut poza)

Spre surprinderea mea, mi s-a inapoiat pasaportul expirat.

Attached File  c.png   42.19K   10 downloads

O sa revin cu detalii dupa ce ajung cu bine in Romania

#15
adymm2

adymm2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2020
Update 2: In Lököshaza am prezentat vamesului si pasaportul expirat si titlul de calatorie, s-a uitat putin pe ele si mi le-a inapoiat, n-a notat nimic nicaieri.
In Curtici am scos din nou ambele documente iar vamesul a notat datele de pe titlul de calatorie intr-un dispozitiv mobil de tip PDA.

Va multumesc din nou tuturor pentru raspunsuri!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate