Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acte necesare tractoare

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Obligația aia despre care ai scris se aplică doar dacă tractoristul merge cu tractorul pe drumuri publice: DN, DJ, E etc.
Dacă îl ține pentru ieșit din curte pe strada unde locuiește și până la câmp nu are nevoie de ele.
În fața primăriilor și alte clădiri unde funcționează instituții publice există indicatorul care interzice accesul vehiculelor cu tracțiune animală și a celor agricole. Sau măcar teoretic, în funcție de gradul de interes al primarului. La mine în centrul satului unde se află primăria, poliția, consiliul local și școala nu sunt permise. Indicatorul a fost instalat în 2007 sau 2008.
Acum să fac și o paranteză.
În 2015, când am testat noul GPS de serviciu al unchiului cu soft pentru camion, am pus o adresă pentru care ar fi fost nevoie să treacă cu TIR-ul prin fața primăriei. GPS-ul indica ocol de vreo 20 km pe la ieșirea din sat. Colegii de serviciu nu știau din ce cauză. Am dedus că asta e singura.
Deci, tractoarele cu numere de la primărie ar trebui să meargă doar pe negru, pădure, ocazional străzi din interiorul localității, nu pe șosele și alte categorii de drumuri destinate în special autoturismelor.

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
În lege nu exista noțiunea ocazional. E ori da, ori ba.

#21
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
E inscris la primarie cu numere galbene pe numele meu. De asigurare nu-i problema sa-i fac, pentru ca am cartea lui si certificatul de inregistrare de la primarie.
Problema e cu ITP-ul.
Trebuie facut neaparat la RAR sau la orice statie de itp?

Edited by Ravasy, 10 July 2020 - 13:30.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La orice statie itp categoria III fara interdictie la tractoare.

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Ai civ eliberat de rar?

#24
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Utilajele agricole nu au nevoie de RAR. Va imaginati la RAR o combina cu masa de 12 metri sau un utilaj de tocat porumb si lucerna? Si acestea au placute galbene.

#25
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
ITP-ul la tractoare se poate face la orice statie ITP care poate testa MMA-ului respectiv.
Cele cu MMA pana in 3500 Kg pot face si la statiile pentru turisme si are valabilitate 2 ani ,al fel ca la ATV-uri si scutere. Peste 3500 Kg MMA are valabilitate 1 an si se poate face doar la statiile ITP care suporta MMA-ul respectiv. Se poate face si ITP cu proba in camp si masurat noxe cu o statie portabila.

Edited by IdI1, 10 July 2020 - 21:01.


#26
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013

View Postslai, on 10 iulie 2020 - 14:49, said:

Ai civ eliberat de rar?
Nu, e de la fostul proprietar, de cand a fost inmatriculat prima data in alta tara.
Am inteles, deci pentru itp trebuie sa ma interesez la statii categoria III (adica cele peste 3.5 tone) sau direct la rar

Edited by Ravasy, 11 July 2020 - 08:24.


#27
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.11.2018
La RAR trebuie să te interesezi. Pentru că trebuie să-ți elibereze o nouă carte de identitate pentru românia.o să verifice seriile dacă corespund și după îți dă o carte în romînă.

#28
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Asta n-am stiut, multumesc

#29
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
https://agrointel.ro...-acte-necesare/

#30
razarvescan

razarvescan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2012
Salutare, care mai e situatia cu inscrierea tractoarelor, din cate stiu s-a schimbat legea acum de la 1 ianuarie, toate tractoarele trebuie sa traca prin RAR si sa aiba ITP-ul ca sa iasa pe drumurile publice. Dar cum poti sa faci RAR-ul la un tractor daca nu ai acte, eu nu am carte de identitate, si nu am nici factura, am cumparat tractorul de la un fermier din judetul vecin, el nu avea acte. Cum fac sa obtin carte de identitate la RAR, se poate cu o declaratie pe proprie raspundere, sau trebuie sa fac contract cu cel de la care l-am luat. Daca trebuie contract, atunci unde se face contractul asta, la notar sau la firmele de acte auto? Iar contractul se poate face fara ca vanzatorul sa aiba acte?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate