Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Tastatura gaming/multimedia pe usb cu lumini

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

xew

xew

Active Member

• Grup: Members
Vreau sa cumpar o tastatura pentru gaming si multimedia pe usb cu lumini (mai tastez si seara/noaptea la ea), ma intereseaza sa fie cat mai silentioasa iar tastele sa aiba cursa cat mai scurta. Acum am o tastatura de 10 lei din supermarket si scriu cam naspa la ea, tastele au cursa lunga dar macar e destul de silentioasa. Am mai avut o tastatura Logitech, era relativ silentioasa dar cursa tastelor era destul de lunga.
Ma uitam la Cougar Vantar ca are taste cu o cursa scurta dar nu prea imi place banda de lumini din jurul ei. Imi mai place cum arata Razer Ornata, am inteles ca e silentioasa iar tastele nu au cursa lunga.
Sau, exista alternativa mai buna in jurul a 300 lei? Nu ma intereseaza in mod special taste macro sau alte porturi jack 3.5, usb, etc.

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

• Grup: Senior Members
Frate, cand aud de tastaturi gaming, ma doare capul. Pentru jocuri, iti trebuie gamepad.

waterman

waterman

Guru Member

xew, on 08 iulie 2020 - 11:13, said:

Sau, exista alternativa mai buna in jurul a 300 lei? Nu ma intereseaza in mod special taste macro sau alte porturi jack 3.5, usb, etc.

Eu o am pe asta la muncă - Redragon Karura K502
Se schimbă luminile de la un buton dedicat de pe tastatură, e după spațiu, ALT, FN,  o tastă.

Secvențele sunt roșu, verde, albastru, galben, albastru mai deschis spre vernil, roz dubios, alb, stinse.
Acum e 148 de lei. Low profile, silențioasă, eu zic că e decentă.

https://www.emag.ro/...k/pd/DFTCRBBBM/

YOUR_GOD, on 08 iulie 2020 - 11:51, said:

Frate, cand aud de tastaturi gaming, ma doare capul. Pentru jocuri, iti trebuie gamepad.

Zici că i-o cumperi tu. Bine că nu l-ai și pălmuit pe om, tovarășu controlor.

Lasă frate omu să ia ce-i place.
Care e gheimăr de compiutăr nu se poate juca pe mizeria aia de gamepad.

Edited by waterman, 08 July 2020 - 11:57.

xew

xew

Active Member

Pe anumite site-uri majoritatea perifericelor cu lumini si cu anumite specificatii se gasesc la sectiunea gaming din cauza asta am scris de acest termen, eu nu ma joc dar daca nu aminteam de gaming probabil ca mi se recomanda una chioara, simpla.
De gamepad-uri, volane, casti nu am nevoie.

Edited by xew, 08 July 2020 - 12:17.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Stiu ca nu e 300 lei dar merita: https://www.emag.ro/...4/pd/E6ZW2BBBM/

zzhunt

zzhunt

Guru Member

ro_explorer, on 08 iulie 2020 - 12:50, said:

Stiu ca nu e 300 lei dar merita: https://www.emag.ro/...4/pd/E6ZW2BBBM/

merita pe naiba, wireless si gaming nu se pupa

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Ai citit ca omul nu se joaca și ca a spus ca vrea gaming doar ca sa aibă backlight? Vezi chiar postarea de deasupra răspunsului meu.
Of... E greu cu înțelegerea textelor în limba romana.... greu tare.

Edited by ro_explorer, 08 July 2020 - 14:19.

calbog

calbog

Senior Member

Nare rost. O veioză sau becu aprins că dai 300 degeaba.

Edited by calbog, 08 July 2020 - 14:27.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Eu nu sunt touch typist așadar toate tastaturile le iau cu backlight ca sa le vad bi e pe întuneric. Veioza strica ambianta în anumite situații.
Nu poți spune ca altcineva da 300 lei degeaba dacă tu nu ai aceleași nevoi (si/sau posibilități) ca cel care întreabă. De ce simțiți mereu nevoia sa judecați nevoile altora și ju ca limitați în a da un răspuns la subiect?

calbog

calbog

Senior Member

ro_explorer, on 08 iulie 2020 - 14:37, said:

Eu nu sunt touch typist așadar toate tastaturile le iau cu backlight ca sa le vad bi e pe întuneric. Veioza strica ambianta în anumite situații.
Nu poți spune ca altcineva da 300 lei degeaba dacă tu nu ai aceleași nevoi (si/sau posibilități) ca cel care întreabă. De ce simțiți mereu nevoia sa judecați nevoile altora și ju ca limitați în a da un răspuns la subiect?
Plm, uite fix deasta.

xew, on 08 iulie 2020 - 12:16, said:

Eu nu ma joc dar daca nu aminteam de gaming probabil ca mi se recomanda una chioara, simpla.
De gamepad-uri, volane, casti nu am nevoie.

waterman

waterman

Guru Member

Eu mi-aș lua una așa dacă ar fi oleacă mai ieftină...

Attached File  51VxGXQLUnL._AC_SL1500_.jpg   40.28K   16 downloads

În altă ordine de idei, cum zice și onor colegul ro_explorer, dacă omul cere ceva, ori te pricepi și-i spui, ori nu mai comentezi aiurea și țâfnos.

Eu am mouse Logitech MX Revolution, modelul vechi, era 460 de lei când l-am luat.
Încă merge după vreo 10 ani și arată și bine.

Am acum e drept primit cadou un Arc Mouse de la Microsoft care e bestial, mai e și negru.

Dacă omul vrea ceva scump zi ce te pricepi dacă te pricepi, dacă nu, mai bine nu te bagi.
Când cere păreri despre ceva, nu te bagi ca pensionarul la coadă să îi bați tu obrazu că de ce nu ia gheimpad.

Nici măcar n-ai citit postul să vezi de ce cere de gheiming...

calbog

calbog

Senior Member

Ce tastatură sa ii recomand, nu vezi că nici una nu ii place că e de gaming ? Și îl cred pentru că nici el nu știe ce vrea, văd că nu prea ii vine sa arunce cu banul pe una. Deci i-am dat unica solutie valabilă.
Sau să își cumpere una aleasa de el că e pe barba lui nu a mea.

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

waterman, on 08 iulie 2020 - 11:56, said:

Say what?! Pe vremuri, rupeam rândurile cu un gamepad Logitech.  Învățam toate comenzile, le atribuiam diferitelor butoane, mamă mamă... Și eu eram "jucător".

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Amice, esti off-topic. Hai sa discutam despre tastaturi cu backlight, MKEY? MKEY! ...

@xew .. ia de aici, 280 lei : https://www.cel.ro/t...ck-pMCY1PDQv-l/
E aceeasi tastatura de mai sus, dar cu fir Posted Image. Am avut-o si m-a servit fidel vreo 10 ani.

Backlight alb (doar alb), low-profile si silentioasa (e cu membrana).

Edited by ro_explorer, 08 July 2020 - 16:38.

xew

xew

Active Member

Nu as vrea wireless, am una k360 care e ok dar nu are lumini, ma gandesc ca daca e wireless si cu lumini va avea autonomie mica, pentru ca nu am nevoie de portabilitate as dori totusi una pe fir pe usb si cu lumini. Am avut acum cativa ani una k740 luata sh ca nu am gasit noua care a functionat relativ ok vreo luna apoi au inceput problemele. Ba nu mai tasta ce trebuia, ba ramaneau tastele blocate, ba faceau figuri luminile, intr-un final nu a mai recunoscut-o calculatorul si a ajuns la gunoi. Mi-a placut modelul dar nu am mai gasit noua apoi am uitat de modelul asta. O sa ma uit dupa modelul asta k740 poate o gasesc in stoc pe undeva.

Edited by xew, 08 July 2020 - 18:17.

BloodRa

BloodRa

Senior Member

Razer is bune, dar zgomotoase.

xew

xew

Active Member

Vazusem Ornata ca poate fi modificata sa fie si mai silentioasa, din cauza asta ma gandeam sa iau modelul asta. La Emag (intre timp a mai crescut pretul cu 20 lei) e mai ieftina decat la Garage.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Daca vrei o tastatura fara moarte, cauta una mecanica, low-profile, cu switchuri liniare la care eventual adaugi tu un set de oringuri pentru "dampening" ... obtii ceva imbatabil. Nu stiu insa de preturi si ce exact sa iti recomand.
Eu personal folosesc tastaturi mecanice de ceva ani incoace, TKL, cu switchuri Romer-G (Logitech) si imi plac foarte mult Posted Image ... nu sunt nici low profile si nici silentioase .. dar sunt superbe ...

Attached File  IMG_6305.jpg   282.27K   21 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate