Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Telefoane care suporta Inregistrarea Apelurilor

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
CarbonOxigen

CarbonOxigen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2020
Disclaimer: Aplicatiile de inregistrare chiar imi sunt necesare. Da, stiu ca legile au ceva impotriva lor, dar prefer sa am inregistrari in caz de ceva.

Cine foloseste astfel de aplicatii stie deja despre ce e vorba. Odata cu Android 9, cei de la Google au scos suportul pentru inregistrarea apelurilor.
Acesta a fost reintrodus in Android 10, insa se aplica restricii pe regiuni, iar Romania nu este o zona favorizata pt inregistrari, prin urmare nu merg aplicatiile de inregistrare nici pe acest telefon.

Am un Samsung Galaxy A8 2018 cu Android 9. Odata cu update-ul, aplicatiile de inregistrare nu au mai mers.

Am incercat sa fac un rollback la Android 8, dar fara succes (si sincer, n-as vrea sa-mi stric telefonul).

Din moment ce bateria a inceput sa ma lase si au aparut si alte probleme, doresc sa-mi iau alt telefon.

Intrebarea (sau intrebarile) mea este:
Exista pe piata romaneasca telefoane care suporta din fabrica inregistrarea apelurilor? (aici ma refer la cele cu Android 10) Daca nu, are sens sa-mi cumpar un telefon din alta tara, sperand ca telefoanele concepute pentru alte regiuni sa suporte inregistrarea? Si daca da, din ce tara?

Daca aveti telefoane pe care va merge inregistrarea, imi puteti recomanda vreunul?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Cred ca te-ai prin si tu ca limitarea aia este impusa de Google si nu de specificațiile telefoanelor. Practic, un telefon de acum 7 ani, poate intregistra apelurile, cele mai, pot si mai bine, doar ca sunt limitate in soft.

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
https://forum.softpe...-call-recorder/
Ai aici topic legat de Samsung.
In principiu trebuie sa ai un SIM dintr-o tara care are permisa inregistrarea apelurilor si cam atat.
Pe acolo prin topic se recomanda SIM-uri din Thailanda.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu există nicio lege care te oprește să-ti înregistrezi propriile apeluri.
    E drept că e posibil să încalci legea la un moment dat. Depinde ce vorbești și cu cine vorbești.
     Cam orice smartphone se preteaza la înregistrarea convorbirilor.  



#5
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 25.08.2010
banuiesc ca rootarea telefonului nu este o optiune?

#6
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.11.2010
Eu am instalat pe un Huawei P20 Lite si functioneaza impecabil după ce am citit aici:

https://www.go4it.ro...uawei-18109299/

Sau de pe site-ul Orange:

https://www.orange.r...article/2102738

Edited by misike1, 07 July 2020 - 18:28.


#7
CarbonOxigen

CarbonOxigen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2020
Din ce am inteles, odata cu Android 10 s-a introdus suportul si poate fi activat sau dezactivat, asta tine de producatorul telefonului. Si cum telefoanele sunt customizate pentru mai multe piete, posibilitatea de a inregistra poate sau nu sa fie activata, pt acelasi model de telefon, in functie de regiune, repet, la alegerea producatorului.


Din cate stiu, inregistrarea merge daca este rootat.
Am incercat sa rootez si nu mi-a iesit, cu fiecare an care trece telefoanele devin din ce in ce mai greu de rootat din ce am vazut. Sunt foarte multe tutoriale pe net si nu stiu ce merge si ce nu.
Daca m-ar putea ajuta cineva cu un link catre un ghid (video sau scris, orice) care inca mai merge pt telefonul asta (Samsung Galaxy A8 2018), as fi recunoscator. Totusi, din cauza bateriei, as cam vrea sa-l schimb, dar merge si rootarea pentru moment.

Edited by Dany_Darke, 07 July 2020 - 19:30.


#8
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Eu am un Asus zenphone și are înregistrare din oficiu. Chiar era de la început activa
. Are Android 9

Edited by bobocul, 07 July 2020 - 18:56.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCarbonOxigen, on 07 iulie 2020 - 16:31, said:

Cine foloseste astfel de aplicatii stie deja despre ce e vorba. Odata cu Android 9, cei de la Google au scos suportul pentru inregistrarea apelurilor.
Toti care vand legal in spatiul european EES si cu soft european (nu India sau US) au fara recordere. Numai cu root poti face ceva.
Majoritatea programnelor care se fac ca inregistreaza pe langa in realitate nu merg, testat pe Android 10 si A70. Niciunul nu merge, nici macar unul.
Rezolvarea e schimbare soft si root.

Edited by andreic, 07 July 2020 - 19:46.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
Ridic un pic stacheta, sa nu deschid un topic nou. Mai exista telefoane/soft care sa inregsitreze direct de pe placa de baza?
Acum telefoanele inregistreaza prin intermediul microfonului, astfel ca interlocutorul se aude cam prost.
La unele telefoane cu Symbian, acum 1000 de ani,  se putea inregistra direct de pe placa de baza, rezultand inregistrari de o calitate foarte buna.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
De unde calitate buna, my friend? Tu ai idee cat de comprimat e sunetul pe voce?! Oricum, cu soft oficial, nu ai acces acolo.

#12
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 04.02.2006
Recomandarea mea (o zic cu toată sinceritatea, asta dacă vrei să înregistrezi apelul, nu e nevoie de schimbarea acestuia):

Ai nevoie în acest caz de telefonul tău și de un alt dispozitiv (telefon, laptop sau calculator cu un microfon conectat la el, cu care să înregistrezi.

1. Pe telefonul tău formezi numărul, alegi numărul de la recente/contactul.
2. Pe calculator/laptop/telefonul nr.2 deschizi aplicația de înregistrare a vocii.
3. Amplasează telefonul astfel încât microfonul să poată înregistra ceea ce spui tu/cel de la capătul firului.
4. Începe înregistrarea pe dispozitivul de înregistrare, iar pe telefon dai să sune și activezi vorbirea prin difuzor.
5. După ce termini de vorbit / închizi, oprești înregistrarea.
Good luck!

Dacă vrei nesperat de mult să înregistrezi apelurile doar cu telefonul, ia un telefon ce are Android Oreo sau mai vechi.

Edited by ssss, 07 July 2020 - 20:09.


#13
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Aproape toate xiaomi-urile au avut si au inregistrare apel

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbobocul, on 07 iulie 2020 - 18:49, said:

Eu am un Asus zenphone și are înregistrare din oficiu. Chiar era de la început activa
. Are Android 9

Idem si eu.Android 9 Pie.
Alcatel 1S.

#15
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postbambucea015, on 07 iulie 2020 - 20:29, said:

Aproape toate xiaomi-urile au avut si au inregistrare apel

Eu am Redmi 8 de 3 luni si te anunt cu drag ca orice i-ai face (setezi regiunea pe India, Thailanda, etc) nu poti activa inregistrarea din setarile de apeluri.
Efectiv, la setari la apeluri, optiunea de record calls e inexistenta.

Insa am rezolvat-o folosind aplicatia ACR, varianta veche, neupdatata.

Edited by Thuraya_123, 07 July 2020 - 20:37.


#16
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Folosesc Cube ACR pe un Nokia 6.1 si înregistrează f bine.
Ai si posibilitatea să alegi dacă să se înregistreze sau nu la primirea apelului.

#17
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
@Thuraya_123 : de asta am zis aproape toate, la unele se mai rezolva si cu xiaomi.eu

#18
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbambucea015, on 07 iulie 2020 - 20:29, said:

Aproape toate xiaomi-urile au avut si au inregistrare apel

View PostThuraya_123, on 07 iulie 2020 - 20:35, said:

Eu am Redmi 8 de 3 luni si te anunt cu drag ca orice i-ai face (setezi regiunea pe India, Thailanda, etc) nu poti activa inregistrarea din setarile de apeluri.
Efectiv, la setari la apeluri, optiunea de record calls e inexistenta.

Insa am rezolvat-o folosind aplicatia ACR, varianta veche, neupdatata.
Attached File  1.jpg   41.76K   61 downloadsAttached File  2.jpg   37.88K   62 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate