Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme soclu-fundație

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Vă salut! Ar fi fost bine să fi avut cunoștințele pe care le am acum cu câțiva ani în urmă, dar, din păcate, trebuie să facă niște reparații. Casa e izolata cu XPS 5cm sub șapă, 15cm EPS 80 pereții, 20cm vată bună la tavan.

Am decis vara aceasta să izolez soclul și fundația și m-am gândit să adaug 5 cm de XPS de sus până jos, pe orizontală (elevația are 50, fundația 70, plăcile sunt de 125) + membrană cu crampoane.
Am ales 5cm pentru că EPS are 10 cm ieșit în afară, 5cm rămânând pentru o placare de soclu și să se scurgă apa pentru ca nu am pus picurător...
Săpând, mi se pare ca nu pot face acest lucru pentru ca betonul pentru fundație a fost turnat direct în pământ, nu e neted ca la elevație și mai e și o buză care trebuie spartă. Nici nu m-am mai chinuit să curăț când am văzut ce e aici Întrebări:

1) să izolez pe orizontală numai elevația de 50 cm cu XPS 5cm+colțare la EPS, să pun pietriș, torn trotuarul cu dop de bitum etc.?
2) să îndrept partea de fundație, să sparg acel ciment în plus și sa lipesc XPS de 5cm pe verticală cum aș fi vrut?
3) să pun XPS de 10 la elevație făcând legătură cu EPS-ul de pe zidărie, renunțând la soclul retras, legând practic izolația de pe zidărie cu cea de la soclu.
4) pe lângă XPS pe zona de nord unde se usucă greu după ploaie să sap până jos și să pun pietriș cât fundația. Aici ma gândeam la o hidroizolație, am citit despre toate tipurile, dar tot trebuie netedă fundația.

Vă mulțumesc!

Attached Files



#2
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ca o parere, nu cred ca e cazul sa ai mari pareri de rau ca nu ai hidroizolat, din cate se vede pamantul nu e umed, costurile sunt pe masura si la manopera si la materiale, iar daca vrei sa iasa ca la carte trebuia sa urmaresti lucrarile, altfel puteai cheltui niste bani doar pentru linistea ta.

Hidroizoleaza elevatia, ar trebui sa fie suficient, fundatia nu e sanatos sa o sapi sau sa o spargi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate