Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

UBB Cluj Matematică informatică

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Salut, am luat bacul cu media 8.76 și nota la matematică (m2-profil tehnologic) 9.7
Pot să intru la matematică-informatică? Și cam ce voi putea ieși după 3 ani? Înclin spre informatică chiar dacă nu am fost la profil de mate info și nu am făcut.Am nevoie de un sfat și de puțin ajutor, provin și din mediul rural și din câte am înțeles sunt locuri pentru aceasta.

#2
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017
Legat de mediul rural sa stii ca nu ai nici un loc special. Vei concura cu toti ceilalti.

Daca vrei sa mergi pe informatica, du-te la informatica limba romana, daca crezi ca nu ai media (nu stiu in ce masura se sustine anul acesta examenul de informatica) inscrie-te la informatica limba engleza.

Am cunoscut persoane care au facut matematica-informatica si le-a fost putin mai greu sa intre pe informatica deoarece nu au facut cum trebuie informatica, in schimb au facut foarte multa matematica si foarte complicata (din punctul meu de vedere).

Daca vrei sa faci matematica-informatica poti sa ajungi profesor de informatica sau matematica. Poti sa ajungi si programator, dar sa nu te astepti sa fi la nivelul unui student care a terminat informatica. Va trebui sa inveti singur informatica pe langa ca sa ai succes.

EDIT: Vad ca ai deschis 2 topicuri (nu inteleg deloc rostul), deci ma gandesc ca poate unul iti va fi sters.

Edited by stearom, 08 July 2020 - 17:37.


#3
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
M-aș duce și la informatică dar eu nu am făcut în liceu și de asta zic că voi putea să țin pasul cu unul ce a fost la profil mate info?
Și in legătură cu locurile de la rural așa mi s a spus.. Media de admitere am văzut că e 1/4 din media de la bac + 3/4 din media de la matematică / informatică. Îmi iese 9.46..

#4
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017
In principiu cu media aia intrii, poate chiar si la buget, depinde de an si cati concureaza pe loc.
Am avut in an un coleg care a fost la uman (sincer cand l-am auzit m-a bufnit rasul), DAR a luat toate examenele cu note foarte mari si deja in anul 2 de facultate lucra.
Caz contrar a fost altcineva care a intrat cu 10 la facultate cu bursa de merit si a picat toate examenele pentru ca venea la cursuri cand avea el chef. Nu l-am mai vazut in anul 2.
Depinde de tine daca vei tinea pasul sau nu. Daca o sa inveti, o sa ii intreci pe multi care au dat bacul la m1.

Mult succes si sa te bucuri ca nu dai examenul ca de la an la an l-au facut din ce in ce mai greu:D

#5
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Mulțumesc mult de ajutor, apreciez că ai venit fără hate și m-ai ajutat, o să încerc atunci la buget la info.

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 06.10.2003

 Apone, on 08 iulie 2020 - 17:38, said:

M-aș duce și la informatică dar eu nu am făcut în liceu și de asta zic că voi putea să țin pasul cu unul ce a fost la profil mate info?[...]

Irelevant. În primul an se reia materia de liceu. Cu multă muncă individuală, ajutor de la 1-2 colegi de an și prezență 100% la cursuri/seminarii/laboratoare (adică să se vadă că-ți dai interesul) poți recupera.
Poți participa și la cursurile și seminariile secției de informatică - nu te va da nimeni afară, ba din contră - vei fi apreciat. Te poți transfera ulterior la secția de informatică (întreabă la secretariat ce și cum).

#7
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017
Faza cu transferatul nu mai merge cum era o data (e doar pe pile:D).
Stiu asta sigur ca au inceput sa se planga cei de la mate-info ca nu ii lasa sa se transfere.

Se transferau multi in anul 2 la Informatica pentru ca nu au avut medie sa intre si mergeam la matematica-informatica

#8
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Așa crunt e la matematica-informatica?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate