Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce semnifica visele?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020
Analiza viselor facuta de Sigmund Freud reflecta realitatea sau sunt doar niste dejectii ale creierului nostru?Visul prevesteste ceva in general sau este doar dovada cea mai mizera si trista a activitatii organice a creierului uman?Visul este o masinarie cu regim de mers in gol?Toata acea inlantuire de imagini aberante din visele noastre,cu personaje pe care nu le-am cunoscut niciodata si pe care nu le vom vedea niciodata,locuri ciudate in care la fel nu am pasit niciodata, ce este cu toate aceste imagini?

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
"Ce semnifica visele?"

Faptul că ai adormit.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Se defragmenteaza hardul.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Mai abereaza si creierul cand noi dormim.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dorințele sau gândurile refulate din perioada conștientă se manifestă sub formă de vise.

 alwaysWanaFly, on 07 iulie 2020 - 13:37, said:

Visul este o masinarie cu regim de mers in gol?

fumat.png

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 neagu_laurentiu, on 07 iulie 2020 - 14:30, said:

Mai abereaza si creierul cand noi dormim.
Stack overflow. :)

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
Am si eu o dilema si rog sa raspunde doar cei in masura, cu experienta de asa ceva.
A devenit vreunu' homosexual in urma viselor?
Mie mi-e teama sa mai visez si cand ma apuc de vis, ma trezesc de frica.
Daca as stii ca devin lesbian, ar fi okay, dar nu sunt sigur.

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Tsunnnami, on 07 iulie 2020 - 16:14, said:

Am si eu o dilema si rog sa raspunde doar cei in masura, cu experienta de asa ceva.
A devenit vreunu' homosexual in urma viselor?
ai grijă să nu adormi în cămară, poate ai morcovi acolo.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 Tsunnnami, on 07 iulie 2020 - 16:14, said:

Am si eu o dilema si rog sa raspunde doar cei in masura, cu experienta de asa ceva.
A devenit vreunu' homosexual in urma viselor?

DaculScoril0

 DaculScoril0, on 08 iulie 2020 - 03:07, said:

ai grijă
oops
nebunaticule

#10
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 alwaysWanaFly, on 07 iulie 2020 - 13:37, said:

Analiza viselor facuta de Sigmund Freud reflecta realitatea sau sunt doar niste dejectii ale creierului nostru?Visul prevesteste ceva in general sau este doar dovada cea mai mizera si trista a activitatii organice a creierului uman?Visul este o masinarie cu regim de mers in gol?Toata acea inlantuire de imagini aberante din visele noastre,cu personaje pe care nu le-am cunoscut niciodata si pe care nu le vom vedea niciodata,locuri ciudate in care la fel nu am pasit niciodata, ce este cu toate aceste imagini?

Sunt doua "planuri" sau "domenii" in care tu te "afli": constientul si subconstientul.
Actiunile tale origineaza in decizii rezolvate in constient sau in subconstient.
Visul deci, tine de domeniul subconstientului.
Experientele din constient trec in subconstient, mai ales cand nu le poti rezolva in constient.
La fel, experientele din subconstient, trec in constient, cand nu le poti rezolva in subconstient.
de ex. stai de vorba cu cineva. in mod constient, nu ai acces la totalitatea informatiei pe care celalalt o detine. celalalt poate ascunde constient informatie, sa zicem ca iti vinde o masina, si iti ascunde informatia despre defectele pe care le are masina, in felul asta obtine de la tine un pret mai mare pt masina.
in mod inconstient insa, tu culegi informatie despre celalalt, respectiv, celalalt nu se pricepe sa ascunda informatia pe care ar vrea sa o ascunda de tine, constient.

Ideea ca "creierul nostru dejecteaza" e de aruncat fix unde ii e locul. la veceu. Numai noi avem perceptie. Noi avem visul, nu "creierul dejecteaza imagini si noi ne uitam ca prostii". Noi cream imaginea. Tu, fiinta, nu o bucate de carna. Nu ecranul televizorului creeaza imaginea. televizorul doar emite lumina cand il bagi in priza, nu are perceptie, sa stie, sa aiba habar ce e aia imagine. Dpdv al televizorului, ecranul e o alaturare de leduri, prin care trece un curent electric.
Daca te-ai uitat vreodata la o pictura pointilista, sau daca te uiti de foarte aproape la ecranul televizorului, vezi ca la o anumita apropiere, nu mai poti identifica formele, sunt doar puncte de lumina, fara inteles. Abia de la o anumita distanta, intelegi ca aia e o femeie, ala e un barbat, uite un copac, o masina, o casa, un nor, un avion.
Creierul primeste un impuls electric si aia e. Acelasi impuls electric primeste si cand te uiti de aproape, si cand te uiti de departe. Creierul nu are perceptie, intelegere, cum nici televizorul nu are perceptie, intelegere.

Visele deci au un inteles, o functie, o utilitate. Mai e mult de investigat.

#11
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

Quote

Ce semnifica visele?
Ceva cool si fain sau cel mai mare coșmar (pun intended)
Nici visele nu mai īs bune doar daca vrei si trebuie sa faci analiza lu' Froid 2. Da' poate vrei sa scrii o carte caz īn care ideile vin pe wc sau la duș, nu pe forum.

Edited by calbog, 08 July 2020 - 14:56.


#12
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

 alwaysWanaFly, on 07 iulie 2020 - 13:37, said:

Analiza viselor facuta de Sigmund Freud reflecta realitatea ...?
Din proprie experienta pot spune ca visele au  o legatura si cu realitatea!
Cand te gandesti de mai multe ori la o persoana este foarte posibil sa apara in vis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate