Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Lentile close-up

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Am primit  nu demult un set de lentile close-up de 52 mm +1,2,4,10.Puteti  sa ma lamuriti ce setari trebuie sa fac pentru  a le folosi cu Nikon D3200?Multumesc pentru intelegere

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Lentilele alea au un nume ?

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Se pun in fata obiectivului. Daca nu ai filet compatibil le tii cu mana si incearca sa focalizezi un obiect apropiat aflat la cativa cm, vezi ce iese.

#4
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

View Postcrokodilu, on 10 iulie 2020 - 15:51, said:

Se pun in fata obiectivului. Daca nu ai filet compatibil le tii cu mana si incearca sa focalizezi un obiect apropiat aflat la cativa cm, vezi ce iese.
Trebuie sa setez camera pe manual,scena macro sau cum?Nu am mai folosit

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Lasi cum e, doar pui lentila in fata si vezi ce iese. Dupa aia ne ocupam si de fineturi.

Edited by crokodilu, 10 July 2020 - 15:57.


#6
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

View Postcrokodilu, on 10 iulie 2020 - 15:57, said:

Lasi cum e, doar pui lentila in fata si vezi ce iese. Dupa aia ne ocupam si de fineturi.
Am incercat dar se vede in ceata

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cu ce lentila? Cum ai montat lentila? La ce distanta e subiectul? Ai folosit AF?
Pune o poza.

Scopul lentilelor closeup e sa permita sa focusezi mai aproape decat permite obiectivul in mod normal. Avand asta in minte, dupa montare trebuie sa poti focusa cu obiectul mai aproape de aparat, dar daca e prea aproape sau prea departe nu o sa fie in focus, iese neclar.

Edited by crokodilu, 10 July 2020 - 16:21.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Lentilele alea sunt pentru a-ti permite sa te apropii mai mult de subiect (pentru macro). Cu cat nr de pe lentila e mai mare, permite o apropiere mai mare...acele numere sunt de fapt dioptrii cu +  (ca la ochelari), iar lentilele sunt de fapt lupe mai de calitate Posted Image
Nu faci nicio setare speciala, il folosesti ca si pana acum (probabil pe auto)...Posted Image
Fara suparare, dar sunt putin intrigat: ..la ce-i trebuie DSLR cuiva care nu se pricepe la fotografie?...poate sunt putin invidios ca eu n-am...Am glumit, puteam sa-mi iau dar am considerat ca daca nu sunt profesionist, imi ajunge in mirrorless sau un bridge performant (cu zoom mare).

Poate n-ai inteles ca cu o astfel de lentila, nu poti fotografia la distante normale, ci doar foarte aproape (MACRO).

Edited by danpet, 10 July 2020 - 16:36.


#9
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

View Postdanpet, on 10 iulie 2020 - 16:30, said:

Lentilele alea sunt pentru a-ti permite sa te apropii mai mult de subiect (pentru macro). Cu cat nr de pe lentila e mai mare, permite o apropiere mai mare...acele numere sunt de fapt dioptrii cu +  (ca la ochelari), iar lentilele sunt de fapt lupe mai de calitate Posted Image
Nu faci nicio setare speciala, il folosesti ca si pana acum (probabil pe auto)...Posted Image
Fara suparare, dar sunt putin intrigat: ..la ce-i trebuie DSLR cuiva care nu se pricepe la fotografie?...poate sunt putin invidios ca eu n-am...Am glumit, puteam sa-mi iau dar am considerat ca daca nu sunt profesionist, imi ajunge in mirrorless sau un bridge performant (cu zoom mare).

Poate n-ai inteles ca cu o astfel de lentila, nu poti fotografia la distante normale, ci doar foarte aproape (MACRO).
Stiam ca lentilele close-up sunt pentru macro.Am mai facut poze pana acum doar ca nu cu lentile de macro.Voi incerca cu fiecare lentila in parte cu setare pe AUTO.

#10
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nandy, macro inseamna fotografiat de foarte aproape, adica...cativa centimetri (1-10cm). Auto regleaza expunerea si focalizarea, dar nu poate face focalizarea in afara domeniului permis de sistemului optic (obiectiv+lentila).
Daca pui o lentila din asta, trebuie sa vii cu camera foarte aproape de subiect...la cativa cm, pana vezi imaginea clara.

#11
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postnandy007, on 10 iulie 2020 - 15:46, said:

Am primit  nu demult un set de lentile close-up de 52 mm +1,2,4,10.Puteti  sa ma lamuriti ce setari trebuie sa fac pentru  a le folosi cu Nikon D3200?Multumesc pentru intelegere
Aparatul foto folosit nu conteaza. Conteaza obiectivul/obiectivele pe care vrei sa le montezi si diametrul frontal al obiectivului pe care se monteaza capacul si filtrele de tot felul. De ex. un obiectiv de kit 18-55mm are filetul tot pe 52mm, deci le poti insuruba direct, fara inel adaptor. Pentru alte dimensiuni exista inele de reductie (step=up sau step-down) necesare ca sa le montezi.
- E recomandabil sa folosesti diafragma inchisa spre f:8-f:16, pentru o adancime mai mare a campului de profunzime.
- Pentru ca obiectivele nu mai focalizeaza la distante mari dupa ce le-ai atasat, te apropii cu aparatul de subiect pana apare in cadru. AF-ul functioneaza intr-o zona foarte restransa.
- Dupa ce te joci putin, te prinzi repede.

#12
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Multumesc mult.O seara placuta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate