Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Elon Musk - subiect general

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,435
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFluk3, on 09 iulie 2020 - 08:22, said:

E.M. nu prea a inventat nimic...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DDwe2M-LDZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca e un foarte bun "organizator", lider si pune in miscare cele mai bune minti ale ingineriei actuale... aia da. Asta in cazul Tesla, nu cred ca a proiectat nici macar un surub din msinile alea...
nu stiu cate suruburi se gasesc in Tesla, dar ce stie orice inginer, este ca suruburile au fost standardizate cu mult timp in urma.. nu mai proiecteaza nimeni suruburi astazi.
Geniul lui Musk s-a manifestat prin implicarea personala in proiectarea masinii in ansamblu,  gasirea de solutii  inovatoare prin care sa reduca din costuri, sa faca de la 0 ceea ce concurenta cu traditie in domeniu a facut in pasi marunti in ultima suta de ani.
A gasit solutii in multe domenii, idei ale altora pe care el le-a pus in practica. In loc de panouri solare,  a venit cu ideea de tigle solare pentru case. Sigur , nu sunt ieftine, dar arata mai bine.  
El a fost cel care a calculat faptul ca materialele din care sunt construite rachetele constituie 8% din costul unei lansari. El a inventat conceptul de rachete reutilizabile. Datorita conceptelor lui, NASA nu mai foloseste mastodontii scumpi pe care ii utiliza in programul spatial, si a privatizat  lansarile.
De la patru sute de mii de ingineri cati erau implicati in programul Apollo, astazi sunt sunt sub 20000 in Space X.

Edited by tfmercedez, 09 July 2020 - 13:26.


#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMarianG, on 09 iulie 2020 - 13:16, said:

Cand va dezvolta destule, si le va pune cap la cap, va iesi ceva terifiant.
Asta mi-e frica.

O sa trăim toți din ajutor social. Degeaba ne iau robotii locurile de muncă dacă n-o sa aibă cine sa cumpere produsele și serviciile create de ei.

Edited by george_alexandru, 09 July 2020 - 13:28.


#39
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Omul e un entertainer, nu se ocupa cu munca asiduă.
Face rap songs.
Teslaquila.
Flamethrower.
Actor de filme.
Famous Twitter tweets, inclusiv periculoase legata de bursa. Inclusiv lucruri gen "I support Kanye West for president".
Arunca masini in spatiu.
Astea sunt lucruri care nu au avansat lumea in care traim. Ba chiar are efectul invers, de tâmpire.
E un om de imagine, de TV, de reclame, de interviuri, de podcasturi.

Edited by AdiTwism, 09 July 2020 - 13:52.


#40
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postgeorge_alexandru, on 09 iulie 2020 - 13:27, said:

O sa trăim toți din ajutor social. Degeaba ne iau robotii locurile de muncă dacă n-o sa aibă cine sa cumpere produsele și serviciile create de ei.
Mie im e sa nu fim trasi pe linie moarta si lasati sa murim de foame.....pentru ca nu valoram nimic pentru baietii grei ai planetei...

#41
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,027
  • Înscris: 10.04.2006
PayPal, tesla sau SpaceX sunt niște chestii la mișto, pe care le faci și tu în timpul liber, nu?

Românii ăștia tot timpul se cred mai deștepți și decât Elon Musk aparent.

#42
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017

View PostI2O, on 09 iulie 2020 - 13:54, said:


Mie im e sa nu fim trasi pe linie moarta si lasati sa murim de foame.....pentru ca nu valoram nimic pentru baietii grei ai planetei...

Și cum o sa facă bani dacă n-o sa aibă cine să le cumpere produsele?

Edited by george_alexandru, 09 July 2020 - 13:55.


#43
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postgeorge_alexandru, on 09 iulie 2020 - 13:55, said:

Și cum o sa facă bani dacă n-o sa aibă cine să le cumpere produsele?
Poate ca nici nu o sa mai existe economia in forma care exista acuma si nici nu vor mai avea nevoie ca ei sa ne vanda noua ceva....

#44
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018

View PostAnn0nyym0us, on 09 iulie 2020 - 07:12, said:

Cine pisici e Armstrong sa decida cum sunt cheltuiti banii? Ce treaba are faptul ca el a ajuns pe luna, cu finantele?



Mai are rost sa te intreb de sursa? Ca stiu ca esti hater, de pe celelalte topicuri Tesla/SpaceX. Ah da, vezi ca sursa nu inseamna ceva blog al unui diabetic american cu chipiu din folie de aluminiu.
Da, ce esti ocupat cu plivitul la vie si nu poti cauta sa te documentezi? Eu spre deosebire de tine m am uitat vreo doua ore la lansare, fake ul cu montajul video este notoriu. Pune mana si cauta, nu sta la poarta bisericii!

E bine daca ma stii de hater, si eu te stiu de spalator de parbriz din aceeasi sursa, adica dintr un topic pe care nu am intrat niciodata!

#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostNenea Zap, on 09 iulie 2020 - 13:55, said:

PayPal, tesla sau SpaceX sunt niște chestii la mișto, pe care le faci și tu în timpul liber, nu?

Românii ăștia tot timpul se cred mai deștepți și decât Elon Musk aparent.
Omul a zis, nu de multe ori, ce-i drept, ca mai toata lumea are senzatia ca e mare business man si antreprenor si geniu si ce l-au mai numit romanii astia priceputi, mai sus, cand el, in proportie de 90% este design engineer la SpaceX si inainte, pana sa se puna pe picioare, la Tesla...
dar na, toti romanii stiu ca el e un nimeni foarte bun la marketing (!?) si la concentrat resurse si la adunat oameni priceputi si nu face nimic concret, etc... asa o fi, ca prea zic multi

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostStartpause, on 09 iulie 2020 - 21:38, said:


Cine a zis ca Elon Musk este vreun geniu sau cine stie ce inginer??? Elon Musk este un om care face sa se intample. PUNCT
Zborul in spatiu. ESte de cel putin 50-60 de ani. Nimic nou. Insa Elon Musk continua aceasta munca, Elon Musk o dezvolta impreuna cu toti cei implicati.

Edited by MembruAnonim, 09 July 2020 - 21:53.


#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Romanii, in spexial prostimea ca nu e frumos sa-i bagam pe toti in aceeasi oala, il injurau pe vremea mea pe Gates, mai apoi au aflat de Jobs si i injurau p-ala, apoi pe Zuckerberg, acum e Musk. Nimic nou sub soare, prostia nu are leac, numai ca la noi din motive de edicatie si etos national se manifesta prin injurat si conspirationeli.

#48
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postaudiofidell, on 09 iulie 2020 - 07:07, said:

Omul e un farsor[...]
Unde nu i se poate contesta geniul este calitatea de om de afaceri [...]
Momentan a reusit sa livreze ceva concret [...]
daca nu va reusi sa livreze ceva concret intr un timp rezonabil, sandramaua se va prabusi [...]
E bine ca ai un fir logic in argumentatie si gandire :D

#49
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2020 - 00:35, said:

Ce parere aveti de Elon Musk?
Eu cred ca este un vizionar. Actiunile lui vor schimba viata in urmatorii 50-100 ani asa asa cum o stim noi azi.


Attachment elon.jpg



Tu nu ai habar ce vorbesti. Ai auzit vreodata de cuvantul inginer ? Musk e mai mult un om de afaceri.
"Actiunile lui vor schimba viata",sa inteleg ca a contribuit cu cate o teorema in matematica, fizica, astro-fizica, etc.

Oamenii de stiinta s-au cam suparat ca Musk a cam inceput sa faca mizerie cu satelitii lui (space debris).

View Postvrajitoruldinoz, on 09 iulie 2020 - 06:38, said:


Cum sa-si riste banii lui, doar nu era prost.
EM e un tip special de geniu. Sa convingi oamenii, sa confingi investitorii, sa aia atita intensitate incit sa duci la sfirsit proiecte cu obstacole gigantice si lumea sa-ti acorde atita incredere e o chestie fantastica.


Daca tu il numesti pe Musk geniu, inseamna ca nu il stii pe John von Neumann. Musk e doar un businessman, angajatii lui fac totul.

Edited by Patiserul, 10 July 2020 - 01:27.


#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPatiserul, on 10 iulie 2020 - 01:29, said:

Tu nu ai habar ce vorbesti. Ai auzit vreodata de cuvantul inginer ? Musk e mai mult un om de afaceri.
"Actiunile lui vor schimba viata",sa inteleg ca a contribuit cu cate o teorema in matematica, fizica, astro-fizica, etc.

Oamenii de stiinta s-au cam suparat ca Musk a cam inceput sa faca mizerie cu satelitii lui (space debris).

Eu iti zic respectuos sa ne scutesti. Chiar ne-am saturat de alde d'astia ca tine, Gica Contra care nu fac altceva decat sa se bage in seama si sa se contrazica doar de dragul de a se contrazice. Asa ca pofteste si ia "rekt" Posted Image

Am zis clar in alt post

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2020 - 21:52, said:

Cine a zis ca Elon Musk este vreun geniu sau cine stie ce inginer??? Elon Musk este un om care face sa se intample. PUNCT
Zborul in spatiu. ESte de cel putin 50-60 de ani. Nimic nou. Insa Elon Musk continua aceasta munca, Elon Musk o dezvolta impreuna cu toti cei implicati.

Edited by MembruAnonim, 10 July 2020 - 02:26.


#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016

View PostPatiserul, on 10 iulie 2020 - 01:29, said:

Daca tu il numesti pe Musk geniu, inseamna ca nu il stii pe John von Neumann. Musk e doar un businessman, angajatii lui fac totul.

Trebuie s afii prost rau sa iti inchipui ca genialitatea asta e cam cit o pizza de mare si daca are Musk mai multa ii ramine lu Einstein mai putina...sau ca a luat-o von Neumann pe toata si nu i-a ramas lui Musk nimica...
Asta e un om care iti afecteaza viata in mod direct ACUM, cum dracu sa spui ca fac anagajatii totul si ca un bussinesman ar fi asa ceva de neglijat... tie de ce nu iti fac angajatii nici macar un nod la cravata? Aha. Haha.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 July 2020 - 05:19.


#52
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Tare asta cu etosul national si "prostimea" care "pe vremea mea". Da, romanul e hater si toate cele. Dar daca ii iei pe roman pe partea economica, vorba lui becali...Ia sa spuna baietii astia iubitori de musk care ii apreciaza geniul , cati dintre ei se inchina cand trec pe langa o biserica? Asa, ca sa stim cu cine discutam despre stiinta! Ar fi ideal daca am elimina erorile logice dar sa nu dam greu pe softpedia.

Ia sa spuna baiatul care ma acuza ca nu am fir logic, ca banuiesc ca el are , a fost la scoala, probabil la olimpiada... El a inteles ceva din naratiune? Ca la o anumita lansare nea E.M. a facut o taraneala  de marketing de prostit prostii? Aia cu treptele care se intorc la sol. Genul ala de vrajeala e pe placul lui?

Baiatu cu fir logic , fii atent si la asta! Musk se pregateste asiduu de plecarea pe Marte, am ajuns aproape la termenul pe care l a declarat acum  multi ani cand facea strategia de marketing. Termenul a fost decalat dar el da impresia ca treaba se va petrece foarte curand. Atat de curand incat incepe un program de pregatire a voluntarilor. Si face pregatiri. Si da termene pentru viitorul foarte apropiat. Numai ca...

....Numai ca sunt dificultati obiective care tin de dezvoltarea actuala a tehnologiei si care fac imposibil mersul pe Marte in viitorul apropiat si mediu. De fapt cam imposibil cu motorul actual pe sistem bagat carbuni in soba. Asheaa.... Acum intrebarea de baraj: este Elodia Musca oligofren si nu stie ca nu se poate pleca pe Marte sau ii prosteste la greu pe  pupatorii de icoane?

Edited by audiofidell, 10 July 2020 - 07:13.


#53
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPatiserul, on 10 iulie 2020 - 01:29, said:

Tu nu ai habar ce vorbesti. Ai auzit vreodata de cuvantul inginer ? Musk e mai mult un om de afaceri.
Eu am auzit de un inginer care vrea sa aiba aerodinamica in vacuum.

#54
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018

View PostMembruAnonim, on 10 iulie 2020 - 02:25, said:

Eu iti zic respectuos sa ne scutesti. Chiar ne-am saturat de alde d'astia ca tine, Gica Contra care nu fac altceva decat sa se bage in seama si sa se contrazica doar de dragul de a se contrazice. Asa ca pofteste si ia "rekt" Posted Image

Am zis clar in alt post




Nu cumva a fost Musk individul care la facut pe ala pedofil ca a salvat niste oameni dintr-o pestera, pt. faptul ca a refuzatul submarinul lui Musk,  motivul pt.care un submarin ar fi facut mai mult rau decat bine.

Ce "rekt" visezi? Inafara de faptul ca TU il pupi in cur pe Elon Musk, crezand ca e cine stie ce mare cercetator universal. Daca nu stiai intr-un dialog/conversatie, exista pareri pro/contra. Mai consulta manualele de gimnaziu, se pare ca ai cam uitat.


View Postvrajitoruldinoz, on 10 iulie 2020 - 05:17, said:

Trebuie s afii prost rau sa iti inchipui ca genialitatea asta e cam cit o pizza de mare si daca are Musk mai multa ii ramine lu Einstein mai putina...sau ca a luat-o von Neumann pe toata si nu i-a ramas lui Musk nimica...
Asta e un om care iti afecteaza viata in mod direct ACUM, cum dracu sa spui ca fac anagajatii totul si ca un bussinesman ar fi asa ceva de neglijat... tie de ce nu iti fac angajatii nici macar un nod la cravata? Aha. Haha.


Si premiul Nobel, Turing, Fields Medal pt. ce penis calului sunt? Pt. niste persoane care rezolva niste probleme si aia e? Cam orice lucru iti afecteaza viata in ziua de astazi.

Am sa ma duc maine si am sa ma rog la Jeff Bezos sa ne traga cablu international. Chiar as vrea sa vad niste telenovele mexicane, chiar de la sursa.

Edited by Patiserul, 10 July 2020 - 15:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate