Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Statiune Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009
Multumesc ady37 pt informatii. Eu am rezervare la Aparthotel Top din Dinevi Resort, chiar langa port. Anul trecut am mancat foarte bine si rezonabil ca pret la o tersa din port, sper sa fie la fel si anul asta, daca nu, cautam alta terasa. Distractie placuta in continuare.

#38
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 16.05.2007
sa intram in spiritul verii, prima data in Bulgaria
caut
  • apartamente/studio, ideal ar fi sa aiba si piscina vila/blocul/hotelul, aproape de plaja, sa fie si parcari libere

  • plaja la liber, fara muzica, fara sezlonguri, umbretute si alte acareturi, cu apa curata, fara pietre si intrare lina in mare

  • statiune linistita cu terase si magazine

  • faleza frumoasa de luat la pas.

  • fara aglomeratie.

  • cu multa verdeata
Ms
am primit o recomandare pentru Sveti Vlas, mai astept.

Edited by liberlamare, 01 June 2021 - 12:13.


#39
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postliberlamare, on 01 iunie 2021 - 12:13, said:

... am primit o recomandare pentru Sveti Vlas, mai astept.

Din păcate Sveti Vlas nu are faleză pe malul mării, așa cum ne dorim noi (românii) în general. Și nici plajă cum cauți tu. Practic îndeplinește decât punctele 5 și 6, și parțial punctele 1 și 3. Deci părerea mea e să cauți în continuare.
De fapt cred că va trebui să faci unele compromisuri, deoarece condițiile tale (dacă le cumulezi) cam exclud orice stațiune din Bulgaria dacă mă gândesc bine. Și am luat la studiat sute de locuri de cazare în ultimele 2 luni, ca să am un back-up la listele de Grecia dacă grecii rămân berbeci cu testele lor la graniță.
Mi-am extras doar 172 de hoteluri, grupate în 4 liste: Sozopol-centru (fără orașul vechi), Sozopol împrejurimi (de la Pomorje până la Țarevo), Bulgaria-centru (Byala + Obzor) și Bulgaria-nord (Chaika + Nisipurile de Aur). Nu am inclus în căutări zona Ravda - Nessebâr - Sunny Beach - Sveti Vlas. Și nu m-am abținut și am făcut până la urmă și 2 rezervări, de una am spus pe topicul de la Grecia (e vorba de hotelul Brigantina din Chaika, la care am mai stat în 2009), iar a doua am făcut-o ieri, avînd în vedere și libertatea dată de bulgari. Dar asta a doua e mai ciudată, dacă e să mă întrebi pe mine.

Oricum pe tine te interesează doar faptul că în preferințele noastre multe hoteluri au piscină, pentru că nu strică să fie acolo, la botu-calului. Și pe noi ne încântă, deși mai importantă e apropierea de mare, fiindcă ne interesează baia în apa mării, nu în piscină. Aș zice că punctul 1 e similar și la tine și la noi. Și oricât mi-ar fi plăcut mie sălbăticia cât am fost mai tânăr, punctul ăsta 1 exclude sălbăticia.
E clar că stațiunile aglomerate le excluzi, așa cum e cazul și cu stațiunile fără promenadă pe faleză. Adică scoți de pe listă Albena, Nisipurile de Aur, Sunny Beach, Nesebâr, Ravda, Sozopol (inclusiv plajele Harmanite și Kavatsite) din pricina aglomerației, și mai excluzi Constantin și Elena, Byala și Sveti Vlas pentru lipsa promenadei pe faleză.

Ar mai rămâne Chaika, Obzor, Pomorje, Cernomoreț, Primorsko, Țarevo și Ahtopol, cu mențiunea că în ultimele 3 nu ai prea multe magazine.
Ia-le la cercetat cu gmaps (din satelit și street-view) și cu harta de la booking.com și vezi unde te coafează. Nu exclude din start nici celelalte stațiuni, baleiază-le, poate totuși îți place și acolo. Mai mult de câteva zile nu-ți va lua.


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 01 June 2021 - 18:09.


#40
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 01 iunie 2021 - 18:05, said:

... Practic îndeplinește decât punctele 5 și 6 ...

Scuze pentru greșeală. Am tot modificat textul până a rămas prostia asta.

Corect este "... nu îndeplinește decât punctele...".


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 June 2021 - 18:51.


#41
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 16.05.2007
Multumesc,
aia cu decat e marca inregistrata de mitici.
De piscina ma pot lipsi,, la hotel nu vreau, nu-mi ajunge o camera de hotel, din ce am vazut preturile sunt bune, 10 zile pana in 3000 lei pe un apartament - in sveti m-am uitat, dar voi studia tot litoralul lor, oricum nu rezerv pana in ultima clipa.

Edited by liberlamare, 01 June 2021 - 20:11.


#42
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostOvidiuNS, on 01 iunie 2021 - 18:05, said:

Din păcate Sveti Vlas nu are faleză pe malul mării,


Asa este, si eu am trecut prin Sveti Vlas de 1 mai si m-am intrebat ce e cu statiunea aia, ditamai hectarele de vile si hoteluri si plaja foarte subtirica spre deloc... ma gandeam ca e zona rezidentiala ceva  nu statiune :)

#43
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 16.05.2007
Ovidiu din ce mi-ai recomandat Pomorie pare interesant, pozitia, plajele, o sa-l studiez mai in amanunt

Edited by liberlamare, 02 June 2021 - 08:27.


#44
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

View PostOvidiuNS, on 01 iunie 2021 - 18:05, said:

Din păcate Sveti Vlas nu are faleză pe malul mării, așa cum ne dorim noi (românii) în general. Și nici plajă cum cauți tu. Practic îndeplinește decât punctele 5 și 6, și parțial punctele 1 și 3.

Daca nu iti ajunge faleza din port pentru plimbare seara, te poti plimba prin toate gradinile hotelurilor Dinevi si tot nu iti ajunge tot sejurul sa le vezi pe toate.
Hotelurile din Dinevi Resort au toate piscina lor, intr-adevar plajele sint mai micute, dar sigur vei gasi loc sa iti pui cearceaful, iar daca vrei plaja izolata poti sa te urci intr-o zi in masina si sa ajungi la Irakli.
Sveti Vlas are avantajul ca e aproape si de Sunny Beach/Nessebar, dar este si foarte linistita si curata.

Edited by blue74lion, 02 June 2021 - 08:40.


#45
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Faleza din port e doar de 350 m lungime. Cam mică pentru câtă lume este în hotelurile din apropiere. Adică poate fi aglomerat totuși. La grădini nu m-am gândit, nouă ne place în general faleza de pe malul mării.
Ar trebui redusă aria unde să te cazezi la zona din dreptul portului, altfel trebuie să folosești mașina și e cam nasol cu parcatul acolo. E drept că nu e imposibil de găsit cazare, am căutat adineauri pe booking și o variantă bună ar fi hotelul Vega Village, care are și o piscinuță. Și mai sunt vreo câteva hoteluri. Totuși, în zona aia nu prea sunt nici locuri de mâncat și șopinguit, și nici plajă prea mare nu e, dar cum ziceam, e greu să le ai pe toate cumulat.

Până la urmă poate găsi loc cum vrea el cam peste tot, dar câteva compromisuri tot va trebui să facă, de aceea i-am și spus să nu excludă nimic, că poate e ceva ce îi place și se reorientează.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 02 June 2021 - 10:57.


#46
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
In Sveti Vlas e chiar indicat sa te cazezi in zona portului la hotelurile care fac parte din grupul Dinevi (si portul e tot al lor).
Hotelurile respective sint de fapt complexuri de apartamente , fiecare are alt stil de constructie, au multa verdeata si au peisagistica foarte frumos realizata.
Restaurante sint o multime acolo, aproape fiecare hotel are si restaurant, sint pe putin 20-30 in zona aia.
Magazine sint citeva si in zona, dar pina in centrul satului faci maxim 5 minute pe jos si acolo gasesti zona de shoping si multe alte restaurante bune (recomandare - Vodopadi)
Vega are doua locatii, una in primul rind de la plaja si inca una in al doile rind. Cred ca ai vazut piscina de la cel din primul rind, cealalta are doua piscine etajate foarte mari.
O sa fii surprins, dar aproape niciodata nu e aglomerata zona, chiar te intrebi unde e toata lumea.

Edited by blue74lion, 02 June 2021 - 11:36.


#47
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Totul depinde de gusturi, preferinte, varsta...copii, etc. Sotia mea si cu mine, avem preferinte diferite...totusi, amandoi am fost de acord ca nu ne-ar placea la Sveti Vlas Posted Image Am fost in vizita. Toata statiunea e in panta (foarte abrupta in unele zone), plaje mici si e orientata spre sud...nu vezi rasaritul pe mare. Am fost de 2 ori in Sunny Beach si priveam spre Sveti Vlas (si cu un zoom puternic al camerei foto...60x). Totusi, unora le place. Concediu placut, oriunde veti merge! Posted Image

Edited by danpet, 02 June 2021 - 11:32.


#48
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postblue74lion, on 02 iunie 2021 - 11:28, said:

In Sveti Vlas ... pina in centrul satului faci maxim 5 minute pe jos si acolo gasesti zona de shoping si multe alte restaurante bune ...

De când am postat ultima oară m-am uitat destul de mult la zona aia, și parcă încep să reconsider Sveti Vlas.
Am văzut și un supermarket Parkmart, plus altul ceva mai jos, sunt destule hoteluri care îndeplinesc cerințele mele etc.
Faptul că e panta cam mare o supără pe nevastă-mea mai mult, eu de 8 luni nu mai fumez și am scăpat și de 20 de kile, așa că nu mai e problemă.
Rămân doar plajele și faleza, care tot prea mici sunt. Dar sunt 2 compromisuri mici.

În fine, pentru el poate fi ok, Sveti Vlas e clar o stațiune mult mai calmă în comparație cu Sunny Beach, Nessebar-Ravda, Nisipurile de aur, sau Sozopol.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 02 June 2021 - 11:58.


#49
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 16.05.2007
din ce am vazut la Sunny zici ca esti la Neptun, om langa om, nu mai sunt obisnuit cu asemenea plaje, sa nu zic daca si bubuie muzica, mai cateun bitang cu puta goala ce urla prin zona

Edited by liberlamare, 02 June 2021 - 11:59.


#50
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postliberlamare, on 02 iunie 2021 - 11:59, said:

din ce am vazut la Sunny zici ca esti la Neptun, om langa om, nu mai sunt obisnuit cu asemenea plaje, sa nu zic daca si bubuie muzica, mai cateun bitang cu puta goala ce urla prin zona

Esti acolo acum?
Cum arata statiunea, ca acu' o luna era paragina totala, ziceai ca a dat cu bombele :))

#51
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 16.05.2007
nu,ce sa caut la mare iarna, am vazut virtual ani anteriori, cand am vazut plaja am si abandonat vizionarea

Edited by liberlamare, 02 June 2021 - 12:27.


#52
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009
Nu vezi rasaritul, dar ai parte de apusuri frumoase, chiar si atunci cand este furtuna!

Attached Files



#53
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
https://forum.softpe...364-sveti-vlas/

Mai gasesti poze pe topicul asta (mai vechi unele, chiar puse de mine), dar vezi ca nu sint facute cu aparate profesioniste.Posted Image

Edited by blue74lion, 02 June 2021 - 12:42.


#54
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 16.05.2007
in frumoase locuri ai stat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate