Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Antena FM cu amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Salut,

Vreau sa cumpar o antena cu amplificator fm, ce imi recomandati? Nu prea este semnal bun in zona mea, receptia este slaba mai ales la un post de radio care as vrea sa se auda bine.
Vreau sa mentionez ca sistemul radio care il am are doar o antena telescopica, deci nu are mufa de 75ohmi ca la tv prin care sa contectez antena cu amplificator. Deci practic imi trebuie o antena care sa functioneze prin legarea unui fir ea si celalalt capat al firului la antena telescopica a radio-ului.
Gasesc ceva care sa functioneze sau din ce stiu trebuie sa am  mufa de 75ohmi ca sa-si faca treaba antena?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
In primul rand un recpetor bun gen cum au tecsunurile digitale, dupa aia o antena standard de fm (dipol l/2) cred ca e suficienta. Acu daca semnal chiar nu e deloc s-ar putea ca nici directiva sa nu te ajute prea mult.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostKLAU_B, on 03 iulie 2020 - 18:40, said:

are doar o antena telescopica, deci nu are mufa de 75ohmi ca la tv prin care sa contectez antena
Centralul il legi de telescopica si invelitoarea la masa/minusul bateriei. Amplificator nu-ti trebuie, prelungete antena actuala cu un fir pana afara. Ca sa vorbim de antena trebuie adaptare ori n-ai intrare in radio adecvata.

Treci la radio pe net, posturi dupa preferinte la calitate maxima.

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2020 - 19:16.


#4
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Da, clar pe internet e perfect. Dar si aici sunt probleme si anume cu streaming-ul. Am un smarphone mai vechi care nu-l mai folosesc si am zis sa-i gasesc o ocupatie. Am conectat un sistem stereo la el prin mufa jack, am instalat Aimp player si VLC si am pus posturile de radio(URL-ul lor). Problema este ca si aici se intrerupe streaming-ul(fie de la server-ul radio,fie din diverse motive) si de multe ori aplicatiile mentionate nu prea stiu sa faca resume/reload la streaming si mereu trebuie sa intervin manual sa dau re-play, ceea ce e destul de enervant. De exemplu daca pica streamingul  pt cateva secunde, atunci da, aplicatiile reusesc sa faca resume, dar daca exista un timeout mai mare de 2-3min, ramane blocat si nu stiu sa faca reload. La fel si daca pica netul, aplicatiile  nu reusesc sa reia streaming-ul. Stiti cumva vreo aplicatie/player care sa fie "desteapta" si sa stie sa faca reload la streaming in cazurile in care pica? Practic sa aibe o functionalitate care sa dea refresh la streaming. Nu stiu cum de nu s-au gandit dezvoltatorii aplicatiilor, ca din ce am vazut nu exista o aplicatie care sa rezolve problema asta in diverse scenarii care duc la intreruperea streaming-ului.

#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Saptamana trecuta am fost intr-o locatie cu semnal mai slab si aveam aceeasi problema cu internet radio.
Dintre aplicatiile ce le aveam instalate Tune_In Radio se misca cel mai bine.
https://play.google....in.player&hl=ro
https://tunein.com/

Edited by costeld69, 03 July 2020 - 20:03.


#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostKLAU_B, on 03 iulie 2020 - 18:40, said:

Vreau sa cumpar o antena cu amplificator fm, ce imi recomandati?
Incearcă una de aici: https://www.google.c...iw=1226&bih=863

View PostKLAU_B, on 03 iulie 2020 - 19:43, said:

Da, clar pe internet e perfect.
Lansează asta cu Aimp (după ce-l dezarhivezi):

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate