Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Master sau nu?! (Computer Science)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
razvan2oo3

razvan2oo3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2011
Va salut si vreau sa aud si sfaturile voastre in urmatoarea situatie:

Sunt absolvent al Facultatii de Automatica si Calculatoare (4 ani de licenta), consider utila alegerea, am invatat lucruri interesant si bazele acestui domeniu, dar sincer mi s-a luat de mediul comunist si de bullshit-ul pe care trebuie sa il invat de pomana in proportie de 50%.

Acum am urmatoarea decizie de luat: sa continui si cu Master sau nu? Daca iau decizia sa il fac, il fac doar pentru hartia aia, nu de dorinta de invatare fortata.

Parerile sunt impartite: cunosc software developeri buni care au ajuns la diferite companii, fara sa detina master, dar altii spun ca e posibil sa nu poti sa detii o anumita functie intr-o compania daca nu ai Master, sau ca pot fi diferente din punct de vedere al salariului.

Daca imi doresc ceva sa invat, invat pe cont propriu, si am destule spete la locul de munca si ma dezvolt destul aici, asadar singurul motiv pentru care as face master-ul este pentru niste posibile "discriminari" ce pot aparea in viitor.

Din experienta voastra de viata/profesionala, ce sfat imi dati?
(Daca ar veni pareri din acelasi domeniu in care activez eu, ar fi si mai potrivit)

thx!

Edited by razvan2oo3, 02 July 2020 - 16:34.


#2
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Acum este momentul sa il faci. Probabil ca nu simti nevoia sa faci masterul acum, dar "hartia aceea" sigur are valoare mare in timp. Cu trecerea timpului, v-a fi mai greu de facut, apar alte prioritati. Pe de alta parte, pot aparea oportunitati, pur si simplu, cum se spune, peste noapte si poate nu vei putea accede la un post, deoarece, concurentul tau, care poate fi la fel de bun ca si tine, dar are masterul, si ai pierdut acel mic avantaj. Mai gandeste-te.....

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca te descalifica pentru ca n-ai avut masterul, poti pleca fara regrete din firma aia, nu faci nici o afacere cu ea.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2020 - 17:47.


#4
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Totusi - am auzit de la colegii mai tineri ca exista o diferenta la salarizare intre cei fara si cu, nu stiu daca e politica firmei sau ceva prevedere legala.

#5
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Ar fi bine sa faci un master de computer science care sa aiba si ceva cursuri de machine/ deep learning care e de viitor si iti deschide multe oportunitati in tot felul de domenii.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Computer Science e un domeniu teoretic, fara prea mari legaturi cu piata muncii (mai ales de la noi). Cum suna intrebarile de aici? https://cs.stackexchange.com/

Cum arata programa exact la masterul asta? Nu m-ar mira sa fie multe materii din tot felul de alte subdomenii.

Alte mastere in subdomenii mai practice n-ai gasit?

#7
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Eu iti recomand sa nu faci master.

Mai bine inveti singur. Pe partea asta de software engineering cel mai important e sa stii ce ai facut la licenta (Computer architecture, Data structures and algorithms, OS, Distributed systems, Networking, Discrete math etc.).
AIci conteaza mai mult ce stii comparativ cu alte domenii, unde sunt destui care nu stiu nimic dar cu pile/noroc/hartia potrivita ajung sus.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
parerea mea e ca depinde. esti  interesat de alte materii/chestii in afara de ce s-a predat ? in cazul asta masterul e pentru tine. in cazul in care vrei doar ceea ce ti s-a predat si crezi ca e destul, alte materii depasindu-te , masterul nu e de tine

eu zic sa cauti probleme grele de info si incearca sa le rezolvi. cere celor ce au terminat master , sau profesorilor , sa iti dea niste teste pe loc , ca sa te orientezi , sa vezi esti capabil sau nu de ele

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

 karax, on 02 iulie 2020 - 19:56, said:

eu zic sa cauti probleme grele de info si incearca sa le rezolvi.

Cate ai rezolvat pana acum?

#10
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 byteworks, on 02 iulie 2020 - 17:49, said:

Totusi - am auzit de la colegii mai tineri ca exista o diferenta la salarizare intre cei fara si cu, nu stiu daca e politica firmei sau ceva prevedere legala.
Niciodata...

Singura diferenta e intre programatorii cu facultate si cei fara... primii au o scutire de la stat, dar este un numar de persoane per firma.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 dani.user, on 02 iulie 2020 - 19:59, said:

Cate ai rezolvat pana acum?
nu prea multe , spre deloc insa recomandarea este corecta pentru ca asa este corect , sa te testezi nitel. de asta si la scoala se dadeau teste la inceputul de an scolar ca sa se vada cat de bine stii materiile
asta e pen tru cazurile in care nu prea stii spre ce sa te orientezi. in cazul in care e o limita pe care nu o poate depasi ce rost are masterul?

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
zic și io despre .uk: până pe la 40...45k lire/an nu ai nevoie de niciun master (și poți trăi fericit, că-i dublu față de media națională)
peste acel nivel de salarizare se scrie-n anunț că e nevoie de un master
...
dar acum io te-ntreb: la ce universitate ai găsit ”master of Computer Science”?
apoi, pt a ocupa funcțiile alea care dau acces la salarii babane, e nevoie mai mult de management (de proiect, de personal) - astfel că du-te la astfel de masteruri, care să-ți ofere abilități de leadership!
că profesional vei evolua singurel (așa cum și tu observi), dar pt alte abilități îți trebe alte cursuri, alte diplome!

#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Discuția pînă la urmă e pe cîți ani de școală ai. Dacă rămîi doar cu licența, vei avea 4 ani, care e mai puțin decît 5 ani - toți inginerii de pînă acum vreun deceniu aveau 5 ani. Deci automat intri pe piața muncii cu mai puțină școală. Legislația se tot schimbă, pînă ajungi tu la pensie nu știi exact ce va fi. Dar mulți fac masterul (ajungînd astfel la 4+2=6 ani) pt a fi siguri că stau bine la capitolul ăsta.
Evident strict dpdv al jobului curent pe care îl obții acum, nu contează. Dar nu știi ce va fi la jobul de peste 30 de ani cînd s-ar putea să nu poți ajunge nuștiu ce manager de proiect pt că e preferat cineva cu mai mult de 4 ani.

Din acest moment sînt destui care aleg să facă un master ușor, știind că la UPB/calculatoare școala e foarte grea, nu mai vor să se înhame încă 2 ani și se duc la ASE sau Faima sau mai știu eu ce, unde e mai lejer. Dpdv al hîrtiei evident e tot aia.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

 XON-XOFF, on 09 iulie 2020 - 13:46, said:

Din acest moment sînt destui care aleg să facă un master ușor, știind că la UPB/calculatoare școala e foarte grea, nu mai vor să se înhame încă 2 ani și se duc la ASE sau Faima sau mai știu eu ce, unde e mai lejer. Dpdv al hîrtiei evident e tot aia.

mey, am mai zis: CHIAR trebuie un master într-un domeniu necesar unui post „mai înalt”: management/finanțe
că, o persoană normală, va avea cunoștințele tehnice la zi mereu, dar pt post de coordonare tre să știi să coordonezi (oameni, bugete), tre să știi să mânuiești uneltele ISO (de la 9000 la 85000)

#15
Yangel

Yangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2011
sunt cateva probleme. in primul rand, in Romania, masterul e considerat o prosteala formala. insa, pentru a putea avansa, sunt sanse sa te lovesti de lipsa unui master. m-am lovit de asta, s-au lovit prieteni de asta, unii mai devreme, altii mai tarziu - mai dificil pentru cei din urma...

o alta problema e continuitatea, care e discutata serios la nivel de u.e. : multi merg spre un master diferit de domeniul pe care l-au absolvit in sistem bologna (adica termini licenta in domeniul ingineria sistemelor si faci master in management/economie/comunicare/ciudatenii). ca sa ai studiile finalizate, ar trebui sa ai un master in acelasi domeniu al licentei. abia dupa faci ceva studii de management, si nu neaparat masterat -- ci programe de formare acreditate.

cat despre aptitudinile fiecaruia - evident, poti fi foarte bun si sa fi absolvit o facultate de cacao si care sa nu aiba nimic de-a face cu domeniul in care lucrezi, daca ai fost acceptat (asta daca esti angajat). fostul coleg de banca din liceu a facut psihologie la bioterra si e, de fapt, inginer software. si o duce biiiiiine (bun, ar mai fi detalii). dar astea sunt exceptii, din punctul meu de vedere.


insa, in mod cert, cam toti pe care ii cunosc + eu am ajuns la un moment dat sa facem mastere. la mersul european se vor alinia lucrurile si in Romania, asa ca fa-l la timp!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate