Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Situația cauzată de Covid-19 în Austria

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Da, n-ai voie sa faci cumva infarct ca primesti amenda :)

#38
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Am plecat eu azi din România, cu mașina cu nr. de Ro, cu destinația Kirchham, un sat în apropiere de Passau. La granița Ro/Hu : polițistul român : "unde mergeți?" eu :"Germania" Atât! Polițistul maghiar nu m-a întrebat nimic!
În Ungaria sunt vreo 6-7 parcări ce au o sigla cu galben unde scrie Transit. Dar nimeni nu are treaba cu tine.
La austrieci te întreabă unde mergi. Atât. Niciun act, niciun test. Nimic.
La nemți e poliție la frontieră (nu am intrat pe la intrarea de pe autostradă spre Passau) dar nu te întreabă absolut nimic.
Nimeni nu e strasat aici de bombe. Masca se poartă destul de rar. Doar noi și bulgarii avem măști tot timpul cu noi.

#39
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Mersi pt info.
In Austria ai oprit la vreo benzinărie?

#40
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Da. În apropiere de Germania. La un AVIA. Motorina era vreo 1,03 euro.

#41
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Conform regulilor din AT, am înțeles ca oprirea nu ar fi permisa... (pt cei fără test covid, aflati in transit)

#42
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Oprire = înnoptare


#43
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Trebuie sa prezint un test COVID - 19 negativ la intrarea în Austria în cazul în care doar tranzitez țara?

Pentru tranzitarea Austriei (tranzitare înseamnă că NU poți opri deloc, nici măcar la benzinărie), nu ai nevoie de test negativ COVID - 19, însă formularul de intrare (disponibil aici în engleză sau germană) trebuie completat, indiferent dacă este vorba despre tranzitare sau nu. Pentru a demonstra că nu te oprești în Austria și că te îndrepți către un alt stat Schengen, trebuie să ai la îndemână un document doveditor – permis de ședere, invitație oficială șamd.

https://www.austria....ctice/siguranta

#44
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Asta am primit eu pe mail de la Ambasada Austriei în România "Pentru persoanele în TRANZIT: se permite tranzitul, fără oprire (innoptare) pe teritoriul Austriei spre destinații din alte țări, fără aplicarea măsurii de carantină/izolare sau test COVID, dacă călătoria spre țara de destinație este justificată concludent".

Nu mai spun că în realitate nimeni nu te întreabă de nimic și nici nu am văzut filtre sau ceva asemănător prin Austria.

De asemenea, ca să iei vigneta, trebuie obligatoriu să oprești în vreo stație de carburant.

#45
papa1

papa1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.05.2010
Am tranzitat Austria vineri dimineata am discutat cu politistul austriac 3 cuvinte buna dimineata si franta atit iar pe interior nu ma intrebat nimeni nimic am oprit pe autostrada la un omv si am luat vigneta si am intrat in Salzburg si am alimentat probabil daca te aflii in zone care nu poti justifica urgenta se gaseste cineva care sa te intrebe de sanatate poate..

#46
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017
La data de 05.09.2021, ora 00.00, Austria intra in zona galbena.
https://www.hotnews....-zona-rosie.htm

Edited by max_01, 03 September 2021 - 10:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate