Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Portare din Telekom problematica

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
Pai atunci greseala e a celor de la Orange care au introdus ceva gresit in cerere...Hai sa fim seriosi, nu cred ca-i prima cerere de portare Telekom-Orange...Cei care fac acest lucru ar trebui sa stie codul de client si alte chichite...

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa zic si eu, ca tine, dar uite...

Ba chiar am insistat asupra faptului ca am un cod cu R, desi pe factura e fara...

Asta ca sa ii usurez munca si celui care s-a ocupat, dar si a mea.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Trece numărul pe prepay, scapi de factura și faci portarea. Ai dat de unul ce habar nu are să se uite într-o factura.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, dar asta ar insemna sa astept inca o luna si sa curga contractele in ambele parti. Poate nici nu mai pot porta dupa o luna pe contractul nou care deja e activ si facturat.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Cum? Ai contract nou și facturat dar portarea încă nu e nici măcar inițiată? Cum vine asta?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai asa functioneaza, contract nou cu numar provizoriu care va fi inlocuit la finalizarea portarii.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdorin_2k, on 10 iulie 2020 - 13:43, said:

Cum? Ai contract nou și facturat dar portarea încă nu e nici măcar inițiată? Cum vine asta?

Da, asa este, cum zice @w21.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMembruAnonim, on 10 iulie 2020 - 12:40, said:

Sunt smecherii pe care le fac operatorii ca sa te bage un pic in ceata si, posibil, sa blocheze portarile din reteaua lor in alta retea.

Este al doilea avertisment de incetare cu teoria conspiratiilor!
Valabil pentru toata lumea!

De la urmatorul post cu iz conspirationist incep si premierile.

#27
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 04.02.2006
Ai de asemenea soluția contactării OPC-ului, dacă nu-ți merge...

Edited by ssss, 10 July 2020 - 14:05.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@AlexEn: Chill out mushu, vezi ca e si un "posibil" acolo in propozitia aia si care face referire la un post de mai sus in care cineva a zis chestia aia. Si pana la urma daca cineva crede ceva si isi expune parerea este conspiratie? Si acest lucru, expunerea unei idei fara a ataca alt utilizator de pe topic, este motiv de "premiere"? Macar sa se specifice undeva in regulament "expunerea unei idei de catre un utilizator contravine regulamentului acestei arii si se pedepseste cu avertisment, suspend, ban chiar daca respectiva idee nu produce flame".

#29
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postdorin_2k, on 10 iulie 2020 - 13:43, said:

Cum? Ai contract nou și facturat dar portarea încă nu e nici măcar inițiată? Cum vine asta?
Asa procedeaza Orange...Daca nu se finalizeaza portarea si vrei sa ramai abonatul lor o poti face de pe acel numar provizoriu...Atentie daca trec cele 14 zile, peste 2 ani mai poti scapa de ei :)...

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca doar Portacala face asta. In cele 14 zile cine face cerere de portare poate face trafic de voce si date si acel trafic trebuie facturat in baza unui act ceva. Asta este motivul, cred eu, pentru care apare un act / contract la furnizorul unde se face portarea. Si in cazul meu a aparut un act aditional inainte de a se face portarea si aveam abonament activ si la cei de la care plecam si la cei la care plecam. In cazul meu nu era vorba de niciunul din cei 2 furnizori din subiectul de fata.

#31
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
vedeti ca incurcati codurile de client. aa cu r e parca pentru clienti romtelecom/ de fix, aia cu 1. sunt clienti de fix, aia doar cu cifre, fostii cosmote.
de acolo apare confuzia. greseala a fost a alora de au completat cererea, in nici un caz a telekom/orange

#32
Undercover89

Undercover89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 16.12.2019
Acel R înseamnă cifra 9, asa am portat și eu și nu am avut probleme, în loc de Rxxx pui 9xxx

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bun, dar la mine de ce nu a mers? Deci si tu ai tot cu cifra 9 pe factura si a mers?

#34
Undercover89

Undercover89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 16.12.2019
Eu asa am portat acum 2 ani din telekom în vodafone. Codul la fel începea ca la tine. Consulatul era pregătit știa ca acel R înseamnă cifra 9. Portarea a mers bine din prima pt 2 numere

Edited by Undercover89, 10 July 2020 - 15:27.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce dubios. :|

#36
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Eu m-am carat cu abonamentul din T în V cu ajutorul cuiva de pe forum și a mers din prima fără probleme. Știa ce face dar a și urmărit portarea. Totul la termen, eu mulțumit 😊

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate