Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cumparare statie incarcare masina electrica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1387 replies to this topic

#883
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

 Courage, on 08 octombrie 2021 - 14:49, said:

Am trecut azi pe la SIAB și am stat de vorba cu șeful EV-Mag.
Mai au Putin de lucru la stațiile ce vor merge cu panourile PV, sa foloseasca productia solară.
Asta e o veste buna. Vor face stații cu putere variabila, in funcție de producția panourilor solare?

#884
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Statiile erau deja on display la SIAB, dar din ce am vorbit, inca mai e de lucru la partea de software.

Adesea marea problema este sa ai suport pentru cat mai multe invertoare de pe piata.

Fronius e arhicunoscut, dar e premium.
Huawei castiga teren in Romania, dar controlul pe API lasa de dorit.

Pur si simplu e foarte mult de munca sa le faci sa mearga cu mai multe invertoare, iar pretul va fi pe masura.
Alternativa este sa mergi pe citirea directa a amperajului cu transformatoare.

Desigur, pentru orice produs exista cel putin un client, dar exista cel putin 3 alternative opensource (OpenWB, EVCC, OpenEVSE) si unele closed source (SmartEVSE), foarte complexe dpdv al setarilor + integrarilor cu sistemele producatorilor auto (citesc gradul de incarcare al bateriei).

Edited by Courage, 12 October 2021 - 05:15.


#885
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

 Courage, on 12 octombrie 2021 - 05:12, said:

Statiile erau deja on display la SIAB, dar din ce am vorbit, inca mai e de lucru la partea de software.

Pur si simplu e foarte mult de munca sa le faci sa mearga cu mai multe invertoare, iar pretul va fi pe masura.
Da, acum depinde in ce măsura 😊
Fronius oferă stații din astea variabile compatibile cu propriile invertoare undeva la 900 euro.
Ev-mag ar trebui sa vina cu o oferta competitiva …

#886
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am studiat putin Fronius Wattpilot si, cel putin cum rezulta din manualul de utilizare si documentatia de prezentare, este o solutie foarte buna.
Ce mi-a placut si n-am vazut la altii este comutarea automata de la incarcare pe 3 faze la incarcare pe 1 faza.

Curentul minim de incarcare standardizat este 6A. Asta inseamna minim 4.14 kW in trifazat, 1.38 kW in monofazat.
Daca puterea de la panourile solare scade sub 4.14 kW, Fronius Wattpilot stie sa comute pe incarcare monofazata unde poate varia puterea de incarcare intre 1.38 kW si 3.68 kW, ca sa consume doar ce vine de la panouri, sa nu ia din retea, pe cat posibil.

#887
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Statiile Fronius Wattpilot sunt de fapt go eCharger cu firmware modificat, problema e ca din ce gasesc rapid pe net, costa pe 1000 eur minim si ofera setari destul de basic.
Nu le-am vazut prin oferte in Romania.

La o statie cu Simple EVSE WIFI (260 EUR), mai adaugi un contor cu modbus (maxim 100 eur) si un raspberry pi 3 (70 eur) pe care rulezi softul EVCC sau OpenWB (poate fi rulat si in retea pe un NAS) si ajungi la 430 eur, are suport pt multe invertoare si diverse alte statii/componente existente pe piata + lucreaza cu sistemele online de monitorizare a incarcarii bateriei date de producatorii auto.
Adica poti de ex sa setezi sa se opreasca incarcarea la X%.

#888
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
M-am hotarat sa aman luarea unei statii de incarcare si sa folosesc pentru inceput doar chargerul de casa comandat impreuna cu Spring-ul. As trage doar un cablu trifazat din tablou pana in parcare la care voi monta asa ceva https://tinyurl.com/p7u76k69. Ce este mai bine sa cumpar, un RCBO sau un RCCB+MCB (evident, pentru trifazat)? Cablul sa fie de 5x 2,5mm sau de 5x 4mm (distanta este maxim 15m)?

#889
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Nu mai e nimeni aici? :(

#890
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Linkul pus de tine nu merge, asa ca nu avem ca sa-ti raspundem.

#891
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Adresa corecta este https://tinyurl.com/p7u76k69 a fost adaugat punctul de editorul de text al Softpedia, sorry. Mai raman oricum intrebarile legate de RCCO versus RCCB+MCB si ce cablu este recomandat pentru distanta de 15 m (de 2,5mm2 sau 4mm2)? Multam!

#892
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
As recomanda cat mai gros. Eu la statia mea monofazata de 7kw am pus de 6mm2 pentru 32A. Daca incarci cu maxim 16A ti-as recomanda 4mm2 sa nu fii la limita. 2.5 e prea putin.

Edited by pisoiu2, 19 October 2021 - 09:52.


#893
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Eu am pus RCCB + MCB deoarece un RCCO trifazat era prea scump. Curentul diferentialului sa fie mai mare decat al disjunctorului, la scurt sau la depasire sarcina sa decupleze disjunctorul. Diferentialul nu decupleaza la depasirea sarcinii si se poate defecta.

#894
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 al bundy ro, on 19 octombrie 2021 - 15:37, said:

Eu am pus RCCB + MCB deoarece un RCCO trifazat era prea scump. Curentul diferentialului sa fie mai mare decat al disjunctorului, la scurt sau la depasire sarcina sa decupleze disjunctorul. Diferentialul nu decupleaza la depasirea sarcinii si se poate defecta.
Mulțumesc mult poți să-mi zici ce ai cumpărat și de unde?

#895
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Degeaba iti da link, problema este ce bransament/circuit ai tu.
Intai te hotarasti cati amperi poti avea maxim pe acel circuit, cat ii permiti maxim sa permita masinii ca sa traga din circuit.

Ce insemna scump ieftin?
Unu RCBO 4p 30mA si 32A costa 312 lei.

https://www.etigroup...-la-supracurent

Un Schneider A9D32732 costa 400 lei.

#896
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007

 mihaimihai, on 19 octombrie 2021 - 17:06, said:

Mulțumesc mult poți să-mi zici ce ai cumpărat și de unde?
Am pus ambele Schneider, disjunctorul de 20 diferentialul de 25A cu 30mA. In tabloul general am de 32A.
Cablul intre tablou si statie este de 5x6 cupru. Statia fiind fabricata de Moon are protectia la curent continuu integrata.

Edited by al bundy ro, 20 October 2021 - 10:23.


#897
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 al bundy ro, on 20 octombrie 2021 - 10:21, said:

Am pus ambele Schneider, disjunctorul de 20 diferentialul de 25A cu 30mA. In tabloul general am de 32A.
Cablul intre tablou si statie este de 5x6 cupru. Statia fiind fabricata de Moon are protectia la curent continuu integrata.
Multumesc, am mai primit recomandarea ca diferentialul sa fie cu o treapta mai mare decat disjunctorul, totusi daca ai cumpara un RCCO (care include cele 2 componente) valoarea curentului maxim suportat nu este aceiasi pentru amandoua?

#898
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Toate informatiile pe care le cauti se gasesc in acest topic. Ai participat activ la acele discutii iar acum intrebi aceleasi lucruri. Mai mult, pe alte topicuri si daca nu ma insel chiar pe topicul asta dadeai sfaturi in legatura cu aspectele astea. Care ii faza  ? Supradimensioneaza cablul, pune de 6 mm2  ca oricum ai nevoie de doar 15 metri si asa nu o sa mai umbli la el in viitor, daca il bagi in pamant foloseste tub flexibil pentru ingropat (rosu, corugat, e ieftin) si pune ce vrei tu in ceea ce priveste RCBO vs RCCB + MCD. Curentul maxim pentru RCCB trebuie sa fie cel putin egal sau mai mare decat curentul maxim care va trece prin el si implicit mai mare sau egal cu curentul maxim al MCD-ului. Recomandarea de a folosi un RCCB cu curent maxim mai mare cu o treapta decat ce se foloseste la MCD poate fi o consecinta a faptului ca vei trage curent mare pentru perioada lungi de timp si vrei sa eviti situatia putin probabila ca RCCB-ul sa fie deteriorat.

#899
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007

 mihaimihai, on 20 octombrie 2021 - 11:36, said:

Multumesc, am mai primit recomandarea ca diferentialul sa fie cu o treapta mai mare decat disjunctorul, totusi daca ai cumpara un RCCO (care include cele 2 componente) valoarea curentului maxim suportat nu este aceiasi pentru amandoua?
BA da,, dar am explicat mai sus, diferentialul nu sare la suprasarcina ci se deterioreaza, la suprasarcina sare disjunctorul, de asta curentul suportat de diferential trebuie sa fie peste cel al disjunctorului si sub cel a sigurantei principale din BMPT.

#900
ionutmocanita

ionutmocanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.06.2010

 mihaimihai, on 17 octombrie 2021 - 10:41, said:

M-am hotarat sa aman luarea unei statii de incarcare si sa folosesc pentru inceput doar chargerul de casa comandat impreuna cu Spring-ul. As trage doar un cablu trifazat din tablou pana in parcare la care voi monta asa ceva https://tinyurl.com/p7u76k69. Ce este mai bine sa cumpar, un RCBO sau un RCCB+MCB (evident, pentru trifazat)? Cablul sa fie de 5x 2,5mm sau de 5x 4mm (distanta este maxim 15m)?

Cablul trifazic doar daca vrei sa faci o investitie de viitor, dar nu pentru spring, el merge monofazic.
Ce poti face, sa tragi 3*6mm2 ca sa ai putere maxima pentru Spring.
Daca vrei pentru viitor, 5*6mm2 sa poti trage 22KW AC.

Si automat, exact ce recomandau colegii de mai sus, daca ai spatiu, pune RCCB(40-50-60A)+MCB si sigurante (separator) pentru rupere si mentenanta (daca ai si mai mult spatiu).
Stima!

Edited by ionutmocanita, 20 October 2021 - 20:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate