Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Durere de cap când alerg sau merg mai apasat

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Amapopa

Amapopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.12.2014
Buna,
Acum vreo 4 luni, într-o zi când am strănutat mai puternic decât de obicei am simțit o durere/senzație în cap, in partea dreapta, pe care nu am mai simțit-o înainte. A fost ca un cârcel puternic, dar la nivelul craniului/creierului. O senzație ciudată, care a durat câteva secunde. In săptămânile următoare senzația a revenit o data la câteva zile, dar numai la mișcări bruște de cap, și ținea tot câteva secunde. Am mers la neurolog, mi-a dat un anti-inflamator și un relaxant muscular. Senzația a dispărut cat am luat medicamentele și încă vreo două săptămâni după. Dar acum vreo două luni am inceput sa simt din nou ceva ciudat, tot în partea dreaptă de cap. O durere localizata in creștet (un punct relativ clar definit), dar mai spre dreapta, iar uneori radiază spre tâmplă. Dar nu o simt decât dacă alerg sau merg mai apasat, sau sar. Durerea durează doar cat fac miscarea. Nu am niciun alt simptom și nu mă doare deloc capul daca nu fac mișcările de mai sus. Nu am mai ajuns la medic din cauza că de câteva luni lucrez de acasă, dintr-un oraș mic. Nu știu dacă are legătură,  dar in ultimele zile am dormit pe spate, fara perină (maxilarul din dreapta mă doare uneori și asta ajuta) și durerea de cap s-a ameliorat, deși nu a dispărut.
A mai plătit cineva așa ceva?

Mulțumesc

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mergi la un neurochirurg bun si explica-i toata chestia asta sa nu ajungi la vreun atac cerebral

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Mergi la medic daca vrei. Atacurile cerebrale sau alte defecgtiuni la procesor, nu se simt doar ca durere si atat. Am simtit de mai multe ori asa ceva. Bunica imi zicea ca am tras curent. Pur si simplu ma curenta in cap. Chiar durea. O data, am rama cu gatul sucit, dar de multe ori, doar sim in pielea capului ca o intepatura, taietura. Nu am mai simtit de mult, dar stiu ce e.

#4
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020
Un fenomen relativ comun, vezi cum stai cu colana prin zona gatului si incearca sa ai pozitii mai sanatoase de somn. Uneori asta mai apare si doar de dragul de a fi sau alte probleme mai complicate.
Doctorul te lamureste garantat.

#5
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Nu mai speriati fata/baiatul cu atacuri cerebrale ca nici nu se pune problema. El are durerea doar in prezenta miscarii si una peste alta, neurologul i-a dat antiinflamator si relaxant muscular, deci totul se rezuma la muschii scalpului ai cefei si gatului. Eu am ceva asemanator, dar totul mi se trage de la coloana cervicala, care, afecteaza nervii si muschii cefei si ai scalpului. Evident totul este legat si durerera este generala. Sfatul meu este sa mearga la un masaj capilar si cervical.

#6
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Fă și un control stomatologic, unele probleme dentare pot cauza anumite dureri de cap (dupa cum mi-a sugerat medicul meu de familie).

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 costin001, on 09 iulie 2020 - 06:56, said:

Nu mai speriati fata/baiatul cu atacuri cerebrale ca nici nu se pune problema. El are durerea doar in prezenta miscarii si una peste alta, neurologul i-a dat antiinflamator si relaxant muscular, deci totul se rezuma la muschii scalpului ai cefei si gatului. Eu am ceva asemanator, dar totul mi se trage de la coloana cervicala, care, afecteaza nervii si muschii cefei si ai scalpului. Evident totul este legat si durerera este generala. Sfatul meu este sa mearga la un masaj capilar si cervical.

Cu cata certitudine ai pus diagnosticu.....

#8
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 I2O, on 09 iulie 2020 - 10:22, said:

Cu cata certitudine ai pus diagnosticu.....

Daca ai alta parere, te rog impartaseste-ne si noua, caz in care personal iti respect opinia.
Dar tu asa...crezi ca de 4 luni, de cand tot se plange ca are durerea asta, nu crapa dracului de la atacul asta cerebral inchipuit. Ca sa nu mai spun ca in lumea mea, nu faci AVC de la un stranut mai vartos si nici daca faci miscare sau sari cum relateaza initiatorul.  Citeste mai atent cand spune ca daca doarme fara perna se simte mai bine...deci CERVICAL, prietene, NU AVC.

L.E. De curiozitate,initiator, ce varsta ai?

Edited by costin001, 09 July 2020 - 13:56.


#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu mi-am impartasit parerea,sa mearga la un medic bun care o sa-i faca investigatii,nu cum a fost celalalt care ia aruncat o reteta si atat
Orice simptom trebuie investigat ca sa tratezi cauza nu efectu cum a facut neurologu la care a mers el....
Acuma na...fiecare face ce vrea cu propria sanatate si viata...

#10
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 I2O, on 09 iulie 2020 - 14:04, said:

Eu mi-am impartasit parerea,sa mearga la un medic bun care o sa-i faca investigatii,nu cum a fost celalalt care ia aruncat o reteta si atat
Orice simptom trebuie investigat ca sa tratezi cauza nu efectu cum a facut neurologu la care a mers el....
Acuma na...fiecare face ce vrea cu propria sanatate si viata...

Din fericire pentru mine am o sora medic in California si daca am vreo problema eu sau familia mea, prin Skype, ma bazez pe sfaturile ei la probleme minore. Eu am dureri de cap de pe la 12 ani. Am investigat totul timp de peste 15 ani, iar pana acum am cam aflat si citit tot ce se poate in materie de...
Stiai ca 90% din durerile de cap, inclusiv migrenele, nu au nimic de-a face cu creierul ci doar cu sistemul circulator periferic capilar al scalpului, fetei, in cel mai nefericit caz cu ansamblul muscular al ochilor, sinusuri si frunte. Daca intradevar ai o afectiune la nivelul creierului, vreun anevrism sau inflamatie, tumora, etc. nu apuci 4 luni sa iei antiinflamatoare( culmea au si efect) care oricum toate sunt un pericol major pentru AVC(citeste prospectul toate sunt coagulante, in general ingroasa singele, favorizand formarea de cheaguri de sange) si nici un neurolog in toate mintile nu da antiinflamator, decat daca este absolut sigur ca nu exista vreo legatura cu creierul. Deci este pur si simplu muscular, si dupa cum spuneam masajul este cea mai buna solutie.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu nu mai continui discutia...fiecare face ce vrea

#12
Amapopa

Amapopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.12.2014
Am 39 de ani, nu fumez, nu beau cafea, fac mișcare moderat, nu am avut probleme de sănătate semnificative.
Mi-am făcut pentru mâine programare pentru un consult online cu un neurolog de la Medlife. Se pare că se poate, in perioada asta. Revin cu mesaj după ce aflu mai multe.

Edited by Amapopa, 09 July 2020 - 19:11.


#13
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 Amapopa, on 09 iulie 2020 - 19:10, said:

Am 39 de ani, nu fumez, nu beau cafea, fac mișcare moderat, nu am avut probleme de sănătate semnificative.
Mi-am făcut pentru mâine programare pentru un consult online cu un neurolog de la Medlife. Se pare că se poate, in perioada asta. Revin cu mesaj după ce aflu mai multe.

Eu unul, astept cu interes diagnosticul numarul 2. Succes!!!

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Posibil sa ai probleme la articulația mandibulei, pe partea dreapta. Pare plauzibil, mai ales ca spui ca durerea a apărut după un strănut mai puternic. Nu este însă de neglijat nici varianta unor probleme la nivel cervical.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,066
  • Înscris: 17.01.2012

 Amapopa, on 09 iulie 2020 - 19:10, said:

Am 39 de ani, nu fumez, nu beau cafea, ...

și când te apuci... de trăit? :P

acum revenind la serios: dacă job-ul presupune mult calculator (sau încovoierea gâtului), atunci vertebrele gâtului (cervicala cum zic toți :) ) sunt problema
(știi ce forță acționează asupra „cervicalei” când strănuți?)

bagă un RMN la cervicală!

(mamă ce-mi place cuvântul ista: cervicala!!!)

#16
Amapopa

Amapopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.12.2014
Am avut convorbirea cu neurologul. Concluzia e ca nu e nimic grav la tipul ăsta de durere (fulgerătoare și de scurta durata). Trebuie într-adevăr să fac un RMN cervical să stabilească clar dacă e un nerv sau e de natura musculara. Da, stau mult la birou și în poziții nu tocmai sănătoase :)) Daca e doar muscular voi face ședințe de masaj. Daca e in nerv, atunci recuperare. Vom vedea. Mulțumesc mult pentru răspunsuri și implicare! :)

#17
Amapopa

Amapopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.12.2014
Revin cu update. Nu am reușit încă să fac un RMN. Dar am fost la masaj pentru zona cervicală, așa cum mi-a recomandat doctorul neurolog, și mi-am revenit aproape integral.

#18
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 Amapopa, on 24 iulie 2020 - 12:54, said:

Revin cu update. Nu am reușit încă să fac un RMN. Dar am fost la masaj pentru zona cervicală, așa cum mi-a recomandat doctorul neurolog, și mi-am revenit aproape integral.

Ma bucur ca a fost atat de simplu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate