Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce Facultăți de Medicină, specializarea AMG, echivalează studiile unei Postliceale terminate?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Laurentiu16

Laurentiu16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.03.2017
Salut, îmi puteți spune ce Facultăți de Medicină, pe specializarea Asistență Medicală Generală din România echivalează studiile unei Postliceale terminate? Adică, de exemplu, din patru ani de studii, să faci unul sau doi (din auzite).
Mulțumesc pentru ajutor!

#2
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2019
In mod logic, studiile postliceale nu sunt echivalabile cu credite in invatamantul superior.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Legislatia nu prevede ceva direct ci da dreptul facultatii sa faca o comisie, sa analizeze cursurile de la postliceala si apoi ei decid.

https://www.edu.ro/s...046 - 2018 .pdf

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Laurentiu16, on 06 iulie 2020 - 14:54, said:

Salut, ĂŽmi puteţi spune ce Facultăţi de Medicină, pe specializarea Asistenţă Medicală Generală din România echivalează studiile unei Postliceale terminate? Adică, de exemplu, din patru ani de studii, să faci unul sau doi (din auzite).
Mulţumesc pentru ajutor!

      Adică tu vrei să termini facultatea de medicina în 3 ani.
      Vorbește cu Sorin Oprescu. Stiu ca e la parnaie dar te duci la vorbitor.


#5
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,003
  • Înscris: 30.11.2017
Eu zic să cauti direct o versiune de photoshop decât să-l mai deranjezi pe domnul inchis politic.

Mai era unul fără facultate care lucra ca medic nu stiu pe la ce spital de stat din Ro că venise din Italia şi avea bază.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
in aceiasi perioada cu italianul a fost descoperita una care o facea pe a ginecologa si n-avea nici bac-ul luat.

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Omul intreaba ceva si voi il luati peste picior.

Nu am auzit ca o facultate sa echivaleze studii de la postliceala.

Btw, Oprescu NU este la inchisoare, acum o luna era sef sectie Chirurgie la Universitar.
https://www.digi24.r...anitara-1322436

#8
cuvant15

cuvant15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.01.2019

 cspot, on 06 iulie 2020 - 15:17, said:

  Adică tu vrei să termini facultatea de medicina în 3 ani.
  Vorbește cu Sorin Oprescu. Stiu ca e la parnaie dar te duci la vorbitor.
dute ma, chiar?

#9
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
@initiator  Dai examen si intri la specializarea AMG, dupa care comisia facultatii iti va echivala cursurile facute la postliceala, DAR vei sustine LP-ul si examenul de curs (4 ani va dura toata afacerea)

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 cuvant15, on 06 iulie 2020 - 20:46, said:


dute ma, chiar?

    Chiar așa !
     Facultatea de medicina durează 5 ani.
     Apoi urmează o perioadă de rezidentiat. Y
      Cam in 8 ani ajungi medic dar numai daca stai cu burta pe carte.
      Exista si varianta prescurtata dar costa.

#11
Laurentiu16

Laurentiu16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.03.2017

 cspot, on 06 iulie 2020 - 15:17, said:

  Adică tu vrei să termini facultatea de medicina în 3 ani.
  Vorbește cu Sorin Oprescu. Stiu ca e la parnaie dar te duci la vorbitor.
Ţie chiar ţi se pare că am spus că vreau să fiu Medic dintr-o Postliceală, dar nu şiu cum să fentez sistemul?
Am spus clar şi citeţ " pe specializarea Asistenţă Medicală Generală ", ca urmare, face parte din Facultatea de Medicină, dar nu ieşi Medic, ieşi Asistent Medical, exact ce ieşi din Postlicelă, dar aici, la Facultate, ieşi cu studii superioare. Întrebarea mea dacă cineva cunoaşte Facultăţi din România care echivalează studiile de la Postliceală, drept urmare să faci din Facultate unul, doi sau trei ani, depinde de Facultate şi dacă permite acest lucru, cum s-a vorbit şi mai sus, e vorba de comisie.
Am întrebat aici pentru cei care cunosc aceste lucruri, nu pe cei care îi doare capul doar de politicieni şi comunism.

 cipri2bau, on 06 iulie 2020 - 15:26, said:

Eu zic să cauti direct o versiune de photoshop decât să-l mai deranjezi pe domnul inchis politic.

Mai era unul fără facultate care lucra ca medic nu stiu pe la ce spital de stat din Ro că venise din Italia şi avea bază.
Citeşte din nou post-ul până o să îţi dai seama ceea ce voiam să înţelegi de la mine. Nu am venit aici să mă ia peste picior, unul care nu are ce face şi doar comentează în neştire.

 Fane, on 06 iulie 2020 - 16:05, said:

in aceiasi perioada cu italianul a fost descoperita una care o facea pe a ginecologa si n-avea nici bac-ul luat.
Nu cred că am ajuns în momentul în care să ne comparăm, dacă nici măcar nu ne cunoaştem şi nu ştii de ce sunt în stare. Eu mi-am exprimat intenţia din primul post, dar văd că înţelegi doar ce vrei tu, citeşte din nou post-ul, dacă înţelegi acelaşi lucru, te rog, dă " X " la tab-ul cu topic-ul.

 claudiu1, on 06 iulie 2020 - 18:11, said:

Omul intreaba ceva si voi il luati peste picior.

Nu am auzit ca o facultate sa echivaleze studii de la postliceala.

Btw, Oprescu NU este la inchisoare, acum o luna era sef sectie Chirurgie la Universitar.
https://www.digi24.r...anitara-1322436
Da, de asta şi întreb, dacă există vreo Facultate face aşa ceva şi care e aceea, la Iaşi am vorbit cu ei şi au spus că nu echivalează, cineva de acolo mi-a spus să încerc la Oradea, Arad, parcă ştia că pe acolo se echivalează, acum sper să fie în mai multe locuri.

#12
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

 Laurentiu16, on 07 iulie 2020 - 20:02, said:

Da, de asta şi întreb, dacă există vreo Facultate face aşa ceva şi care e aceea, la Iaşi am vorbit cu ei şi au spus că nu echivalează, cineva de acolo mi-a spus să încerc la Oradea, Arad, parcă ştia că pe acolo se echivalează, acum sper să fie în mai multe locuri.

ULB Sibiu face chestia asta cu conditia ca mai intai sa sustii si sa promovezi examenul de admitere. Ulterior, dupa ce esti declarat admis, poti depune cererea si actele pentru echivalare. Nu stiu cat echivaleaza cei 3 ani de PL...

#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 cspot, on 07 iulie 2020 - 17:02, said:

Chiar așa !
Facultatea de medicina durează 5 ani.
Apoi urmează o perioadă de rezidentiat. Y
  Cam in 8 ani ajungi medic dar numai daca stai cu burta pe carte.
  Exista si varianta prescurtata dar costa.

Doar farmacia e 5 ani. Generala si stoma, 6.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate