Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Casa de schimb valutar

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 ionelb1, on 08 iulie 2020 - 19:39, said:

Ți se pare. Pot documenta. În spatele casei mele un valutist construiește 2 case. Și el și la ora actuala sta în centru cu borseta și schimba bani. De ce nu îl cauta garda e alta discutie

Ionel-ionelule
Valutistu' ala de mult nu mai are bani in borseta aia.De acolo vinde altceva.

#20
ionelb1

ionelb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2009
Noroc cu tine ca ii dam de cap.

Lasă ma cu Ionel ionelule. Acum o luna am schimbat 4000  mi a făcut fata reducere la4. 80 de o cafea. Iar ala era peste drum. Cred ca nu înțelegi despre ce e vorba

Ăla a băgat la reanimare cativaluna asta. Pe tine te ar baga urgent

Sa revenim la oile noastre. Am făcut un calcul și la 10 bani ar trebui cam 1000 pe zi.. 30 pe luna și to nu sunt sigur ca renteaza

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,156
  • Înscris: 27.10.2007

 ionelb1, on 08 iulie 2020 - 20:47, said:


Sa revenim la oile noastre. Am făcut un calcul și la 10 bani ar trebui cam 1000 pe zi.. 30 pe luna și to nu sunt sigur ca renteaza
depinde de oras, dar nu cred ca poti tine un ecart de 10 bani. sunt multe, apare concurenta.

#22
ionelb1

ionelb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2009
De ce ești rău. Nu ai întrebat care e magazinul cât îmi cere pe mălai etc.

#23
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Avem un prieten de familie care era valutist/bisnitar sau cum i-o mai spune.
Banii nu ii facea din schimb valutar.
Din cate stiu cumpara de la aia cu rr... bahmudele sau cum s-or numi si alte produse de genul si acolo facea banii. Din schimb valutar isi lua mancarea zilnica si tigarile.

#24
ionelb1

ionelb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2009
Care voi ma ajutați.


#25
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 strongsss, on 08 iulie 2020 - 20:19, said:

1000 de lei chiria (nu stiu, presupun) + 4000 lei *salariu + dari la stat dai prea putin, fuge cu banii) = 5000 lei pe luna, doar ca sa existi.
(...)
La "doar ca sa existe si sa ramana cu toate dejtele pe inventar" mai adaugi si taxa de protectie.

#26
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 ionelb1, on 08 iulie 2020 - 20:06, said:

Vorbești aiurea cum naba sa fie patron când ii știu pe nume interlopi
pai si patronul ce crezi ca e, doctorand la stomatologie?    :lol:

asta ar fi primul criteriu daca vrei sa deschizi o casa de schimb - cum stai cu interlopii din oras? iesiti la bere, va bateti pe burta, de-astea?

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 born2lose, on 08 iulie 2020 - 22:39, said:

pai si patronul ce crezi ca e, doctorand la stomatologie? Posted Image

asta ar fi primul criteriu daca vrei sa deschizi o casa de schimb - cum stai cu interlopii din oras? iesiti la bere, va bateti pe burta, de-astea?
apropo de asta cu interlopii.stii ca imediat ce ai deschis vei fi umplut de valuta falsa nu?vei lua teapa vietii

#28
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
diferenta este de 0,02sau0,03
trebuie sume mari zilnic sa scoti ceva
dar mai important e sa ai loc si sa fii acceptat in piata,nu te gandi ca inchiriezi taraba,cum e la piata,ca si acolo tot greu e
un valutist cu staif trebuie sa prinda unele zile cu 6 cifre

#29
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Ultima oara cand am cumparat la o casa de schimb a fost anul trecut prin august, vreo 3000 de oiro parca aveam nevoie si era sambata dupa amiaza.
In rest vand si cumpar doar de la valutisti.

La mine in sat era un automat de schimb valutar care mergea din 5 in 10. Acum l-au desfiintat. Or mai fi, dar nu ma intereseaza, e un stres sa umbli sa gasesti parcare, te duci la automat si cand ajungi acolo vezi ca nu merge....
Ca sa schimbi 100 de euro la casa e o adevarata poveste.... Mergi si parcheaza, cauta buletinul, intra inauntru, da buletinul, da banii, semneaza chitanta, iti ia 10 minute minim sa faci 100 de euro in lei.

La baieti opresc la bordura, ii zic ca am de schimbat X euro, iau banii si plec. Dureaza un minut.

Si in general, fiecare valutist care actioneaza in strada are si casa lui de schimb, pentru valori mari sau pentru aia de la tara, carora le e frica sa schimbe la valutisti.
Ca sa nu mai spun ca banii grei, aia pe care nu-i poti justifica, nu-i faci la casa. Cand ai nevoie de 40.000 de coco cum faci? Cumperi de la casa si te calca fiscul sau cumperi de la baieti?

Nu faci mare smecherie cu omul de la tara care schimba si el 100-200 de coco odata pe luna.

Oricum de cand cu pandemia a scazut traficul la casele de schimb. Chiar acum doua zile vorbeam cu baietii... la trotuar merg cu 25% fata de anul trecut iar la casele de schimb la mai putin de jumatate.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
pe aici valutistii se ocupa si cu camata. dar nu din aia cu taiat degete sau rapit copilul, ci daca vrei o suma mai mare de la el vi cu garantie imobiliara sau poate o masina daca-i valoroasa. dar la modul ca daca  respectiva casa valoreaza sa zicem 100k euro el iti da maxim 25-30k euro imprumut dar te duci cu el la notar si semnezi contract de imprumut garantat cu imobilul, contract care devine executoriu daca nu-l duci la indeplinire si el vine dupa aia si te da afara din casa cu executorul judecatoresc si jandarmii. bine, la sume mai mici, gen 2-3k euro, daca te cunosc ca esti genul care dispui in general de bani ti-i dau si fara sa semnezi ceva. n-am testat sa vad ce se intampla. :) prin zona nu s-a auzit de cazuri de degete taiate sau alte chestii din astea cu interlopii locali. dar de case, pensiuni, un hotel mai mic ajunse pe la valutisti stiu eu care nu le port sambetele.

#31
ionelb1

ionelb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2009

 strongsss, on 08 iulie 2020 - 20:19, said:

1000 de lei chiria (nu stiu, presupun) + 4000 lei *salariu + dari la stat dai prea putin, fuge cu banii) = 5000 lei pe luna, doar ca sa existi.
presupun ca ai un ecart de 0.05 lei (cumperi cu 4.80 si vinzi cu cu 4.85) deși la mine in oras e 0.03 lei.
la 100 Euro castigi 5 lei.
100.000 euro castigi 5000 lei.
daca ecartul e 0.03 lei, la 100.000 de euro castigi doar 3000 de lei.
daca lucrezi si sambata, 100.000 euro inseamna 4000 de euro pe zi.e ceva.

schimbatori sunt peste tot. mai in centru, mai la margine, i-am vazut in toate orasele. in cluj n-am vazut, dar nu spun ca nu sunt. pur si simplu nu i-am vazut.
atata vreme cat sunt bani negri, vor fi si schimbatori.
cea mai tare faza la mine in oras a fost in vremea starii de urgenta. statea schimbatorii intr-o parcare in care venea armata si facea schimbul de tura cu Hummerul. cand se facea schimbul, venea si masina politiei, uneori luao o cafea de la un automat, trebuiri omenesti. imposibil sa nu vada ca erau aceeasi oameni in parcarea respectiva. crezi ca i-a intrebat cineva pe schimbatori de declaratie pe propria raspundere? oamenii erau la munca.
omul a zis ce crede el. pe cifre. nu sunt de acord cu el dar macar a pus niste cifre.restul care spun lasa nu merge, astia sunteti restul fara argumente , doar nu merge.daca ar scrie cineva "shaormerie" sar 10 oameni si spun nu merge. dar unde? in caracal? in resita ? in constanta? la periferie? cata chirie? care raspundeti cei din sala de pacanele?

#32
ionelb1

ionelb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2009
si apropo nu stiu unde ai gasit casa de schimb unde sa fie 4,8 cu 4,85 poate pe alte meleaguri Bucuresti sa fie. la mine in oras sunt 7 case si toate au o diferenta de aproximativ 0,10 lei. la banci chiar ma uitam sa nu cad de prost.CEC 4,8 cu 4,88 cel mai bun.

#33
ionelb1

ionelb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2009
"Nu faci mare smecherie cu omul de la tara care schimba si el 100-200 de coco odata pe luna." bun acuma sa inteleg ca si firma din kaufland care functioneaza de 7 luni de zile  e tot falimentara merge in gaura o plateste si pe femeia aia la misto. si plateste chirie tot la misto..omul de la tara schimba e adevarat 100 dar sunt cateva sute de mii prin zona mea.aproape ca nu exista familie care sa nu aiba pe cineva plecat cum se spune...

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,493
  • Înscris: 05.06.2009
Pai ca să ai profit, trebuie sa și vinzi valuta, nu doar sa cumperi (dpdv al casei de schimb valutar). De aici vin banii pe plus, din diferența cu care vinzi, respectiv cumperi o anumita valuta, păstrând un echilibru. Nu e rentabil sa tot cumperi euro/dolari de la clienți.

#35
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 ionelb1, on 17 iulie 2020 - 13:44, said:

sunt cateva sute de mii
Si vin toti astia la casa ta de schimb? Ai atata cash permanent?
Io vad ca tu vrei sa ma certi si nu-ti da prin cap sa iei in calcul ce iti spun si altii. Ok, fa ca tine....

Hai sa-ti mai spun ceva. Acum 3 zile mi s-a stricat calculatorul. Am luat 1000 de euro si m-am dus sa-i fac lei, trebuia sa platesc la pc garage componentele. La banca era 4,79XX, la casele renumite era 4,807.
Adica as fi castigat la o casa de schimb 7 lei. Ce crezi c-am facut? M-am dus la valutistii mei, am luat 4,8 pe euro si i-am zis sa mai puna un litru de benzina ca am mers la ei. Si mi-au dat 4805 lei. Deci am pierdut 2 lei ca n-am fost la casa dar am castigat enooooorm de mult timp. Stii cat ia sa numeri 1000 de euro in bancnote de 50 pe la detectorul de valuta falsa?

#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,493
  • Înscris: 05.06.2009
Depinde de banca. Unele au mașini de numărat mai moderne, în care este incorporat și detectorul de valuta falsa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate