Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare AC

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009
2 dormitoare a câte 15 mp, unul în fața unui hol(vezi schit). 2 AC-uri de 9000 BTU sau un dublu split? Daca e dublu de câți BTU? Bugetul e 2600 lei fara montaj. Montez acum nu la iarna(am cine sa monteze deci nu stau la mana montatorilor in perioada asta).

Attached Files



#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmisu78, on 06 iulie 2020 - 09:49, said:

2 dormitoare a câte 15 mp, unul în fața unui hol(vezi schit). 2 AC-uri de 9000 BTU sau un dublu split? Daca e dublu de câți BTU? Bugetul e 2600 lei fara montaj. Montez acum nu la iarna(am cine sa monteze deci nu stau la mana montatorilor in perioada asta).

Dublusplit in 2600 ron nu cred ca gasesti si 1300 ron pentru fiecare AC nu ai foarte multe optiuni. Gasesti ceva Midea de 9000 BTU dar nu cu foarte multe functii.

#3
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009
PS: dormitoarele sunt la etaj și au încălzire în pardoseală, deci vor merge exclusiv pe răcire.

#4
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011
Dublu split nu este recomandat,aveți vro problema nu mai merg amândouă.
https://www.eclima.r...itate[9000 btu]
In bugetul dv, strict pentru răcire.
Sau căutați oferte pe la diferite supermarketuri/moluri etc daca nu vă interesează și montajul. Poate găsiți mai ieftin.

Edited by asincancu, 06 July 2020 - 10:00.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Mai terminati cu legendele astea prostesti despre multi split.
Am montat in birouri multisplit cu 5 unitati interioare - nu are nici pe dracu.
Am montat si acasa un dublu split care merge bine mersi.
Singurul dezavantaj al sistemului este pretul ceva mai ridicat - asta-i tot.

In cazul de fata se monteaza 2 aere conditionate sau dublu split.
Inovatia Made in Romania cu un singur aparat montat "strategic" pe hol, este o solutie care nu prea merge indiferent de ce spun cei care au montat asa ceva.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostNaijax, on 06 iulie 2020 - 11:17, said:

Mai terminati cu legendele astea prostesti despre multi split.
Am montat in birouri multisplit cu 5 unitati interioare - nu are nici pe dracu.
Am montat si acasa un dublu split care merge bine mersi.
Singurul dezavantaj al sistemului este pretul ceva mai ridicat - asta-i tot.

In cazul de fata se monteaza 2 aere conditionate sau dublu split.
Inovatia Made in Romania cu un singur aparat montat "strategic" pe hol, este o solutie care nu prea merge indiferent de ce spun cei care au montat asa ceva.

eu nu inteleg unde e logica... de ce un dublusplit e mai scump ca doua aparate de AC.....
Si eu am de instalat 2 aparate de AC, si un dublu split Samsung costa cat 3.5 aparate de AC Samsung...
Mi-ar fi convenit si mie sa nu am 2 unitati exterioare, dar nah... parca nici nu as da peste 10000 Ron, cand cu 3500 ron pot cumpara 2 aparate AC.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
E mai scump in principal din cauza compresorului care este mai rezistent decat unul simplu.
Nu stiu de unde scoti preturile alea.
Eu am dat pe DAIKIN (montat acasa) 6200 lei si tine cont ca este un producator scump.
La 7500 lei aveam oferta de triplu split de la PANASONIC si chiar mi-a parut rau ca nu aveam unde sa le pun.
Secretul ? Le-am montat in Februarie

#8
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

View PostNaijax, on 06 iulie 2020 - 11:17, said:

Mai terminati cu legendele astea prostesti despre multi split.
Am montat in birouri multisplit cu 5 unitati interioare - nu are nici pe dracu.
Am montat si acasa un dublu split care merge bine mersi.
Singurul dezavantaj al sistemului este pretul ceva mai ridicat - asta-i tot.

In cazul de fata se monteaza 2 aere conditionate sau dublu split.
Inovatia Made in Romania cu un singur aparat montat "strategic" pe hol, este o solutie care nu prea merge indiferent de ce spun cei care au montat asa ceva.
Nu am spus că multisplit ar fi mai prost,citiți încă o dată ce am scris, nu are rost sa vă agitați pe căldură asta.Cel mai indicat așa este două aparate/ multisplitde aceea i am și indicat un posibil aparat  care se incadreaza în buget fara montaj.

#9
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmisu78, on 06 iulie 2020 - 09:49, said:

2 dormitoare a câte 15 mp, unul în fața unui hol(vezi schit). 2 AC-uri de 9000 BTU sau un dublu split? Daca e dublu de câți BTU? Bugetul e 2600 lei fara montaj. Montez acum nu la iarna(am cine sa monteze deci nu stau la mana montatorilor in perioada asta).
Poti incerca varianta cu doua AC de la Hisense, sunt comercializate la Altex. Am eu intr-un loc montat asa ceva am dat 1300 lei pt cel de 12000 btu. Isi face treaba excelent, consuma putin, silentios, model fara wi-fi, acu cred ca sunt la 1400. Au in ele compresoare Thosiba-GMCC. Au si tot kit-ul de instalare inclus pt o distanta de 3 metrii.
O alta varianta ar fi Heinner, stiu cateva montate si isi fac treaba foarte bine (tot in zona asta de pret) sau Beko.
Musai alegi cu invertor si freon R32, asta iti garanteaza o eficienta mai mare, silentiozitate, freonul disponibil multi ani de acu incolo (R410 se scoate prin 2024)

Edited by Fluk3, 06 July 2020 - 12:57.


#10
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostNaijax, on 06 iulie 2020 - 11:17, said:


Inovatia Made in Romania cu un singur aparat montat "strategic" pe hol, este o solutie care nu prea merge indiferent de ce spun cei care au montat asa ceva.

"Nu prea",dar merge, am de 10 ani.
Poate stii si de ce nu merge,in opinia ta.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

View Postnino852, on 06 iulie 2020 - 13:43, said:

"Nu prea",dar merge, am de 10 ani.
Poate stii si de ce nu merge,in opinia ta.

S-a mai discutat asta de 1 milliard de ori

Se poate monta daca clientul este insistent dar ;
- in camere va fi mai cald spre ferestre decat spre hol (aportul de caldura in locuinta se face de in special prin zona ferestrelor de exterior) ;
- cost suplimentar pentru montaj (in unele cazuri datorita lungimii traseului);
- senzorul de temperatura este pacalit usor (in cazul unui hol micut), aparatul se opreste mai des crezand ca a atins temperatura ceruta din telecomanda;
- lipsa intimitate (usile vor fi deschise mereu);
- pe hol va fi foarte frig si vor fi curenti de aer foarte puternici;

Dupa cum vezi, lista dezavantajelor este destul de lunga iar cand un client care "stie el" insista pentru un astfel de montaj, un aparat ieftin este de preferat pentru ca nu vei beneficia de functiile cu care este dotat unul mai scump.

P.S - nu este opinia mea dar este recomandarea oricarui frigotehnist care isi cunoaste meseria.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Poti monta câte unități interioare vrei cât timp unitatea exterioara face fatza.
     Nu e " multisplit ". Ai doua unități interioare sau mai multe conectate la o singură unitate exterioara.
      De obicei unitățile exterioare care se preteaza la așa ceva, sunt mari, măricele sau foarte mari.
       Unitatea exterioara raceste. Dacă vrei 7 unități interioare e treaba ta. Unitatea exterioara fabrica tot 18 000  de BTU. Împărți la 2 sau la 7.




#13
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Uite că eu am ac-ul pe hol, și mi-e f bine, îl folosesc pt încălzire, holul destul de mare, 15mp

#14
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009
https://altex.ro/aer...pd/AERCD25YR03/ sau https://www.eclima.r...ica-racire[A ]

#15
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Kyato ala seamana 1:1 cu Vortex... chiar si telecomanda plus ca nu am vazut sa aiba kit-ul de montaj care daca-l cumperi separat e minim 150 Ron.
Uite inca o varianta :
https://www.magazini...00-btu-alb-a-a/

https://www.pcgarage...wi-fi-inverter/

pe Badabum modelul de 9000 cu kit inclus costa 1249 ron.

Edited by Fluk3, 06 July 2020 - 17:14.


#16
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009
Complicata treaba si cu AC-urile astea! Care e diferenta intre astea? https://www.magazini...verter-a-a.html - https://www.pcgarage...wi-fi-inverter/

#17
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Yamato avanti vs Yamato Optimum, Avanti e un pic mai nou, cred ca e chiar model 2020. Designul difera dar daca te uiti la caracteristici sunt cam la fel... cu mici exceptii.
Aici gasesti mai multe detalii : https://www.yamato.r...e-rezidentiale/

#18
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009
Apreciez efortul si iti multumesc. Dar fiind mai nepriceputeanu in ale ac-ului ma pierd repede in detalii subtile.
Alege tu unul si pe ala il comand, merg pe mana ta! Sarna! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate