Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Obstrucție urinara la pisica, complicații

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ankaa27

ankaa27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2011
Bună ziua,

Motanul meu de 3 ani, castrat, a făcut un blocaj urinar. Am ieri fost la medic, i-a făcut ecografie, analize de sânge, a constat ca are foarte mult nisip în vezica. De asemenea, conform analizelor de sange renale, nu are insuficienta renala.
L-a sedat și i-a pus sonda urinara pe care inca o are (drept urmare mereu e ud la fund și miroase ca atare) , rămăsese sa ma duc mâine sa i-o scoată.
Problema este ca el nu a mâncat și nu a băut nimic de ieri (ieri am pus-o pe seama anesteziei), salivează f mult, efectiv ii curge saliva din gura și se cunoaște ca are dureri, nu ma lasă să îl ating la botic, sare ca ars.
El pare interesat de mâncare, vine când ii pun, dar doar miroase, de multe ori face ciudat din gura și apoi pleaca.
Am sunat medicul, a zis ca are f multe operații și ma suna când se eliberează. Am întrebat dacă are idee, a zis doar, din nou, ca ma suna. Deja încrederea îmi este mai scăzută în medic.
V-ați confruntat cu asa ceva? Aveți idee ce ar putea fi?

#2
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Du-te la alt cabinet.
Daca nu mananca si nu bea apa ii trebuie pusa neaparat perfuzie.

#3
ankaa27

ankaa27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2011
Am fost acum la medic. A zis ca salivează de la adrenalina, fiind ff stresat. În gura nu are nimic, s-a uitat.
Mi-a dat un sirop cu vitamine sa ii dau cu seringa.
Sa vedem cum o sa se manifeste mai departe.

#4
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 25.04.2007
Si al meu a avut asa ceva. L-am dus la Facultatea de Medicina Veterinara, consult, analize, ecografie, etc, tratament cu niste medicamente, alimentatie pentru un timp cu mancare speciala. L-au gasit cu struviti de calciu.
Am descoperit cauza: ii dadeam sa bea apa dintr-un bidon de 10 litri de asa zisa apa plata de izvor, dar care lasa mult calciu pe teava pompei de plastic cu care scoteam apa din bidon. Din aia consumam si noi. Lasa si mult calciu pe bolul de plastic din care bea motanul apa, de trebuia sa-l decalcifiez cu efort din cand in cand.
Remediu: renuntat la acea apa din care beam si noi, si ii dam acum apa de la robinet (Bucuresti) filtrata prin cana de filtrare Brita. De vreo 5 ani nu mai avem probleme.

Deci atentie la apa ce ii dati sa bea, probabil ca din aia si voi beti! Daca sunteti dintr-o zona cu apa calcaroasa, aveti mare grija ca si voua va poate cauza probleme.

edit: Motanul implineste 10 ani in septembrie.

Edited by Cousteau, 09 July 2020 - 10:18.


#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Exact asta voiam sa scriu si eu. Ai grija ce apa ii dai. Daca ii dai imbuteliata, alege apa cu cel mai mic procent de calciu, de exemplu apa pentru bebelusi sau cum te-a sfatuit Cousteau, sa-ti cumperi o cana filtranta. Din ce stiu eu, in Bucuresti apa nu e foarte dura (cam 7-8 grade germane)deci ma mir sa fi facut struviti de la apa comunala. La mine a fost o perioada cand era peste 25 de grade germane. Acum vad ca a ajuns la 20. Tot mult, dar eu am dedurizator pe instalatia de apa .

#6
ankaa27

ankaa27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2011
Mulțumesc mult pentru răspunsuri. Pana acum ii dădeam apa de la chiuveta. Dar am început sa ii dam apa plata de care bem și noi. A început sa mănânce și granule, deci e bine. I-am schimbat și felul granulelor, ii dau acum Royal canin Urinary s/o(deși și înainte ii dădeam Steril Pro Plan).
De asemenea, vad ca nu mai salivează. Se pare ca sonda urinara ii cauza aceasta problema prin stresul creat.
Ii ținem din scurt dieta (e și cam gras are 6,200 gr), alături de tratament pt dizolvarea nisipului și speeeeerrrr sa nu mai facă blocaj urinar. 😟

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ce marca de apa plata? Vezi ca Borsec nu e buna pentru cei cu predispozitie la calculi urinari. Sa-i dati Aquatique sau Aqua Carpatica.

#8
ankaa27

ankaa27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2011
Ii dau aceeași apa pe care o bea bebelina mea. Bucovina.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postankaa27, on 09 iulie 2020 - 16:06, said:

Ii dau aceeași apa pe care o bea bebelina mea. Bucovina.
Are putin mai mult sodiu (Na) dar mai putin calciu, cred ca e ok.  Eu care tin regim hiposodic, prefer Aquatique care contine 0,63 mg Na fata de 2mg la Bucovina.

#10
ankaa27

ankaa27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2011
Mulțumesc mult pt informații! M-au ajutat!

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Da, m-am confruntat cu asa ceva. Si dupa a 3-a oara i-a pus uretrostoma. Nu-l chinui. Mergi la un cabinet veterinar si discuta chestia asta pana nu moare.
I se largeste uretra, urineaza normal, singura grija va fi sa-i cureti mai bine zona de par.

Am ajuns la asta dupa 3-4 dati in care ii era rau, nu urina, dureri, voma, tratament, pastile si creme cate o saptamana-doua fara efect. Puteam ajunge mai repede ca sa nu se mai chinuie. Tot motan si tot castrat.
Discuta cu un medic competent despre oportunitatea unei uretrostome.

#12
ankaa27

ankaa27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2011
Din câte am înțeles, uretrostoma e indicata atunci când face obstrucții repetate, tratamentul și regimul neavând efectul scontat.
Dacă Pisu meu va mai face obstrucții, cu siguranță voi lua în calcul aceasta posibilitate. Voi discuta și cu medicul despre asta.
Mulțumesc pentru sfat!

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostStartpause, on 09 iulie 2020 - 19:42, said:

Da, m-am confruntat cu asa ceva. Si dupa a 3-a oara i-a pus uretrostoma. Nu-l chinui. Mergi la un cabinet veterinar si discuta chestia asta pana nu moare.
I se largeste uretra, urineaza normal, singura grija va fi sa-i cureti mai bine zona de par.

Am ajuns la asta dupa 3-4 dati in care ii era rau, nu urina, dureri, voma, tratament, pastile si creme cate o saptamana-doua fara efect. Puteam ajunge mai repede ca sa nu se mai chinuie. Tot motan si tot castrat.
Discuta cu un medic competent despre oportunitatea unei uretrostome.
sigur, ideea era sa ii curmi suferinta inainte de a-l lasa sa treaca prin asta de mai multe ori. deja la a 2-a oara ar trebui sa discuti cu medicul ipoteza asta ca sa nu se chinuie inutil

#14
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 06.03.2006
Vorbiti prostii. Oricum nu prea cred ca gasiti doctori care fac asa ceva doar pentru o asemenea problema. Am avut si eu un motan care a tot facut asemenea blocaje din cand in cand. Pana nu i-am dat mancare numai Royal Canin Urinary s/o HIGH DILUTION am tot avut probleme, dar cu mancarea asta probema asta a disparut complet (dar HIGH DILUTION neaparat), si apa desigur cum s-a spus mai sus. A murit din cauza la SIDA felina dar probleme cu tractul urinar nu a mai avut.

Edited by diasul, 11 July 2020 - 02:43.


#15
ankaa27

ankaa27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2011
Revin cu o problema... Sunt puțin confuza. Pipi a mai făcut de vreo 3-4 ori (mici grămăjoare) de când am fost la vet și l-a desfundat cu sonda (asta fiind miercuri).
În plus, azi dimineață am observat ca pipi are o culoare ciudata, roșcată, ceea ce ma duce cu gândul la hematurie. Și a și vomat azi noapte. 😰
Încep iar sa ma îngrijorez. Pisu nu are comportament schimbat, chiar e chill. Oare se poate doar ca acel nisip sa irite, zgârie uretra? Sau o fi ceva mai grav?
Voi suna mai târziu și la medic sa vad ce spune, e aiurea ca medicul care a avut grija de el abia luni vine, trebuie sa reiau povestea cu medicul care ii face schimbul 😣

#16
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Am patit cu motanul rosu din dotare ce descrii cam identic.Incerc sa fiu scurt in exprimare,ca ai nevoie de solutii rapid.Motanul tau are vezica plina de cristale,tractul urinar ii este zgariat de cristalul ce a migrat din vezica si a obstructionat calea.,de acolo culoare a rosiatica a urinei.Metoda cea mai buna(nici noi nu am adoptat-o,din pacate)este sa il treci pe hrana umeda toata viata cu suplimentare de apa sau nu,apa sa o aibe la discretie permanent.Acele cristale se fac pe un fond de predispozitie genetica,si mai accentuat la motanii rosii,si cauza principala ramine alimentatia.AM MAI SCRIS,HRANA USCATA ESTE PRACTICA PENTRU NOI,DAR E OTRAVA PENTRU EI.Indicat sa folosesti dupa ce il desfunda medicul grauntele ce dizolva cristalele,dar fiind vezica plina de cristale e foarte probabil sa se infunde iar,cu deranjul si costurile aferente.

Al nostru traieste bine,dar a fost castrat si i s-a facut un vagin in urma castrarii ca sa poata elimina cristalele tot restul vietii.

#17
ankaa27

ankaa27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2011
Mulțumesc mult pt răspunsuri!
Of, chiar nu as vrea sa se ajungă pana la uretrostoma, dar dacă e nevoie o sa o facem cu siguranță. Doar ca trebuie sa caut un medic bun în Iași. Unde locuiesc eu, nu am asa mare încredere încât sa fac aici procedura. Dacă locuieste cineva în Iași, aveți vreo recomandare?

Pisului meu (are blanita toată neagra) observ ca nu ii plac granulele Royal Urinary s/o, abia s-a atins de ele 😣. Și nici plicul umed Royal Urinary, în schimb cel de la Hills i-a plăcut.

Am vb cu medicul, mi-a spus sa îl urmăresc în continuare și asa cum mi-ați răspuns și voi mucoasa urinara este iritata de la nisip.

Cei care aveți pisici cu uretrostoma nu ați întâlnit complicații de la procedura asta? Cum ar fi incontinenta urinara?

#18
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pierderi de urina are sigur in perioada grea,adica atunci cind migreaza cristale pe tractul urinar.....Apoi iti amintesc ca hrana urinary CONTRIBUIE la deizolvarea struvitilor,dar in cazurile cind vezica e plina contributia e minima...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate