Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

problema imagine tv-tuner pe canalele digitale HD

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020
Nu am stiut unde sa postez mai bine,sper ca sectiunea video are legatura cu problema mea.Detin un tv-tuner DVB-c pe PC mai ciudatel sa zic asa,adica nu prea se gaseste pe toate drumurile.Este un TT-budget c-1501 (bda),iar pe unele canale digitale(HD) desi am signal strenght peste 80%,imaginea cand si cand se desface in "1000 bucatele,gen purici digitali",am atasat si ss.E foarte suparator
Banuiesc ca problema ar fi de la codecurile care le am instalate in PC,sau tunerul nu receptioneaza bine semnalul pe cablu?Nu pe toate canalele digitale face asa ci doar pe unele,iar pe cele analogice nu face probleme deloc.
Mai mentionez ca la video render am instalat EVR si LAV video decoder.Sunt de vina codecii,tunerul sau trebuie sa reinstalez windowsul pe curat?
multumesc

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Macroblocuri, calitate slaba semnal.

#3
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
E de la semnal, probabil.

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 22.02.2014
Ce nivel de semnal ai pe posturile cu macroblocuri?

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
cat ai putere/calitate la semnal?

Attached File  106903920_311397076557504_3809075548503974374_n.jpg   282.68K   33 downloads

#6
Excalibur21

Excalibur21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.12.2009
Incearca si o alta aplicatie, alta dacat DVB Viewer. Pentru informatii mai detaliate despre semnal, poti sa incerci CrazyScan 2 sau EBSpro, dar e posibil sa nu aiba suport tuner-ul pentru aceste programe.
Poti sa mai incerci TSReader + VLC care iti arata daca ai pierderi de pachete pe frecventa pe care sunt posturile ce fac macroblocuri. VLC are si decodare hardware pentru mpeg2, H264 & H265 daca ai o placa video suportata, de exemplu de la nvidia.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
DVB Viewer e bun. am folosit ani de zile cu diferite tunere dvb-c. trebuie verificat cablul, mufarile, eventual trecut pe cablu de calitate si mufe compresie si daca nu se rezolva un amplificator de semnal la intrarea cablului in casa. nu altundeva pe traseu ca ajungi sa amplifici purici.

Edited by Fane, 06 July 2020 - 13:53.


#8
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020

View PostSTARTREK1, on 06 iulie 2020 - 12:58, said:

cat ai putere/calitate la semnal?

Attachment 106903920_311397076557504_3809075548503974374_n.jpg
sincer nu stiu cum sa dau un run test in DVB viewer la signal test.Am facut rost de un program auxiliar pt dvb de testat semnalul(AltDvb),am introdus in camp frecventa canalului 514000Khz dar nu pot da test am banda gri.In dreptul canalului amc, imi arata in jur de 78-84% signal strenght pe banda verde,dar nu represinta nimic aia,pt ca pe alte posturi se duce si in 15% pe banda rosie si nu mai exsista macroblocuri.

Attached Files


Edited by alwaysWanaFly, 06 July 2020 - 14:27.


#9
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013
Folosesti un splitter in apartament? Daca da, conecteaza tv tunerul direct, fara splitter, astfel incat sa incerci sa determini cauza: semnal sau software.

#10
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020

View PostFane, on 06 iulie 2020 - 13:52, said:

DVB Viewer e bun. am folosit ani de zile cu diferite tunere dvb-c. trebuie verificat cablul, mufarile, eventual trecut pe cablu de calitate si mufe compresie si daca nu se rezolva un amplificator de semnal la intrarea cablului in casa. nu altundeva pe traseu ca ajungi sa amplifici purici.
imi poti recomanda un amplificator de semnal bun pt reteaua de cablu rcs-rds?

#11
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020
acele macroblocuri nu au fost de la semnal.Am pus windowsul pe curat,am instalat LAV video decoder,si desi am doar 22% signal strenght nu mai am nici un macrobloc,imaginea e oglinda

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate